Ünnepi ruhába öltöztek sportolóink és edzőik, hogy átvegyék az év legjobbjainak járó díjakat a sportcsillagok gálaestjén a Budapest Kongresszusi Központban. A sportújságírók 47. alkalommal szavaztak, s az olimpia évében a szokásosnál is nehezebb volt a választás, mert sportolóink sikeresen szerepeltek Athénban. A legélesebb versengés az év női sportolója címért alakult ki, mert a gyengébb nem volt az eredményesebb az olimpián, a vívó Nagy Tímea, a kajakos Janics Natasa, a sportlövő Igaly Diána és az öttusázó Vörös Zsuzsa is felállhatott a dobogó felső fokára, viszont közülük csak hárman lehettek „érmesek” az év végi szavazáson, tehát igazságos döntés nem születhetett. Az aranyérmesek közül Vörös Zsuzsa szorult le a dobogóról, ami azért meglepő, mert az Alba Volán versenyzője ebben az évben nemcsak az olimpián, hanem a világbajnokságon is győzött. A legtöbb szavazatot a kétszeres olimpiai bajnok Janics Natasa kapta, aki úgy lett első, hogy korábban még dobogós helyezést sem szerzett: „Boldog vagyok, mert nagyon szeretek nyerni. Ez az évem valóban csodálatos volt. De a két olimpiai győzelmet nem érzem karácsonyi ajándéknak, azokért nagyon sokat és nagyon keményen megdolgoztam.”
A női győztes edzője, Fábiánné Rozsnyói Katalin már visszatérő vendég a sportcsillagok gálaestjén, mert férfi kollégáit megelőzve – amire nagyon büszke – negyedszer lett az edzők között a legjobb. Méghozzá az idén is vitathatatlanul, ugyanis tanítványai két arany- és egy ezüstérmet nyertek Athénban.
Szintén biztos győzelmet aratott a szavazáson Majoros István, aki az egyetlen magyar férfi egyéni győztes volt az olimpián. Gáspár Tamás 1984-es elsősége után két évtized múltával ismét birkózó lett az év sportolója.
„Címvédőként” érkezett a gálára Kemény Dénes és csapata is – nem meglepő, ezúttal is ők kapták a legtöbb szavazatot. A pólóválogatott az év csapata, a szakvezető (akivel, reméljük, mihamarabb aláírja a szövetség az újabb négy esztendőre szóló megállapodást!) pedig az év szövetségi kapitánya lett. Az Athénban parádézó társaság csodálatos produkciója persze éppúgy felejthetetlen, mint mondjuk a Janics, Kovács kajak kettős vagy éppen a férfi kajak négyes bámulatos teljesítménye.
Eusébio vette át a Benfica különdíját
A Sportcsillagok gálaestjén vette át a Magyar Sportújságíró-szövetség által létrehozott Emberség-Sportbarátság elnevezésű díjat a Benfica labdarúgócsapatát képviselő Eusébio, aki az esemény előtt két másik aranylabdás, Albert Flórián és Lothar Matthäus társaságában vett részt egy sajtótájékoztatón. A futballvilág három élő legendája aláírt egy Adidas Roteiro labdát, amelyet hamarosan jótékonysági céllal elárvereznek. „Örülök, hogy itt lehetek Budapesten Albert és Matthäus urakkal. Szerettem Matthäus játékstílusát, s Albertet is kiváló játékosnak tartottam. Mindhárman aranylabdások vagyunk, ez is összeköt bennünket. Amikor 1965-ben megkaptam ezt a díjat, nem is sejtettem, hogy mára a sportvilág egyik legnagyobb elismerése lesz” – mondta a portugál sportember, akinek magyarországi látogatását szép, ugyanakkor szomorú apropó szolgáltatta. A sportújságíró-szövetségi díjat ugyanis a január 25-én tragikus körülmények között elhunyt Fehér Miklós iránt tanúsított tiszteletadás kapcsán „érdemelte ki” a lisszaboni klub.