Lőállásból a célkeresztbe került

S p o r t l ö v é s z e t Rendhagyó módon, interjúval kezdjük tegnap beharangozott sorozatunkat arról, hogy a magyar sport mit kapott 2004-től, s mit várhat 2005-től. Ha valakit olimpiai bajnoki címe 40. évfordulóján a Nemzet Sportolójává választanak, s szövetségi kapitányi irányításával 24 esztendő után újra ötkarikás aranyérmet nyer sportága egy magyar képviselője, annak az elmúlt év minden túlzás nélkül csodákat hozott. Hammerl László mégsem lehet maradéktalanul boldog, hiszen e tavalyi csodákért „cserébe” az év végén elvesztette a hazai sportlövő-szakszövetség elnöki posztjáért zajló csatát, valamint két és fél évi szünet kivételével 1977 óta betöltött szakvezetői posztját is.

2005. 01. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem nagy sportág a sportlövészet, legalábbis Magyarországon: jelenleg valamivel több mint ötezren űzik, úgy 1600–1800-an nemzetközi, a többiek hobbi-, avagy szakszerű megfogalmazással nemzeti szinten. Azt hihetnénk, hogy ilyen viszonylag kis közösség foggal-körömmel őrzi legendáit. Hammerl Lászlót, az 1964-es tokiói olimpia arany- és bronz-, az 1968-as mexikói játékok ezüstérmes puskását, 37-szeres magyar bajnokot bő fél évszázad alatt egyszer sodorta el a sors, de nem a sportágtól, hanem a hazától: húszévnyi szövetségi kapitánykodást követően 1997-ben Új-Zélandon vállalt munkát. Két és fél év után tért vissza, s 1999-ben újra szakvezető lett itthon, egészen 2004. december 31-ig, szerződése lejártáig. Ezt nem hosszabbították meg azok után sem, hogy a magyar sportlövészet Igaly Diána révén augusztusban Athénban 24 év szünet után újból telibe találta az olimpiai aranyérmet. Hammerl készségesen beszélt 2004 fordulatairól és 2005-től kezdődő „nyugdíjaséveiről”.
– Június elején a Nemzet Sportolója lett, augusztus végén Varga Károly 1980-as moszkvai olimpiai sikerét követően újból „aranyos” szövetségi kapitány. Nem volt sok a jóból?
– Már az is feldobott, hogy a Nemzet Sportolója jelöltjei közé kerültem, saját szövetségem és a Nemzeti Sportszövetség is aláíratta velem a pályázatot. Csak titkon reménykedtem. Aztán tavasszal az athéni Világkupán megcsörrent a telefonom, s az akkori sportminiszter, Gyurcsány Ferenc személyesen közölte velem a jó hírt. Versenyzőként és szövetségi kapitányként is több mint huszonöt évet töltöttem a lövészetben, utóbbi poszton én vagyok a hazai csúcstartó.
– E munkájának gyümölcsét Athénban learathatta.
– Az olimpia előtt egy érmet és hét-nyolc pontot tűztem ki célul, de nem voltam hajlandó további részletekbe bonyolódni. A lövészet olyan sportág, ahol döntő az idegrendszeri teher, s nem akartam senkire pluszsúlyt rakni. Végül Igaly Diána révén hozta a sportág, amit ígért, sőt a régóta várt aranyérmet is, de például Joó Éva és Sidi Péter is csak egy körrel maradt le a döntőről.
– Máshol egy olimpiai aranyérem védernyőt von a sportág és a szakvezetés fölé, ehhez képest ön bő fél évszázad után éppen most került körön kívül. Hogyan lehetséges ez?
– Már több mint egy éve, 2003 végén elvadult a dolog. Kovács Tibor főtitkár részéről az a vád ért, hogy nem takarékoskodom eléggé a szövetség forrásaival, ő csodálkozott a legjobban, amikor szó nélkül elfogadtam a 2004-re tervezett költségvetést. Ennek ellenére folytatódott az intrika, a hangulatkeltés.
– Ehhez képest az áprilisi győri légfegyveres Eb-n az olimpiai számokban két aranyérem és egy 7. hely termett, Athénról pedig már beszéltünk. Mégsem csitultak az ellentétek?
– Minden egyes elnökségi ülésen javasoltam, hogy tegyük félre a nézeteltéréseket. Azzal vádoltak, nem vagyok elég kompromisszumkész, erre válaszoltam, hogy akkor nem lennék 25 éve kapitány. Sajnos szemben csak azt mondták, menynyire tisztelnek, és büszkék rám, de a hátam mögött áskálódtak. Az olimpia kapcsán sok minden kicsúcsosodott, én az eddigi összeszokott edzői gárdát javasoltam, az elnök egy másikat, no meg azt, hogy a főtitkár legyen a sportági vezető Athénban. Végül én lettem, de az edzői szinten felemás megoldás született. Pedig a szakágak és a versenyzők között nem volt ellentét. Nem volt baj, hogy koronglövő nyerte az aranyérmet s nem egy puskás.
– A puskánál maradva, a november végi szövetségi tisztújító közgyűlésen össztűz zúdult önre. Elvesztette az elnöki posztért folyó párharcot, sőt az elnökségbe sem került be.
– Eleve csak olyan megfontolásból kandidáltam, hogy az eddigi elnök mellé álljon oda valaki, akinek a megjelenése szöget üt pár ember fejébe. Ötvenketten gondolkodtak el, de magunk közt szólva tudtam, hogy nem leszek elnök. Az viszont meglepett, hogy az elnökségbe sem kerültem be.
– Ekkor már érezte, hogy szövetségi kapitányi napjai is meg vannak számlálva?
– Akkor azt mondtam az elnöknek, hogy pénz nélkül is vállalnám a posztot. Komoly célokért az ember még az ördöggel is együtt tud dolgozni, persze nem feltételek nélkül. Ehhez képest december 9-től éves szabadságra küldtek, az új elnökség pedig december 20-án olyan konstrukciót dolgozott ki, amelyben nincs szövetségi kapitány.
– Most mihez kezd? Fél évszázad után elhagyja a sportlövészetet?
– Kénytelen vagyok. Bár az elnök egy újságcikkben beszélt bizonyos terveiről, de én nem akarok sem külföldre menni, sem külföldieknek itthon mesterkurzusokat tartani. Magyarokkal szeretnék együtt dolgozni, itt vannak a gyökereim, itt akarok élni. A jelek szerint mostantól nyugdíjasként. Nem baj, legalább több időm jut a családi ház körüli munkára, a családra, a gyerekre. Soma most karácsonykor múlt hároméves.
– Felesége, Joó Éva folytatja puskáspályafutását?
– Igen, és vele azért majd rendszeresen járok az UTE-lőtérre. Ezenkívül is be-beugrom Pestre, nem akarok pilisszentkereszti remeteként élni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.