Tényleg a ruha teszi?

2005. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nézem a hétfői parlamenti közvetítést, lapozgatom az újságokat; még mindig Schmitt Pál bocskaija a téma. Ha a történetet lecsupaszítva vizsgáljuk: egy magyar ember a magyar nemzeti ünnepen magyar nemzeti öltözetben mondta el a beszédét. Ez 2005 Magyarországán sokakat felháborít. Szomorú, egyedi, de december 5. óta különösebben már nem meglepő. Hiszen akkor is csupán arra kellett felelniük a magyaroknak, hogy magyarok-e a magyarok. Ostoba kérdés maga a tautológia, mégis csak másfél millió volt az igen válasz. Így élünk mi. Amikor külföldi barátomnak próbálom elmagyarázni, mi a baj Schmitt bocskaijával, sehogy sem jutunk dűlőre, mert közös nyelveinkben nincs a „magyarkodni”-nak megfelelő, egzakt kifejezés. Például olyan, hogy németkedni vagy angolkodni. Ami nálunk bűn, az másutt szóra sem érdemes.
Schmitt Pál politikus március 15-i beszédének tartalma bizonyos nézőpontból persze támadható.
Schmitt Pál sportvezető március 15-i öltözéke viszont mindenféle nézőpontból támadhatatlan.
Mert arról érdemes vitát nyitni, hogy a sportba mennyire lehet becsempészni a politikát, de arról, hogy a sportba be szabad-e vinni a nemzeti érzést, felesleges. Nemhogy szabad, kötelező. Erőt, együvé tartozási tudatot, külön ösztönzést ad versenyzőnek, csapatnak, szurkolónak egyaránt.
Ez a sport világában magától értetődő, még a „magyarkodástól” egyébként irtózó honfitársainknak is az. Hisz aki március 15-én is inkább kék zászlót lenget, és frász töri a bocskai puszta látványától, a meccsen vagy egyéb sporteseményen az is átlényegül. Énekli, de legalább viszolygás nélkül hallgatja a magyar Himnuszt, lengeti, vagy társai kezében elviseli a magyar zászlót, buzdításként leggyakrabban a „Hajrá, magyarok!” és a „Hajrá, Magyarország!” rigmusokat üvölti.
Ez természetesen nem új keletű felfedezés. Hogy mást ne mondjunk, Kutas István egykori MLSZ-elnök az 1977-es magyar– szovjet labdarúgó-világbajnoki selejtező előtt minden követ megmozgatott azért, hogy a Népstadionban ne csak felcsendüljön a Himnusz zenéje, hanem először hangszóróról kórus is énekelje azt. A hatás leírhatatlan volt, a 70 ezres közönség végigőrjöngte a mérkőzést, 2-1-re nyertünk.
Ettől még természetesen lehet, hogy Kutas sem volt nagy hazafi, de legalább ortodox kommunista létére majd’ három évtizede tudatosan használta azt, amiről a mai demokraták ugyancsak tudatosan lemondanak. Legrosszabb pillanataimban sem hittem, hogy idáig jutunk. Én például addig, hogy Kutas Istvánt kell idealizálnom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.