Lékó Péter megfizette a tanulópénzt

S A K K Egy ország vált pillanatok alatt sakkrajongóvá, elemezte esténként a játszmákat, szorított Lékó Péternek, hogy első magyar férfiként a világbajnoki trónra ülhessen. Meg is volt erre minden reménye, a klaszszikus világbajnoki fináléban 7:6-ra vezetett a címvédő Vlagyimir Kramnyik ellen, ám az utolsó partiban az orosz mindent egy lapra feltéve rohamozott, és ért végül révbe, hiszen győzelme 7:7-es végeredményt jelentett, amellyel továbbra is királyi trónján maradhatott. A magyar nagymester az egymillió svájci frankos pénzdíj felével, azaz csaknem 81 millió forinttal vigasztalódhat – bár ne legyen kétségünk afelől, ez az a pénz, ami nem boldogítja őt…

Munkatársunktól
2004. 10. 20. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy álommal kevesebb… Hittük, hogy sporttörténelmi sikert ünnepelhetünk, hogy az első magyar férfi világbajnokot köszönhetjük, mindhiába. Az utolsó pillanatokban szertefoszlott az álom, Lékó Péter a klasszikus vb-döntő tizennegyedik partijában, 7:6-os vezetésnél kapitulált, egyszersmind „hagyta kiegyenlíteni” Vlagyimir Kramnyikot, miáltal az orosz az igazságtalan szabály alapján megvédte címét, maradhatott királyi trónján. A folytatásban a megosztott sakkvilág címegyesítő mérkőzése várhat így rá, amelyet a világelső Garri Kaszparov és a FIDE-világbajnok üzbég Rusztam Kaszimdzsanov találkozójának a győztesével vívhat meg. Utóbbi, 1,2 millió dollár összdíjazású párharcra január 7. és 24. között kerül sor Dubaiban.
Visszatérve a bennünket lázban tartó meccsre: ahogy sportnyelven szokás mondani, lehetett volna fordítva is… Hogy mekkora trauma ért bennünket? Kállai Gábor, a szövetség szakmai igazgatója, a férfiválogatott kapitánya szerint az 1954-es labdarúgó-világbajnokság döntőjében elszenvedett vereséghez hasonlítható a csalódás. Ahogy a Magyar Távirati Irodának fogalmazott: „Óriási jelentősége volt annak, hogy magyar nagymester a világbajnoki címért mérkőzhetett, és óriási veszteséget jelent, hogy végül az utolsó játszmában elbukott. Azonban nem árt a tényeket csoportosítani: Péter a hét-hétre végződött párharc során szinte végig ragyogó teljesítményt nyújtott, a sakkolimpián is a szakemberek többsége neki drukkolt, mivel kihívóhoz méltó, aktív, kezdeményező játékkal rukkolt elő. Kramnyik azonban a tizenharmadik és tizennegyedik partiban egyre pontosabban és bátrabban sakkozott. Az eredmény jól tükrözi a párharc szakmai részét. Ugyanakkor az, hogy Péternek már döntetlen is elég lett volna a sikerhez, de ez nem sikerült, olyan csalódás, amely az 1954-es berni döntőben elszenvedett vereséghez hasonlítható, amikor az Aranycsapat kettő-nullás vezetésről kapott ki.” Majd hozzátette: hatalmas sakktörténeti lehetőség úszott el, de remélhetőleg nem végleg. „A klaszszikus vb-döntőt rendező Profi Sakkozók Szövetsége azt tervezi, hogy a jövőben a legjobb hat-nyolc nagymester részvételével körmérkőzéses tornát bonyolít le, és abban mindenki egyetért, hogy a mezőnyben Lékó Péternek helye van.”
Hősünk – aki az utolsó játszma ellenére is a hősünk marad – természetesen rendkívül csalódottan, ám feltűnően higgadtan tekint a brissagói napokra, amelyek során elmondása szerint anynyi tapasztalatot gyűjtött, mint még soha: „Sajnos, a döntetlen az ellenfelemnek kedvezett, de így is szakmai sikerként könyvelem el, hogy a világ legjobban felkészült versenyzőjével szemben döntetlent értem el. Az utolsó parti is hihetetlenül kemény csatát hozott. Számítani lehetett rá, hogy Kramnyik támadni fog, de talán éppen az volt a szerencséje, hogy nem kellett tartania semmitől, kevesebb feszültséggel játszhatott, mint én. Egy kis megingás miatt hosszú évek munkája veszett kárba, tanulnom kell ezekből a mérkőzésekből.”
A szabadkai születésű, a nagymesterekhez még mindig szemtelenül fiatal, csupán 25 esztendős Lékó Péterben továbbra is érdemes hinni. Ismerve őt, biztosak lehetünk abban, hogy eljön az ő ideje. Elvégre tizenegy éves korában megmondta: világbajnok lesz egyszer…
Vegyük ezt tanulópénznek.
Az idegileg és fizikailag egyaránt embert próbáló maratoni csatát követően természetesen idő kell neki, amíg megemészti a záró parti vereségét, a 7:7-es döntetlent, s azt, hogy voltaképpen hagyta kicsúszni a kezéből a már-már megnyert finálét. Sokak szerint épp ez a nyomás hatott rá bénítólag, miután átvette a vezetést, érezhető volt rajta, szinte „csak” az eredmény tartására törekedik. Egyes szakemberi vélemények szerint a tizenkettedik játszmában például nyerő pozícióban elégedett meg a remivel, bizonyítva az előbbi tételt. Futballnyelven szólva, vezetése birtokában a kapuja elé szögezte magát – s ez a kilencvenedik percben kapott góllal boszszulta meg magát. Persze, közel sem ennyire egyszerű a képlet, hiszen – mint említettük – elmondhatatlan, mennyit vettek ki belőle ezek a napok.
Kérdezhetnék, Kramnyikra nem igaz ez az állítás? De, biztosan, ám talán közel sem ennyire. A körülményeket vizsgálva ugyanis eljuthatunk egy olyan ponthoz, amely akár döntő is lehetett. A stáb. Ugyan egyetlen rossz szó sem érheti Lékó Péter segítőit, ők mindent megtettek a maguk módján: apósa, Arsak Petroszjan vezetésével éjjel-nappal azon dolgoztak, hogy vezérüket diadalra juttassák. Ám ha őszinték akarunk lenni, a másik oldallal nem vehették fel a versenyt: Kramnyik nagy számú, erős brigáddal vette körül magát, a világranglista első tíz helyezettjéből három segítette szekundánsként. A profizmus (és a töménytelen pénz) érzékeltetéseként megemlíthető: külön erőnléti edző, sőt masszőr is helyet kapott a svájci stábban.



GRATULÁLÓ LEVÉL. Mádl Ferenc táviratban gratulált Lékó Péternek a világbajnoki döntőben mutatott teljesítményéhez. „Valamennyi honfitársam nevében fogadja őszinte nagyrabecsülésemet azért a nem mindennapi teljesítményért, amelyet a sakkvilágbajnoki döntőn nyújtott. A sportszerető magyar közvélemény egy emberként szorított Önnek. És bár a világbajnoki cím elhódítása ezúttal nem sikerült, sokan hisszük, hogy lesz még alkalom, amikor nagyszerű tehetségét siker koronázza” – írta a köztársasági elnök.



KRAMNYIK DICSÉR. A világbajnok a legnagyobb elismeréssel nyilatkozott Lékó Péterről: „Mindig tudtam, hogy rendkívül nehéz párharc vár rám. Lékónál nincs erősebb ellenfél a jelenlegi mezőnyben, hihetetlenül védekezik, és összességében sokkal nagyobb ellenállást tanúsított, mint négy éve Kaszparov” – mondta Vlagyimir Kramnyik. Ennél nagyobb dicséret nem érhetné nagymesterünket, más kérdés, szívesen elcserélné ezt az egyébként szimpatikus nyilatkozatot egy győzelemre…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.