Több pénzt, több testnevelést

S p o r t p o l i t i k a Sikeres magyar sport, szerencsétlenkedő sportvezetés címmel tartott sajtótájékoztatót Deutsch Tamás, az Országgyűlés fideszes alelnöke. A polgári kormány sportminisztere ötpontos tervet ismertetett a magyar sport megmentésére, amely szerint például kiszámítható lenne az állami támogatás, a sportlétesítményt építők adókedvezményt kaphatnának, s bevezetnék a mindennapos iskolai testnevelést.

Salánki Miklós
2004. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi években kialakult súlyos gondokra megoldást kell találni, mert különben a magyar sport visszafejlődésének beláthatatlan következményei lehetnek. Deutsch Tamás szerint a kormányváltás óta eltelt két és fél évben a sportvezetés munkájára a teljesítményt csökkentő tiltott szerek használata volt a jellemző. Ennek hatására a kormány „elfogyasztott” két sportminisztert és egy sportminisztériumot, s ebben a ciklusban egyetlen jelentős sportlétesítmény sem épült, a meglévők állapota pedig romlott. A kormány építkezésére jellemző a 2006-os budapesti úszó Európa-bajnoksággal kapcsolatos létesítményfejlesztés. Az Európának beígért korszerű uszoda tervéből már csak egy medence maradt, de annak is kérdéses a megépítése a Margitszigeten.
Deutsch Tamás helyzetelemzésében elmondta: az is példátlan, hogy a választáskor beígért növekedés helyett a versenysport állami támogatása jövőre az ideihez képest a felére csökken. A Sportkórház bővítése is lelassult az elmúlt években, és bár Gyurcsány Ferenc sportminiszterként azt ígérte, hogy sportolóink már az athéni olimpia előtt igénybe vehetik az új épületet, az azonban még nem készült el. A volt sportminiszter szerint az is érthetetlen, hogy öt magyar sportoló keveredett doppingügybe az athéni olimpián, de a hazai vizsgálatokból kiderült: sem a versenyzők, sem az edzőik, sem a sportorvosok, sem a sportvezetés, sem a Magyar Olimpiai Bizottság nem felelős a történtekért. Deutsch Tamás ironikusan megjegyezte: mivel felelős itthon nincs, sportolóink valószínűleg nemzetközi összeesküvés áldozatai lehettek Athénban.
A Fidesz a magyar sport megmentésére ötpontos tervet dolgozott ki. Elsőként egy olyan törvény elfogadását javasolják az Országgyűlésnek, amely szerint – a filmtörvényhez hasonlóan – a sportlétesítmények fejlesztésében és a sportéletben tevékenykedők adókedvezményben részesülhetnének. Új törvényt kellene alkotni a sport hosszú távú fejlesztésére, amelyben rögzítenék, hogy a nemzeti össztermék hány százalékát fordítaná az állam a sport támogatására. Ez az összeg jelenleg csupán 0,5 százalék, míg az európai átlag ennek a négyszerese. A magyar sportlétesítmények helyzete siralmas, ezért ezen javítani kell. Deutsch Tamás elmondta: javasolni fogják, hogy a sportfogadásból és a szerencsejátékok adójából befolyt öszszegnek ne csupán az 1,5 százalékát kapja meg a sport, hanem 50 százalékra emelkedjen ez az arány. Így évente 25 milliárd forint juthatna létesítményfejlesztésre. A negyedik javaslat szerint a közoktatási törvény módosításával kötelezővé kell tenni a mindennapos iskolai testnevelést, amely nem csupán sport, hanem nagyon fontos népegészségügyi kérdés is. Az ötödik javaslat szerint Magyarország már 2005-ben kezdje el az előkészületeket, hogy meg tudja pályázni a 2020-as vagy a 2024-es olimpia megrendezését, amelyet nemcsak a lakosság, hanem a kormány és az ellenzéki pártok is egyöntetűen támogatnak. A pályázat nem csupán a magyar sport fejlődését segíthetné elő, hatására olyan összefogás jöhetne létre, amely felgyorsíthatná Budapest fejlődését. Deutsch Tamás a görög példát hozta fel: ugyan sok nehézség és áldozat árán, de Athén kitűnő olimpiát rendezett, melynek nyertese elsősorban a görög nép és a megújult város lett.
Kérdésünkre válaszolva a volt sportminiszter elmondta, nem tartja hibás lépésnek, hogy 2001-ben az állami sportingatlanok üzemeltetésére létrehozták a Sportfolió Kht.-t, mert nem a rendszer, hanem a pazarló gazdálkodás miatt halmozott fel a közhasznú társaság 3,5 milliárd forint hiányt. Felvetésünkre, hogy nem hiú ábránd-e az olimpia rendezése egy olyan országban, amelyben jelenleg még egy úszómedence megépítése is kérdéses, Deutsch Tamás azt válaszolta: – Az utóbbi években az ország teherbíró képessége nem csökkent, ezért is érthetetlen, hogy nem történt jelentős építkezés. Ha a kormány támogatja a létesítményfejlesztési javaslatunkat, az építkezések felgyorsulhatnak. Az olimpiai pályázat pedig hosszú távra egy olyan gazdasági és társadalmi programot jelentene, amely az évszázad elején elősegíthetné az ország fejlődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.