Rendkívüli ülés,eltűnt felelősség

D O P P I N G

Munkatársunktól
2004. 09. 04. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint négy órán át tárgyalt a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége az athéni olimpia magyar doppingügyeiről, ám a megbeszélés után senki nem lett okosabb. Nem lehetett, mert hiába kértek az atlétikai és a súlyemelő-szövetségtől tényfeltáró jelentést a történtekről, a beadott dokumentumok – mint várható volt – a tisztánlátást nem segítik elő, a felelősséget elhárítják.
Így aztán a MOB nem tehet mást, mint újra kér. Ezúttal – hivatalos szóhasználattal – nyomatékkal. A Magyar Atlétikai Szövetségtől azt, hogy 30 napon belül folytasson le fegyelmi eljárást az ügyben, Annus Adriánt pedig szólítsa föl arra, hogy járuljon hozzá a DNS-vizsgálathoz. Azt pedig egyenesen megköveteli a MOB, hogy – tiszteletben tartva a NOB előírásait – adja vissza kalapácsvetésben szerzett aranyérmét.
A súlyemelők se segítettek sokat: az általuk készített jelentés nem tesz mást, csak időrendben ismerteti a történteket. A felelősségről – akárcsak az atlétáknál – szó sem esik. A fegyelmi eljárást itt is megköveteli az elnökség, akárcsak azt, hogy a vizsgálat terjedjen ki mindenkire, aki segítséget nyújthatott a doppingvétség elkövetésében, s azokra is, akik tudhattak róla.
Az ülés végén Schmitt Pál MOB-elnök nem kívánt nyilatkozni, így a szervezet főtitkára, Aján Tamás jelentette be, hogy a MOB a leghatározottabban elhatárolódik a doppingesetektől. Érve szerint az ellenőrzések sajátja, hogy a bizonyítékok közvetlenek, egyediek, éppen ezért a vizsgálati anyag szabályszerű biztosítása elengedhetetlen, magyarán: Fazekas Róbert és Annus Adrián hibázott, amikor nem állt az ellenőrök rendelkezésére.
A főtitkár szerint azok a magyar versenyzők, akik nem tartották be az eljárási szabályokat, doppingvétséget követtek el, az eddigi információk viszont nem igazolták a csalás gyanúját. Ugyanakkor aligha hihető, hogy a NOB-nak vagy a vizsgálatokért felelős szervezőbizottságnak oka lett volna, oka lenne manipulálni a vizsgálatokat.
Az ülés utáni bejelentések talán legfontosabbika, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság kéri a sportminisztérium további segítségét ahhoz, hogy a magyarországi doppinglaboratórium nemzetközileg akkreditált legyen. Ez a lépés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a jövőben esély se legyen arra, hogy a magyar sportolók úgymond ne tisztán küzdjenek a legnagyobb versenyeken. Az akkreditáció feltétele persze, hogy a laboratórium felszereltsége megegyezzen azon vizsgálati helyekével, amelyek a viadalok után az ellenőrzést végzik, tehát a lehető legkorszerűbb legyen.
Ha a MOB kérése időben, már jóval az athéni játékok előtt meghallgatásra talál, akkor aligha kerülhetett volna sor a magyar sport hírnevét igencsak befeketítő esetekre.
Hogy lesz-e ilyen labor Magyarországon, nem tudható. Egyelőre csak az a biztos, hogy az érdekeltek menekülnek a felelősség elől. Két aranyunk, egy ezüstünk bánja az athéni eseteket, ám amikor még a miénk volt a diadal, azok voltak a legboldogabbak, akik most kihátrálnak az ügyből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.