Ha az ígéretekből lehetne stadiont építeni, akkor már réges-rég állna az Üllői úton a 35 ezer nézőt befogadó korszerű létesítmény. A legnagyobb szurkolótáborral rendelkező labdarúgócsapat sajnálatos módon kimaradt a 2000-ben elindított stadionrekonstrukciós programból. A kormányváltás után, 2003 februárjában Jánosi György sportminiszter bejelentette, hogy kiemelten kezelik az FTC létesítményét, amelyet vagy 2,5 milliárd forintból korszerűsítenek, vagy magánbefektetők bevonásával 10 milliárd forintért új stadion épül. Nos, azóta legfeljebb csak festettek az 1974-ben elkészült létesítményben.
December elején ismét felröppent egy „kacsa”, amely szerint ír üzleti csoport 1,7 milliárd forintért beszáll az egyesületbe. A hírt még aznap lelőtte Furulyás János klubelnök, aki elismerte, valóban tárgyalt befektetőkkel, de szerződést azért sem köthetett, mivel erre a közgyűléstől nem volt felhatalmazása.
Mert egyáltalán nem egyszerű, sőt nagyon is bonyolult a Fradival üzletelni, az egyesület ugyanis nem rendelkezik tulajdonjoggal. Az Üllői úti hathektáros terület vagyonhasznosítási jogát negyvenkilenc évre megkapta ugyan a klub az államtól, de a stadion melletti két hektárt a Sportfolio Kht. akarja jövőre értékesíteni. A Ferencváros érdeke az lenne, hogy a nyílt pályázatot olyan vevő nyerje el, amelynek a vásárlási szándékát az egyesület írásban támogatja. Az eddigi sok-sok megbeszélésből kiderült, hogy a hazai és a külföldi befektetőknek az új multifunkciós stadion építése csak akkor éri meg, ha ehhez megszerzik a nyolchektáros területet. A sportegyesület vezetése kényszerű anyagi okok miatt nem ragaszkodhat a 6+2 hektáros megoldáshoz, olyan jelentkezőt is támogathat, amely 1,7 milliárd forintért megvásárolja az FTC Rt. részvényeit, kifizeti a klub 300 millió forintos veszteségét, majd utána, ha szándékában áll, megszerzi a kéthektárnyi területet is.
– Annak ellenére, hogy a klubnak több mint két éve nincs tulajdonosa – magyarázta Furulyás János –, az egyesület tizenegy szakosztálya eredményesen működik, de hosszú távon ez így nem mehet tovább. A Fradinak mindenképpen szüksége van egy tőkeerős tulajdonosra. Sajnos, az állami támogatás évek óta csökken, korábban például ebből tudtuk fedezni az utánpótlással foglalkozó edzők bérét. A tizenegy szakosztálynak évente átlagban húszmillió forintos alaptámogatásra van szüksége. Ha ezt nem tudjuk előteremteni jövőre, akkor kétezer fiatal sportolása kerül veszélybe.
A legnagyobb kiadást természetesen a labdarúgás jelenti, a bajnokcsapat éves költségvetése egymilliárd forint, amely hazai viszonylatban kiemelkedően magas, viszont az évek óta a Bajnokok Ligájában szereplő Sparta Praha kétszer ennyiből gazdálkodik. A szponzorok segítségével az egymilliárdból hatszázmilliót tudtak előteremteni, így jelentős a tartozás.
– Megszűntek volna az anyagi gondjaink, ha a csapat bejutott volna a Bajnokok Ligájába – véli az elnök. – Jól tudom, ehhez erősíteni kellett volna, vagy legalábbis megtartani a legjobbjainkat. Nem igaz, hogy eladtuk Tököli Attilát, Dragóner Attilát, mert mindkettőnek lejárt a szerződése, és külföldre mentek jelentősen nagyobb fizetésért. Gera Zolit is szerettük volna megtartani, de a külföldi klub ajánlatával nem tudtunk versenyezni. Elismerem, a jelentős hiány abból is adódik, hogy nálunk hazai viszonylatban nagyon jól keresnek a játékosok. Ezért, ha nem is férnek be a csapatba, megéri nálunk maradni. Köztartozásunk nincs, a játékosok a fizetésüket mindig megkapták, viszont augusztus óta nem tudtuk kifizetni a prémiumot. Ezt az idén már nem is tudjuk kiegyenlíteni, a megállapodás szerint az adósságot márciusig kell törleszteni.
Felvetettük Furulyás Jánosnak: a klub nem tervszerű gazdálkodására jellemzően Gerát azért kellett eladniuk, hogy a csapat el tudjon indulni a bajnokságban, a folytatáshoz pedig Huszti Szabolcsot kell „értékesíteniük,” akinek a nyáron lejár a szerződése. Furulyás cáfolta, hogy a túlélésért le kell mondani a legjobb játékosaikról, azt viszont elismerte, hogy a harmincas játékoskeret túl sok, ezért aránytalanul sokat fizetnek bérekre. A milliárdos költségvetésnek több mint a felét.
Az Üllői úton már hozzászoktak az anyagi gondokhoz, az elnök azonban bizakodva várja az új évet.
– Jó esély van arra, hogy rövidesen új tulajdonosa lesz a Fradinak, méghozzá valószínűleg magyar befektető. A jelenlegi helyzetben a legfontosabb, hogy az egyesület gazdasági helyzete stabil legyen, utána kezdhetjük el tervezni a jövőt, amelybe az új stadion építése is beletartozhat.
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
