Futball Eb-pályázat az UEFA-nál

2005. 07. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb stáción jutott túl a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság rendezésére irányuló magyar– horvát pályázat: a tegnapi határidő előtt egy nappal, szerdán Nyonban, az UEFA székhelyén benyújtották a részletes dokumentációt. Tényleg részletes: az írásos részek 564 oldalt tesznek ki, a térképekkel együtt 700 oldalas a kandidálási könyv. Ezt 35 hivatalos dokumentum egészíti ki, a garanciák többségét a belügyminiszterek írták alá.
A beadás alkalmából sajtótájékoztatót tartottak Budapesten, ahol megjelent többek között a két szakszövetség elnöke, Bozóky Imre és Vlatko Markovic, valamint a kormányszervek részéről Füleky András, a Nemzeti Sporthivatal elnökhelyettese és Zeljko Klaric, az illetékes horvát minisztérium sportért felelős főosztályvezetője. A tájékoztatón kiemelték, hogy mindkét országban politikai konszenzus alakult ki a támogatás terén, a magyar Országgyűlés 93, a horvát szábor 100 százalékos szavazataránnyal állt a közös pályázat mellé. Markovic egy közvélemény-kutatásra hivatkozva kiemelte, hogy a horvát emberek 89 százaléka bizalmat szavaz a kandidációnak, s 66 százalék már most belépőt venne, ha megtehetné.
Ám még nem teheti meg, mivel ezzel csak a pályázás első szakasza zárult le. Most bizonyos szempontból szünet következik, hiszen november 7-ig, amikor az UEFA a hétből kijelöli azt a három kandidációt, amelyik folytathatja a versenyfutást, a szabályok és Bozóky Imre elmondása szerint tilos mindenféle lobbitevékenység. Ehhez képest Dénes Ferenc, a sportminisztérium korábbi helyettes államtitkára, az Eb-projekt vezető munkatársa érdeklődésünkre tréfásan így fogalmazott: „Lobbizunk tovább! Persze ezt nem kell szó szerint venni, mert az UEFA nagyon szigorúan veszi a szabályt. Ám azért ne feledjük, augusztusban mi az argentinokat, a horvátok a brazilokat fogadják, s mindkét eseményre hivatalosak az európai futball vezetői. Nyilván hatni fog rájuk, amit tapasztalnak. Egyébként, ha jól tudom, a pályázat országokon belüli népszerűsítése nincs tiltva.” Dénes Ferenc elmondta, hogy a mostani dokumentáció igen részletes volt, az UEFA sok előre elkészített kérdésre várt választ, s mivel így a kandidációk között nehezen alakulhat ki nagy különbség, vélhetően a (sport)politika dönt majd további sorsukról. A 2012-es kontinenstornát Magyarország és Horvátország mellett Ukrajna és Lengyelország is közösen, Olaszország, Görögország, Oroszország, Törökország és Azerbajdzsán önállóan szeretné lebonyolítani.
Tegnap az illetékesek egyhangúan kifejezésre juttatták reményüket, hogy a magyar–horvát kandidálás novemberben bekerül a kiemelt háromba, így marad izgalom a 2006. december 6-i végső döntésig. Addig is éljen és virágozzon a két ország sportbarátsága! Hiába, változnak az idők, Klaric úr, a horvát partner illetékes főosztályvezetője például vízilabdabíróként finoman szólva sem volt soha a magyarok mellett, és azért szívesen túl lennénk a Debrecen és Hajduk Split kétfelvonásos BL-selejtezőjén is. A Force Field és a Torcida, a debreceni és a spliti ultracsoport valószínűleg nem éli bele magát a közös projektbe, s nem csókolja össze egymást. Pedig most megtehetnék.




Sevcsenko és Klicsko az ukrán–lengyel kandidálás mellett. Világhírű sportolók támogatására számíthat a nagy riválisnak számító ukrán–lengyel közös pályázat, többek között az AC Milan futballsztárja, Andrij Sevcsenko és a profi ökölvívó világbajnok Vitalij Klicsko is a kandidálás mellé állt. Rajtuk kívül Ukrajna korábbi két csillaga, a rúdugró Szergej Bubka és a futballista Oleg Blohin is jelezte: bármerre jár is a kontinensen, népszerűsíti a jelentkezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.