Amikor feltalálták ezt a játékot, azt nevezték meg az egyik alapvetésnek, hogy az egyik csapat találjon be a másik kapujába. Ha ezt teszi, győztes lehet. Az evidencia ezúttal a magyar bajnokot taszította a vesztesek, a kiesettek közé – amint azt várni lehetett. (Mármint rúgott gól hiányában.)
László Csaba a hétfő délelőtti edzés után azt fejtegette az edzőpálya mellett, nem tudja, ugyan mit hoz a találkozó, abban azonban biztos, hogy a sikerhez, a továbblépéshez gólt kell rúgni, ebben egészen biztos. Igaza lett, s nem is kellett ehhez nagy jóstehetség. Mert ha már a budapesti meccs utolsó előtti percében Tőzsér elszalasztotta a nagy lehetőséget – pontosabban Blazek ütötte ki szenzációsan a lövését –, akkor Prágában kellett volna betalálni a csehek kapujába. Az ugyanis tudnivaló volt, az egygólos előny vészesen kevés.
De vajon miért nem volt elegendő?
Röviden elintézhetnénk azzal, hogy azért nem, mert a támadójáték, leszámítva az első félidő egyes szakaszait, nem volt sem átütő, sem átgondolt, és a koncentrációval is baj volt a kevés kialakított helyzetnél. A zöld-fehéreknek három-négy gólszerzési lehetőségük volt, ezek közül kellett volna értékesíteni egyet. Egyet, nem többet, mert napjaink Sparta Prahája ellen elég lett volna ennyi. A BL csoportkörbe jutott rivális mindkét kupameccsen ugyanis árnyéka volt önmagának, s amikor csak az első félidő 17. percében jutottak el a magyar kapu elé – egy halovány beadással –, meg kellett volna érezni, hogy „elkaphatók”. Hogy végül nem lettek azok, azért a Ferencváros okolható. Még akkor is, ha a bajnoki forma után sok-sok százalékot javult a csapat. Amikor a svájci bíró elindította a hosszabbítást, látni lehetett, hogy a vendégek csak a tizenegyesekben reménykedhetnek, góllövésre nincs esélyük. Az történt, ami oly sok vesztes csata végjátékában: magukra húzták az ellenfelet, a védekezés csak a tizenhatos környékére koncentrálódott, az sem volt olajozott, az egyre fáradó lábak, s a sérülések miatt.
A ferencvárosi „kupakanossza” ezúttal Prágában folytatódott, ezt a várost is beírhatjuk azok közé, amelyeknek az emléke sokáig fájó lesz. Mert az elmúlt években Splitben, Stuttgartban, Koppenhágában is hasonló módon: szoros, kiélezett meccs után, összességében balszerencsés körülmények között kényszerült búcsúra a Fradi.
Együtt érző jó tanácsként más nem mondható, mint hogy meg kell próbálni javítani az UEFA-kupában.
Sparta Praha–Ferencváros
2-0 (1-0, 1-0, 1-0). Prága, 18 010 néző, v.: Meier (svájci). Gól: Zelenka (45+3.), Homola (113.).
NEM BOTLOTTAK A SZTÁRCSAPATOK. Az esélyesek léptek tovább a szerdai BL-selejtezőkből. Eredmények: Manchester U. (angol)–D. Bucuresti (román) 3-0. T.: Manchester 5-1-gyel. Real Madrid (spanyol)–W. Krakow (lengyel) 3-1 (2-0). Tj.: Madrid 5-1-gyel. Bruges (belga)–S. Donyeck (ukrán) 2-2. Tj.: Donyeck, 6-3-mal. Eindhoven (holland)–C. zvezda (szerb) 5-0. Tj.: Eindhoven, 7-3-mal. Djurgarden (svéd)–Juventus (olasz) 1-4. Tj.: Juventus, 6-3-mal. Ostrava (cseh)–B. Leverkusen (német) 2-1. Tj.: Leverkusen, 6-2-vel. Glasgow R. (skót)–CSZKA Moszkva (orosz) 1-1. Tj.: Moszkva, 3-2-vel. M. Tel-Aviv (izraeli)–PAOK (görög) 1-0. Tj.: Tel-Aviv, 3-1-gyel. Trabzonspor (török)–D. Kijev (ukrán) 0-2. Tj.: Kijev, 3-2-vel.
A BL CSOPORTOK: A csoport: Deportivo La Coruna, Liverpool, Monaco Olympiakosz. B csoport: Real Madrid, AS Roma, Bayer Leverkusen, Dinamo Kijev. C csoport: Bayern München, Juventus, Ajax, Maccabi Tel-Aviv. D csoport: Manchester United, Lyon, Sparta Praha, Fenerbahce.
E csoport: Arsenal, Panathinaikosz, Eindhoven, Rosenborg. F csoport: Barcelona, Milan, Celtic, Donyeck. G csoport: Valencia, Internazionale, Anderlecht, Werder Bremen. H csoport: Porto, Chelsea, PSG, CSZKA Moszkva.
GERA GÓLJA. Új csapata, a West Bromwich színeiben először lépett kezdőként pályára Gera Zoltán, s mindössze három percre volt szüksége ahhoz, hogy gólt szerezzen a Tottenham ellen az angol Premier League 3. fordulójában. West Bromwich Albion– Tottenham Hotspur 1-1. Gól: Gera (3. perc), ill. Defoe (34.).