Igaly Diána sikersorozata nem mese

S p o r t l ö v é s z e t A fogadóirodák listáján ritkán szerepel a sportlövészet, mert az idegek csatájában szinte lehetetlen eltalálni a győztest. Ezért is kiemelkedő teljesítmény, amit a skeetlövő Igaly Diána az elmúlt másfél évtizedben produkált: majdnem minden világversenyen érmet nyert. Négy éve, a sydneyi olimpián bronzérmes lett, majd 2002-ben világbajnoki címmel szerzett olimpiai kvótát.

Salánki Miklós
2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég jelent meg a Magyar Rádió gondozásában az a CD, amelyen olimpikonok mondják Benedek Elek meséit. Igaly Diána örömmel vállalta a feladatot, pedig rég volt már, amikor Tamás fiának mesét mondott.
„Nem titkolom, nagyon szeretek mesét mondani, és hallgatni is. Mert ezek a történetek tiszták, igazságosak, és mindig a jó győz. Gyerekkoromban anyukám mondott mesét nekem, apám viszont nagyon érdekes, izgalmas történeteket mesélt az erdőről, a természetről. A szüleimnek köszönhetem, hogy koronglövő lettem. Két évtizede élem az élsportolók néha irigyelt, de sokszor fárasztó életét. Szerencsém volt, mert amikor edzőtáborban voltam vagy külföldön versenyeztem, a fiam akkor sem maradt esténként mese nélkül, a nagyszülők gondoskodtak róla. Tamás már rég nem igényli a mesét, az idén érettségizett” – mondja.
A négyszeres világbajnok sokadik nagy vizsgájára készül Athénban, ahol egy rendkívül kiegyensúlyozott mezőnyben szeretne a legjobbak között végezni. Igaly Diána a saját bőrén tapasztalhatta, hogy az elmúlt két évtizedben milyen sokat fejlődött a skeetlövészet, és ezért a követelmények fokozatosan növekedtek. Például nőtt a kilőtt korongok gyorsasága, a szóló helyett duplát vezettek be. Korábban egy töltényben harminchat gramm sörét volt, ezt napjainkra már huszonnégyre csökkentették, így nehezítve a találatot.
„Egyre nehezebb feltételek között kell szinte százszázalékos teljesítményt nyújtani a versenyeken. Egyedül a puskák nem változtak jelentősen. Szerencsére, mert évek kellenek ahhoz, mire megszokunk egy új fegyvert. A régi puskámmal tizenhárom évig versenyeztem. Sydney után váltottam fegyvert, már elég jól öszszebarátkoztunk.”
Igaly Diána egy év alatt kétszer is versenyzett Nicosában, ahol a tavalyi világbajnokságon bronzérmet nyert, az idei Európa-bajnokságon viszont csak a tizenhatodik helyen végzett. Ez a két eredmény is jelzi, hogy ebben a sportágban még egy világklasszisnál is becsúszhat gyengébb helyezés. Vajon a tudásnak vagy a szerencsének van nagyobb szerepe az eredményességben?
„A tudás a meghatározó, mert enélkül a szerencse semmit sem ér – válaszolja. – Természetesen minden versenyen győzni akarok, de ez nem mindig sikerül. Tudomásul kell venni, hogy minden idényben vannak célversenyek, elsősorban erre kell tökéletesen felkészülni. Az eredményességet nálunk döntően befolyásolja, hogy mennyire sikerül az összpontosítás, mennyire tudjuk magunkat függetleníteni a külső, sokszor zavaró körülményektől. Jelenleg a nemzetközi élmezőnyben legalább tizenöt olyan versenyző van, aki világversenyen esélyes az éremszerzésre, közülük azonban csak három állhat a dobogóra. Szerencsésnek mondhatom magam, mert 1993 óta szinte minden világversenyen érmet nyertem.”
A világbajnoknő szerint a nicosai Európa-bajnokságon hullámvölgybe került, amiből kemény munkával, nagy odafigyeléssel sikerült kijönnie. Ebben az idényben az alapversenyen, hetvenöt korongból már kétszer ért el hetvennégy korongos teljesítményt, ami biztató az olimpiára nézve. Ugyan sportlövészetben nem illik helyezésről beszélni, Igaly Diána annyit elárult, hogy elégedetlen lenne, ha Athénban nem kerülne be a hatos döntőbe, ahol viszont már egy-egy jó vagy rossz mozdulaton is múlhat, hogy a legjobbak közül ki állhat majd fel a dobogóra.



Igaly Diána
Született: 1965. január 31., Budapest. Klubja: BPLE. Edzői: Igaly Józsefné, Vasvári Erzsébet. Legjobb eredményei: olimpiai bronzérmes (2000); 4x világbajnok (1998, 2002 – egyéni, 1990, 1994 – csapat), 2x vb-2. (1994 – egyéni, 1995 – csapat), 4x vb–3. (1995, 2003 – egyéni, 1989, 1991 – csapat); 5x Európa-bajnok (1991 – egyéni, 1991–1995 – csapat), 4x Eb-2. (2000 – egyéni, 1990–2000 – csapat), 3x Eb–3. (1990, 1994 – egyéni, 2003 – csapat). Legjobb eredménye: százból 96 korong (1996).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.