Pavuk Viktóriának mostanában ellopták a Suzukiját (éppen egy nappal a válogató előtt, amelyen végül is legyőzte Póth Dianát), múlt csütörtökön pedig azért üldögélt a rendőrségen, mert elhagyta a személyi igazolványát. De legalább már a sérülése is a múlté. Még októberben fordult ki ijesztően a bokája, így a tavalyi budapesti Európa-bajnokságon, első felnőtt világversenyén csoda- számba menően negyedik helyezett műkorcsolyázónőnek ugrott az év eleji torinói Eb. Viszont a Moszkvában ma kezdődő világbajnokságon már indul, és innen mégiscsak eljuthat Torinóba, mert a sportágban a 2006-os téli olimpiára most, az orosz fővárosban lehet megszerezni a kvótákat.
S a nőknél nem is egyre, hanem mindjárt kettőre számítunk, mert Sebestyén Júlia is korcsolyázik az orosz fővárosban. Európa-bajnoknőnk az idei Eb-n csak negyedik lett, ám a szezonban két Grand Prix-versenyen, effektív erősebb mezőnyben is dobogós volt. Párizsban és éppen Moszkvában lett harmadik, s a Luzsnyiki Sportpalotában, ahol a vb-t is rendezik, kis híján a regnáló világbajnok japán Sizuka Arakavát is legyőzte. Az olimpiai ezüstérmes orosz Irina Szluckajával az elmúlt időszakban senki sem bírt, kérdés, most mire mennek ellene a többiek, a címvédő mellett, vagy inkább előtt az amerikaiak, jelesül az ötszörös világbajnok Michelle Kwan és Sasha Cohen. Sebestyén Júlia a tavalyi dortmundi vb-n a hatodik helyen végzett, ahonnan kicsit előre lehetne lépni, de most fontosabb, hogy meglegyen a remélt két kvóta. Az olimpiai kvalifikációs szisztéma szerint ehhez Sebestyén és Pavuk közül az egyiknek az első tízben kell végeznie, ugyanakkor kettejük helyezési száma együttesen nem haladhatja meg a huszonnyolcat. A 11. és 12. hely együtt tehát nagy pech, viszont a 9. és 24. a matematikának ellentmondva nyerő számpáros, tudniillik a 16–24-ek mindannyian 16 helyezési pontot kapnak.
„Én is csak most tudtam meg, hogyan is néz ki a kvalifikációs rendszer, s például azt is, hogy a szerdai selejtezőben bemutatott kűrpontszámot megszorozzák 0,25-tel, és ez számít bele az összesítésbe. Ez teljesen újszerű számítás, de ha mindketten jól futunk, akkor remélhetőleg nem is kell nagyon számolgatnunk, biztosan meglesz a két kvóta” – jegyezte meg a szombati elutazás előtt Sebestyén Júlia, aki az elmúlt két hétből tíz napot a svédországi Landskronában töltött edzésekkel, s konkrét célként csak annyit fogalmazott meg, hogy három hibátlan programot szeretne futni.
A férfiaknál Tóth Zoltántól már az is dicséretes szereplés lenne, ha egyáltalán három programot futhatna – vagyis bekerülne a legjobb 24 közé –, mert ez már kvótát ér. Az, hogy tavaly Dortmundban 25. lett, derűlátásra ad okot, ellentétben az idei Eb-n elért 30. helyével. Jégtáncban a junior mezőnyből két vb-ezüsttel kinőtt Hoffmann Nóra, Elek Attila kettős a felnőttek között az elmúlt két évben 18. volt a világbajnokságon, s ha tartja a szokását, akkor mehet az olimpiára is, mert kvótát az első tizenkilenc kap.
Ami a szűk elitet illeti, a nőkről már szóltunk, a férfiaknál a háromszoros világbajnok Jevgenyij Pljuscsenko legnagyobb ellenfele saját maga, a francia Brian Joubert csak második lehet a sorban, mint ahogy az volt a tavalyi vb-n és az idei Eb-n is. Ugyancsak nagy merészség lenne fogadni jégtáncban a címvédő Navka, Kosztomarov duó ellen, de a párosok között most nem feltétlenül az oroszoknak áll a zászló. Egy éve ugyan Totmjanyina és Marinyin győzött a vb-n, ám a Skate Americén a páros hölgy tagja egy elhibázott emelés miatt komoly agyrázkódást szenvedett, s így a GP-szezont ki kellett hagyniuk. Az Eb-t januárban már megnyerték, de nekik a konkurenciát Ázsia jelenti, mindenekelőtt a kétszeres világbajnok, már jó ideje veretlen kínai Sen, Csao kettős, akik a pekingi GP-döntőben sem találtak legyőzőre. No persze azt se feledjük, hogy most Moszkvában vagyunk.
Trump újabb vámháborút hirdetett
