Az 1996-os atlantai játékokon vívóink hiába szereztek 31 pontot, egy ezüst- és két bronzérmet, a summázás az volt, hogy nincs arany. Négy év múlva Sydneyben lett egy, s mindjárt egészen más lett a fogadtatás is. A jellegzetes magyar mentalitás, hogy nálunk csak a győzelem számít, jótékony homályba burkolta a tényt, miszerint 2000-ben női párbajtőr egyéniben Nagy Tímea aranya volt az egyetlen érmünk, s mindössze 16 ponttal zártunk. Az athéni olimpia eredménylistájára viszont nem lehet panaszunk, még úgy sem, hogy női párbajtőr- és férfi kardcsapatunkat előzetesen bizony nem az ötödik helyre kalibráltuk. Nagy Tímea megvédte címét, férfi kard egyéniben Nemcsik Zsolt, valamint férfi párbajtőrcsapatunk ezüstérmes lett, összességében pedig 28 ponttal zártunk. (Egy zárójeles megjegyzést azért megér, hogy Nemcsik a maga döntőjében 14-13-as vezetésről kapott ki 15-14-re az olasz Montanótól, úgy, hogy a zsűri annál a bizonyos 14-13-as állásnál kétes szituációban ellene döntött.) Athénban vívóinknál csak a kajak-kenusok szerepeltek eredményesebben, de az ünneplés az anyagi bizonytalanságból adódóan már a múlté. Még szererencse, hogy az Eb-t a nyár elején mi rendezzük Zalaegerszegen, az év fő versenye, a világbajnokság pedig ősszel Lipcsében lesz, ahova ugyancsak nem kerül horribilis összegbe az utazás.
„Tavaly 170 millió forintból gazdálkodhattunk, ebből 128 millió volt az állami támogatás. Azt, hogy az idén mennyi lesz, még mindig nem közölték velünk, de 60-70 milliónál aligha több – szögezi le Kovács Tamás, a Magyar Vívószövetség technikai igazgatója. – Nagyon nehéz a helyzetünk, mert az athéni eredményeink hatására sem kezdtek tolongani nálunk az új szponzorok. Annak is örülnünk kell, hogy az Erdért, az Eximbank és a Westend már átutalt a 2005-ös támogatásából, mert különben a versenyzőink nem tudnának elutazni a januári Világkupa-fordulókra” – tudjuk meg, s azt is, hogy a vívóknak az újonnan átadott Sportok Házában éves szinten hárommillió forintos bérleti költséggel kell számolniuk, szemben az eddigi 560 ezerrel. „Egy évre beköltöztünk, aztán majd meglátjuk, hogy mit hoz a jövő…” – jegyzi meg sejtelmesen a technikai igazgató, aki a megszorító intézkedések között említi, hogy a szövetségi apparátus tagjainak a felére csökkent a fizetésük. Így a 2008-as pekingi olimpiáig meghosszabbított szerződésű Szabó Bence szövetségi kapitány javadalmazása is.
– Ez van, tudomásul kell vennem. De horribilis összegre eleve ne gondoljon az esetemben. Öszszeg és név nélkül, csak a viszonyítás végett mondom, van olyan szövetségi kapitányunk, akinek egy nullával több van a fizetési papírján – reagál a történtekre a szakvezető. – Úgy néz ki, hogy Magyarországon az állam részéről megkezdődött az élsport tönkretétele, mindenhol meg kell húzni a nadrágszíjat, és ez rajtam ilyen szinten csapódott le. Pillanatnyilag nem tudok mit kezdeni ezzel a helyzettel, de azért reménykedem, hogy változni fog. A saját házunk táján mindenesetre megpróbálunk egy kicsit profibb, menedzserszemléletű vezetést létrehozni, mert ami a lehetőségeinket illeti, csak ez lehet a kiút számunkra. Annak természetesen örülök, hogy újra bizalmat kaptam, és azon leszek, hogy a pekingi olimpiára is ütőképes csapattal utazhassunk. S azt hiszem, ha 2008-ban megismételnénk a 2004-es eredményeinket, akkor megint elégedettek lehetnénk.
– Athént illetően maradéktalanul elégedett?
– Bár az olimpián nemcsak elértük a célunkat, de túl is teljesítettük, a kudarcról sem szabad megfeledkeznünk. A férfi kard- és a női párbajtőrcsapat szereplését annak kell minősíteni.
– Az idén mindkét csapaton módosítania kell majd. Megvan már a jelöltje, hogy a harmadik gyerekét váró Nagy Tímea, kardban pedig a versenyzést egyelőre szüneteltető Ferjancsik Domonkos helyére kit épít be?
– Nagy Titi helyén egyértelműen Szász Emesét képzelem el. Kardban Decsi Tamás juthat sokkal komolyabb szerephez, mint eddig, de itt még Lontay Balázzsal is számolni kell.
– Hogy tervezi, az Európa-bajnokságon a legerősebb csapattal indulunk? Mert ez, akárcsak több más nagy vívónemzet esetében, nem volt mindig automatikus. Tekintve az Eb kisebb presztízsét.
– Így van, de egy hazai rendezésű Eb-n mindenképpen a legerősebb csapatunkkal kell indulnunk.
Orbán Viktor: Ha elkényelmesedsz, letepernek
