Újabb stáción jutott túl a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság rendezésére irányuló magyar– horvát pályázat: a tegnapi határidő előtt egy nappal, szerdán Nyonban, az UEFA székhelyén benyújtották a részletes dokumentációt. Tényleg részletes: az írásos részek 564 oldalt tesznek ki, a térképekkel együtt 700 oldalas a kandidálási könyv. Ezt 35 hivatalos dokumentum egészíti ki, a garanciák többségét a belügyminiszterek írták alá.
A beadás alkalmából sajtótájékoztatót tartottak Budapesten, ahol megjelent többek között a két szakszövetség elnöke, Bozóky Imre és Vlatko Markovic, valamint a kormányszervek részéről Füleky András, a Nemzeti Sporthivatal elnökhelyettese és Zeljko Klaric, az illetékes horvát minisztérium sportért felelős főosztályvezetője. A tájékoztatón kiemelték, hogy mindkét országban politikai konszenzus alakult ki a támogatás terén, a magyar Országgyűlés 93, a horvát szábor 100 százalékos szavazataránnyal állt a közös pályázat mellé. Markovic egy közvélemény-kutatásra hivatkozva kiemelte, hogy a horvát emberek 89 százaléka bizalmat szavaz a kandidációnak, s 66 százalék már most belépőt venne, ha megtehetné.
Ám még nem teheti meg, mivel ezzel csak a pályázás első szakasza zárult le. Most bizonyos szempontból szünet következik, hiszen november 7-ig, amikor az UEFA a hétből kijelöli azt a három kandidációt, amelyik folytathatja a versenyfutást, a szabályok és Bozóky Imre elmondása szerint tilos mindenféle lobbitevékenység. Ehhez képest Dénes Ferenc, a sportminisztérium korábbi helyettes államtitkára, az Eb-projekt vezető munkatársa érdeklődésünkre tréfásan így fogalmazott: „Lobbizunk tovább! Persze ezt nem kell szó szerint venni, mert az UEFA nagyon szigorúan veszi a szabályt. Ám azért ne feledjük, augusztusban mi az argentinokat, a horvátok a brazilokat fogadják, s mindkét eseményre hivatalosak az európai futball vezetői. Nyilván hatni fog rájuk, amit tapasztalnak. Egyébként, ha jól tudom, a pályázat országokon belüli népszerűsítése nincs tiltva.” Dénes Ferenc elmondta, hogy a mostani dokumentáció igen részletes volt, az UEFA sok előre elkészített kérdésre várt választ, s mivel így a kandidációk között nehezen alakulhat ki nagy különbség, vélhetően a (sport)politika dönt majd további sorsukról. A 2012-es kontinenstornát Magyarország és Horvátország mellett Ukrajna és Lengyelország is közösen, Olaszország, Görögország, Oroszország, Törökország és Azerbajdzsán önállóan szeretné lebonyolítani.
Tegnap az illetékesek egyhangúan kifejezésre juttatták reményüket, hogy a magyar–horvát kandidálás novemberben bekerül a kiemelt háromba, így marad izgalom a 2006. december 6-i végső döntésig. Addig is éljen és virágozzon a két ország sportbarátsága! Hiába, változnak az idők, Klaric úr, a horvát partner illetékes főosztályvezetője például vízilabdabíróként finoman szólva sem volt soha a magyarok mellett, és azért szívesen túl lennénk a Debrecen és Hajduk Split kétfelvonásos BL-selejtezőjén is. A Force Field és a Torcida, a debreceni és a spliti ultracsoport valószínűleg nem éli bele magát a közös projektbe, s nem csókolja össze egymást. Pedig most megtehetnék.
Sevcsenko és Klicsko az ukrán–lengyel kandidálás mellett. Világhírű sportolók támogatására számíthat a nagy riválisnak számító ukrán–lengyel közös pályázat, többek között az AC Milan futballsztárja, Andrij Sevcsenko és a profi ökölvívó világbajnok Vitalij Klicsko is a kandidálás mellé állt. Rajtuk kívül Ukrajna korábbi két csillaga, a rúdugró Szergej Bubka és a futballista Oleg Blohin is jelezte: bármerre jár is a kontinensen, népszerűsíti a jelentkezést.