Az időzítés nagymestere

2005. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaz, hogy bő kéthetes csúszással és persze közvetve, nem szemtől szembe, de csak kaptunk választ Aján Tamástól, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkárától, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség elnökségi tagjától, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjától, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) elnökétől (másképp: a tisztségek gyarapításában élen járó magyar sportdiplomatától) arra, miért csupán február 18-án informálta a magyar közvéleményt a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) december 22-i döntéséről, miszerint nem tárgyalja az athéni olimpián doppingvétségén ért két magyar súlyemelő, Gyurkovics Ferenc és Kovács Zoltán ügyét. Az iménti körmondat illik a kacifántos témához, de a háttérben zajló bonyolult folyamatokat nagyon is hasznos egyszerűen követhető események láncolataként bemutatni.
Vegyük át ismét a leckét! Athénban Kovács Zoltán és Kecskés Zoltán is, de Gyurkovics Ferenc különösen rejtélyes körülmények közepette akadt fenn az ellenőrzésen. (Reméljük, utóbbi egyszer veszi a bátorságot, s a nyilvánosság elé áll bizarr történetével.) Gyurkovics és Kovács a kelleténél hosszabb tájékozódás után a CAS-hoz fordult, amely azonban, előbbi esetében önmagával is ellentmondásba keveredve, december 22-én kelt levelében megtagadta ügyük napirendre tűzését. Aján Tamást február 15-e tájékán nyugtalanítani kezdte az ügy, s tájékoztatást kért a CAS-tól, mondván, az IWF illetékes bizottsága a sportbíróságot megelőzve nem dönthet. Akkor csak azt hihettük, az IWF márciusi közgyűlése miatt – amelyen a magyar sportdiplomácia újabb fantasztikus sikereként Ajánt további négy évre újraválasztották – volt sürgős a február 15-i „tájékozódás”. Ám a sportdiplomata ennél sokkal körültekintőbb. Kedden bejelentette, az IWF bizottsága a májusi junior-világbajnokságon, a dél-koreai Puszanban tudja meghallgatni a magyar súlyemelőket. Eddig rendben, most jön a kitétel: ahová saját költségükön kell elutazniuk. (A Budapest–Puszan oda-vissza repülőút illetékekkel együtt potom 291 ezer forint, s akkor az ott-tartózkodás szintén minimum százezres nagyságrendű kiadásairól még nem szóltunk.) Avagy, s ez még bájosabb: nekik kell fizetniük az öt bizottsági tag tetszés szerinti helyszínre utaztatásának és háromnapos ellátásának költségét.
A szemtelen, érzéketlen kötekedők nem átallják közbevetni, ugyan miért nem lehetett a tárgyalásra február elején Budapesten sort keríteni, amikor az IWF vezérkara fővárosunkban tanácskozott? Miért, miért…? Az IWF és személy szerint Aján Tamás akkor még nem ismerte a Sportdöntőbíróság határozatát. Hiszen ő azt pár nappal korábbi érdeklődése után csak február 18-án kapta kézhez. Azt végképp ne kérdezzék, hogy miért nem mondjuk január 18-án.
Aján Tamás az időzítés nagymestere. Reméljük, azt is rendkívül körültekintően dönti el, mikor jön el az ideje , hogy a sportdiplomáciában eltöltött fáradságos évtizedek után átadja magát a megérdemelt pihenésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.