Kiütés után bronzérem a vigaszdíj

K é z i l a b d a Felkelt a padlóról a magyar válogatott a 6. kézilabda Európa-bajnokságon, ahol az elődöntőben, szombaton 44-29-es vereséget szenvedett Norvégiától, majd tegnap Oroszország 29-25-ös legyőzésével megszerezte a bronzérmet. Az Európa-bajnok Norvégia lett, amely 27-25-re nyert Dánia ellen a fináléban.

Sütõ-Nagy Zsolt
2004. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs mit szépíteni! Katasztrofális vereséget szenvedett Norvégiától az elődöntőben a magyar válogatott, és a találkozó után érthetően ismét fellobbant a vita, vajon a középdöntő utolsó mérkőzése, a Dániától hatgólos előnyről elvesztett csata mennyire befolyásolta az eredményességet, hiszen Oroszország ellen nyilvánvalóan több esély lett volna a döntőbejutásra.
„Az oroszoktól biztos nem kaptunk volna ki ilyen arányban, de a norvégokkal mindenképpen játszanunk kellett volna ahhoz, hogy aranyérmesek lehessünk, ha nem szombaton, akkor vasárnap” – kommentálta a történteket Vass Sándor csapatvezető. Mondandóját úgy is lehetett értelmezni, hogy ha Norvégiát le tudja győzni az együttes, akkor lehet Európa-bajnok. Ha ez nem sikerül, inkább bronz-, mint ismét ezüstérmes legyen, mert az utóbbi évek elvesztett döntői után olyan rossz volt a visszhang, hogy inkább pozitív élménynyel záruljon a hazai torna.
Az elvesztett elődöntőt könynyen összefoglalható: csak percekig lehetett bízni a győzelemben, aztán átrohant az ellenfél a magyar csapaton, s csupán a különbség volt kérdéses. A 44-29-es vereség kínosan nagy, a magyar válogatott tétmérkőzésen még soha nem kapott ki ilyen arányban, s az egyoldalú játszadozás végén a kapus, Pálinger Katalin is elismerte, hogy meccs közben a norvégok már szórakoztak velük. Megalázó.
A „miértre” egyszerű a válasz: mert átrohantak a védekezésünkön, de hogy ez miért következett be, annak már több oka van. Ismét láthattuk, hogy a rettenetesen felgyorsult kézilabdázásban már nem lehet három játékost cserélni a támadások után; a nyitott védekezést egy ilyen hosszú tornán nem lehet végig alkalmazni, mert fizikailag lehetetlen bírni; illetve a legsúlyosabb következtetést Kiss Szilárd szövetségi kapitány vonta le, aki szerint a norvégok gyorsasági fölényének prózai oka van: sokkal atletikusabb képzettségűek. A skandinávok már nem csupán magasak, de robbanékonyak is.
„A kudarcnak legalább annyira össze kell kovácsolnia a csapatot, mint a sikernek” – biztatta a társakat a csapatkapitány Pálinger Katalin a szombati elődöntő után, s ez nem volt hatástalan, mert ha az első percekben még bizonytalankodott is az együttes, a folytatásban egyre kevesebb panasz lehetett a játékra.
Szerencsére a szurkolók kedvét sem szegte a szombati lehangoló vereség, még többen voltak a lelátókon, mint az elődöntőn, s ezúttal valóban telt ház biztatta fergetegesen a csapatot. Az első percekben egy kicsit ránk ijesztettek az oroszok, háromszor is indításból szereztek gólt, ami nem jellemző rájuk, s félő volt, hogy megismétlődik az előző napi borzalom. De az oroszok azért nem olyan szélsebesek, mint a norvégok, a magyar csapat játékosai is jobban figyeltek, s a félidő közepétől fokozatosan átvették a vezetést. Radulovics Bojána igazi vezéregyéniséghez méltóan magára vállalta a gólszerzés felelősségét a legnehezebb pillanatokban, s ha nem is megnyugtató, de minimális előnnyel (14-13) mehetett pihenni a csapat a szünetben.
A folytatásban egyre nagyobb lett a különbség a két együttes között, elsősorban a magyar válogatott rendkívül fegyelmezett védekezésének köszönhetően. 24-18-ra elhúzott a csapat. Persze, a hatgólos előnynél mindenkinek bevillant, „Jaj, csak ne!”, de ezúttal szó sem lehetett fordulatról. A végére ugyan csökkent a különbség, ám ennek már nem volt jelentősége, a 29-25-ös siker után joggal ünnepelt játékos, csapatvezető, szurkoló egyaránt.
A hőn áhított érmet végül sikerült megszerezni, ezzel pedig a jövő évi világbajnokságra és a következő Európa-bajnokságra is kvalifikálta magát a csapat.
A döntőben a dánok megmutatták, hogy lehet eredményesen védekezni a norvégok ellen, hasonlóan sebesen zártak vissza, mint a nagy vetélytárs, s egészen az utolsó percig nyitott volt a küzdelem. Az idegek harcát jobban bírták a norvégok, akik 27-25-re nyerve másodszor lettek Európa-bajnokok.
Még egy furcsaságot tartogatott számunkra a vége: az Európa-bajnokság legjobbjaiból összeállított csapatba nem került be Radulovics Bojána, az Eb gólkirálya.

Az Eb végeredménye: 1. Norvégia, 2. Dánia, 3. Magyarország, 4. Oroszország, 5. Németország, 6. Ukrajna.
Gólkirály: Radulovics Bojána 72 gól. A legjobb játékos: Hammerseng (norvég).
Az Eb All Star-csapata: Mortensen (dán, kapus), Radcsenko (ukrán), Logvin (osztrák), Hammerseng, Bodnyeva (orosz), Jurack (német), Touray (dán).



Skandináv lobbi. Gittegylethez hasonlít a bíróküldés, s ezt mindkét skandináv csapat ellen tapasztalhattuk. A norvégok bírói segítség nélkül is egyértelműen jobbak voltak, de bevallom, még soha nem láttam olyan mérkőzést, ahol a támadó együttesnél kétszer is páros kiállítást ítéltek a játékvezetők. A pálmát azonban a dán „érdekképviselet” viszi el. Nekik példátlan módon sikerült kiharcolni, hogy negyvennyolc óra alatt mindkét kulcsfontosságú mérkőzésüket ugyan az a szlovén páros vezethesse. Hogy miként? Azt a magyar és az orosz válogatott is tapasztalta. S minő véletlen, a Bajnokok Ligájának első fordulójában a dán Slagelse oroszországi fellépésén is ők fújják a sípot!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.