Németország küzd a múltjával

D o p p i n g Nemrég a német államügyészség megbízásából a rendőrség házkutatást tartott Thomas Springstein atlétaedző házában, a Magdeburg melletti Gerwischben. A nyomozók a doppinglistán feltüntetett gyógyszerre bukkantak. Az évek óta gyanúsított, feltételesen eltűrt szakembert a Német Atlétikai Szövetség (DLV) jelentette fel azzal a gyanúval, hogy fiatalkorúakat látott el tiltott szerekkel.

Stefan Lázár
2004. 10. 07. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Springstein-affér kísértetiesen hasonlít az athéni olimpiai játékok során leleplezett Hrisztosz Cekosz botrányához. A görög és német edző pályafutásának profilja azonos képet mutat a szabályok kijátszásának érdekében és annak a meggyőződésnek a jegyében, amelyet a lipcsei testnevelési főiskola hajdani diákja, majd az NDK államilag megszervezett doppingrendszerének kiszolgálója soha nem rejtett véka alá: „Azzal kell élnem, hogy a versenysport nem fair!”
Az újraegyesítés óta Thomas Springstein rendre az új körülmények határmezsgyéjén haladt, azon tézisből kiindulva, hogy minden lehetőség kihasználható, amit nem tiltanak határozottan. A filozófia első buktatója 1992 januárjában mutatkozott. Tanítványai – Katrin Krabbe, Grit Breuer és Silke Möller – egy dél-afrikai edzőtáborozás során gyanúba keveredtek, vizeletmintáik ugyanazon személytől származtak, állítólag az edző volt feleségétől. Mivel a kontroll alapanyagát tartalmazó üvegek nem zártak hermetikusan, eljárási hibákra hivatkozva megszüntették a vizsgálatot.
Röviddel a barcelonai ötkarikás versenyek előtt Krabbe, Breuer és Manuela Derr vizeletében a doppingellenőrök az anabolikus hatóanyagot tartalmazó Clenbuterolra bukkantak, de ez a „feketepiacon” megvásárolt asztmagyógyszer még nem szerepelt a tiltott készítmények listáján.
Időközben a hajdani NDK-kormány bűntetteinek felderítésével megbízott központ irataiból kiderült, hogy az edző 1985 és 1988 között anabolikus szteroidokat adott a fiataloknak. Mindezek ellenére a DLV nem vált meg a kompromittálódott edzőtől. A magyarázat: „Ha ünnepeljük Grit Breuer érmeit, akkor nem tilthatjuk el az edzőjét.”
A múlt nyáron a 17 éves Anne-Kathrin Elbe Magdeburgból átigazolt Leverkusenbe, és ottani új edzőjének átadta azt a gyógyszercsomagot, amit Springsteintől kapott. A készítmények analízisét követően a DLV büntetőfeljelentést tett, az államügyészség megkezdte a nyomozást. Amennyiben a várható per során a bíróság bűnösnek ítéli a vádlottat, Springsteinre egy és tíz év közötti börtönbüntetés vár. Védőügyvédjének azt a Peter-Michael Diestelt választotta, akit – mint az NDK utolsó belügyminiszterét – politikai felelősség terhel az állambiztonsági Stasi számtalan iratának megsemmisítéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.