Mentőöv a magyar sportnak

S p o r t p o l i t i k a Ma maratoni hosszúságú ülést tart az Országgyűlés, mert a jövő évi költségvetési tervezethez több ezer módosító javaslatot nyújtottak be. A Gyurcsány-kormány költségvetésének egyik nagy vesztese lehet a magyar sport is, mert a jövő évi állami támogatás annak ellenére, hogy a tervezett összeget 1,7 milliárd forinttal növelik, a korábbi évekhez képest jelentősen csökken. A Fidesz frakciója 35 módosító javaslatával radikális változtatást szeretne, amelyet ha elfogadnának, megmenekülhetne a csődtől a magyar sport.

Salánki Miklós
2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiváló sportolóink nem ünnepelhették önfeledten a sikeres olimpiai szereplést, amelyet beárnyékolt öt versenyzőnk athéni doppingügye. Még ki sem heverte a magyar sport ezt a gyalázatot, amikor jött az újabb feketeleves: a jövő évi költségvetési tervezetből kiderült, hogy a volt sportminiszter, Gyurcsány Ferenc kormánya ki akarja éheztetni a magyar sportot. Az elmúlt hetek vészkiáltásaira a kormány úgy határozott, hogy támogatni fogja azokat a módosító javaslatokat, amelyek hatására a sport költségvetése 1,7 milliárd forinttal növekedhet.
Kuna Tibor, a Fidesz ifjúsági sportkabinetjének titkára nem a nyilatkozatokat, hanem a korábbi és a tervezett költségvetési adatokat hasonlította össze, amelyből kiderült, hogy a kormány jövőre felgyorsítja a közvagyon elherdálását, a sportlétesítmények bérleti díjából és a sportingatlanok eladásából négymilliárdos bevétellel számol. A fejlesztés helyett tehát „elad, elvesz, eladósít,” ráadásul még felelőtlenül is tervez, mert Gyurcsány Ferenc volt sportminiszter például erre az évre kétmilliárd forint bevételre számított, amelyből eddig 129 millió forint valósult csak meg. A nagy büszkén beharangozott Sport XXI. létesítményfejlesztési programra egyetlen fillér támogatást sem fordít a kormány, az ötvenkétmilliárd forintos fejlesztéshez az állam csak a sportingatlanok eladásából befolyt összeggel járulhat hozzá.
Az elmúlt évtizedekben a magyar sport nemzetközi tekintélyét versenyzőink eredményes szereplése mellett a hazai világversenyek megrendezése is növelte. Jövőre is számos nemzetközi viadalt rendeznek hazánkban – köztük a tornász Európa-bajnokságot és a birkózó világbajnokságot –, ennek ellenére a költségvetésben csak a Forma–1-es Magyar Nagydíj 2,8 milliárd forintos állami garanciavállalása szerepel. A cserbenhagyott rendezők tehát majd könyöröghetnek Gyurcsány Ferencnek, aki esetleg jótékonyan adakozhat.
Talán még ennél is meglepőbb, hogy a fogyatékossport is kimaradt a költségvetésből, amelyet ugyan a sportvezetés cáfol, de valószínűleg az amúgy is kevés pénzből nem jut elegendő erre a fontos célra. Összehasonlításul, 2002-ben a fogyatékos sportolók felkészülésre, versenyeztetésre 300 millió forintot költhettek. A szóban ugyan nagyon fontos szabadidősport támogatása is jelentősen csökkenhet, a múlt héten elfogadott plusz ötszázmillióval együtt jövőre ez a terület 800 millióból gazdálkodhat, míg az előző kormány 2001-ben már 1,5 milliárd forinttal támogatta a szabadidősportot.
Az ifjúsági sportkabinet elemzéséből kiderült, hogy a sportminisztérium megszüntetése után nem egyszerű a sportra és az ifjúságra szánt költségvetési forrásokat pontosan kiszámolni. A mérlegből az viszont egyértelműen kiderült, hogy a sportvezetés hiába hangoztatja, hogy jövőre a sport állami támogatása nem csökken, a „makacs” számok azt bizonyítják, hogy jelentős visszaesés várható. Míg 2002-ben a magyar sport az összes feladatra 22,5 milliárd forintot költhetett el, addig a plusz 1,7 milliárd forinttal együtt jövőre csak 18,4 milliárd forintból gazdálkodhat. Sőt, ennél is kevesebből, ugyanis ebben a 18,4 milliárd forintban benne van a bizonytalan négymilliárd forintos bevétel is, így az állami támogatás 13,5 plusz 1,7 milliárd lehet.
A Fidesz módosító javaslataival megpróbálja menteni a menthetőt, a legfontosabb területek közül a diáksportra 500 millió, a Magyar Olimpiai Bizottság támogatására 1,3 millió, a sportszövetségeknek 600 millió, a sportiskoláknak kétmilliárd, sportlétesítmény-fejlesztésre 1,5 milliárd, a versenysport támogatására 800 millió, a hazai nemzetközi sportesemények rendezésére 350 millió, a Wesselényi Miklós Közalapítvány támogatására 1,6 milliárd forint plusztámogatást javasol. Mindezzel nem akarja a költségvetési hiányt növelni, ezért megjelölte a módosító javaslatok pénzügyi forrásait is. Ma az Országgyűlés a 2005-ös költségvetés módosító javaslatairól dönt, amely közben ítéletet mondhat a magyar sport jövőjéről is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.