Aranyra tör a milliomos

Ú s z á s Franziska van Almsick, a német úszósport csillaga karrierjének legidegfeszítőbb feladata előtt áll. Athénban utolsó alkalommal nyílik lehetősége arra, hogy végre aranyérmet nyerjen 200 méter gyorson, amelyen 1:56,64 perccel világcsúcstartó. A döntő augusztus 17-én lesz.

Stefan Lázár
2004. 08. 07. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franzi kénytelen volt elviselni a fent és a lent minden terhét. Tizennégy éves fruskaként robbant be a legjobbak közé az olimpiai játékokon Barcelonában, ahol gyerekes gondtalansággal két ezüst- és egy bronzérmet szerzett. A német újraegyesítés csodagyereke, a kelet-berlini munkásnegyed, Treptow szülöttje egy egész nemzet kedvenceként érkezett haza, megnyerő személyiségével és kihívó közvetlenségével bilincselve le a közvéleményt. A mélypont Sydney, a német úszók bukása, a rájuk borított kritika és gúny tömkelege. „Olyan hangnemben és stílusban marasztaltak el, amilyet még legádázabb ellenségemnek sem kívánok!” – mondta az akkor már milliomos úszónő, számtalan cég reklámhordozója. Más talán megadta volna magát, Van Almsick azonban átrendezte az életét. Saját vállalatot alapított, visszatért nevelőedzőjéhez, Norbert Warnatschhoz, vigaszt talált új élettársánál, Stefan Kretzschmarnál, aki a kézilabda-válogatott sztárjaként utazik a görög fővárosba.
A 2002-es Európa-bajnokság volt a sikeres visszatérés színpada, Berlinben a hazai környezet előnyét élvezve Franzi fenomenális sorozattal rukkolt elő, öt aranyérmét a német sportújságírók az Év legjobbja címmel honorálták, Van Almsick harmadszor kapta meg akkor a kitüntetést. Megkezdődött az a folyamat, amit a német krónikások „olimpiai vállalkozás”-ként tartanak nyilván.
Az Eb-t ezzel együtt kimerültség követte, a jelek félreérthetetlenek voltak, Franziska pedig levonta a következtetéseket és lemondott a világversenyekről – Athén teljes prioritást élvez. Az idei országos bajnokságon 1:58,04-es idővel harcolta ki kedvenc távján az ötkarikás részvételt. Most már csak egyszer és utoljára kell túlnőnie önmagán, hogy feltegye karrierjére a koronát.
A válogatott keret a spanyolországi Sierra Nevadában végezte magaslati felkészülését, ahol a gyenge oxigéntartalmú levegő ólommellényként nehezedik a versenyzőkre. A háromhetes edzőtábor során a résztvevők kétszáznegyven kilométert hagytak maguk mögött a kilencvenes évek közepén életre hívott sportközpont medencéjében. „Aki ott megállta a helyét, az már maga mögött tudhatta az athéni út legkínzóbb akadályát!” – hangoztatja Norbert Warnatsch. Ralf Beckmann vezetőedző szerint: „Franziska olyan erős, mint még soha!” Az olimpiai edzésprogram utolsó állomása Mallorca szigete volt, hogy a csapat megismerkedjen az athéni nyitott uszodában várható kánikulai körülményekkel. Az ötkarikás remény beteljesedésének esélyeiről Franzi így vélekedik: „Ha nem hinnék benne, hogy képes leszek valóra váltani az álmomat, akkor el sem utaznék az olimpiára.”
A nagy egyéni célt kemény kollektív erőpróba vezeti be, a játékok első versenynapján – augusztus 14-én – lesz a 4x100 m-es női gyorsváltók döntője. A németek esélyesek, a győzelem – pszichológiai doppingszerként – értékes lendületet adna az egész német küldöttségnek. „Ha csődöt mondunk, akkor mi leszünk a nemzet tökfilkói!” – véli Franzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.