Kakukktojások vízen és szárazon

Világbajnokságon a 8. helyezést is illik megbecsülni. Persze, azért ezt is sportága válogatja. Jakabos Zsuzsa 8. helye 200 vegyesen például komoly eredmény, különösen úgy, hogy esetében inkább 150 vegyesről beszélhetünk, plusz 50 mellúszásféleségről. Női pólósainknak azonban mindenképpen be kellett jutniuk a legjobb négybe a montreali világbajnokságon, mert negyeddöntőbeli ellenfelük, Németország olyan szinten áll, hogy feltehetően még saját magát is megverné.

2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jakabos Zsuzsanna a 8. idővel jutott be a 200 vegyes döntőjébe, ott is a 8. pályára, ahonnan 8.-ként ért célba a hétfői – Európában kedd hajnali – fináléban. Ettől azonban még ne gondoljuk, hogy neki aztán tényleg minden nyolc. Épp ellenkezőleg, nagyon is bekezdett, pillangó után a 2., a hátat követően a 3. helyen fordult, csakhogy mellen viszszaesett 8.-nak, és ezen a pozíción már gyorson sem tudott javítani. Partra kerülve aztán közepes elégedettséggel nyugtázta az eredményt, miközben picit magát és mostoha úszásnemét is így kárhoztatta: „Úsztam felnőttvilágversenyen egy döntőt, láttam, milyen. A legjobbammal is 8. lettem volna, mert a mellúszásom olyan, amilyen. Tudom, hogy rendbe kell hoznom, dolgozunk is rajta, de a mell teljesen más, mint a többi úszásnem. Ki se kell próbálni, elég csak megnézni. Ez a kakukktojás.”
Annyiban Jakabos is az volt, hogy hétfőn egyedül ő szerepelt fináléban a magyarok közül, de Cseh László is maradandót alkotott, hiszen a 100 hát középdöntőjéből a 4. idővel, 54,52-es országos rekorddal tempózott tovább a keddi – otthon szerda hajnali – folytatásba. Flaskay Mihály az 50 mell időfutamaiban felmutatott 11. helyével becsapott a legjobb 16 közé. Hiába, aki itt babérra vágyik, annak napról napra túl kell nőnie önmagán. Férfi 50 pillangón például a dél-afrikai Roland Schoeman már a döntőbe is világcsúccsal robbant be, ott pedig 22,96-ra faragta tovább saját, alig egynapos remekművét. Pár perccel később a 100 női mell középdöntőjében a 17 éves amerikai Jessica Hardy is világrekordot repesztett 1:06,20-szal, az interjúszobában pedig sajátosan kommentálta tettét. „Ez életem legjobbja” – jelentette ki, ami világcsúcs esetében nem túl eredeti felismerés.
Azt hinnénk, vizes vb-ről lévén szó a tökéletes úszástudás alapkövetelmény, ám a német női pólósok többször cáfolták e tézist. Már Új-Zéland ellen is, bár akkor meg az ellenfél alulmúlta őket, de a magyarok ellen erre nem számíthattak. Kapitányuk előzetesen 11-3-as vereséget tippelt, így a 10-4-gyel akár elégedett is lehet. Még akkor is, ha a hétfői negyeddöntőben lányai 1-0-ra kisebb csoda folytán még vezettek, ám a mieink innen 6-1-re fordítottak, és 10-2 után akár a 11-3-at is simán hozták volna. Természetesen bőven elég volt a 10-4 is a négybe jutáshoz, ami a 2003-as barcelonai vb 5. es a tavalyi athéni olimpia 6. helyéhez képest máris előrelépes, de a társaság becsületére szóljon, meg sem kísérli eladni máris sikerként azt, ami még fokozható. Drávucz Rita ugyanis érdeklődésemre leszögezte: „Ennyit elvártunk magunktól, a németeket le kell győznünk. Szerencsénk volt, mert a legjobb nyolc között hét azonos tudású csapat található, mi pedig kifogtuk az egyetlen kivételt.”
A mai elődöntőben azonban már jönnek a kanadaiak, akik a görögökön hosszabbítás árán gyötörték túl magukat (a másik ágon a címvédő olaszokat verő oroszok és az ausztrálokat kipottyantó amerikaiak találkoznak), és a pillanatnyi erőviszonyok alapján a földkerekség minden országában favoritok lennének ellenük a magyarok – csakhogy éppen Montrealban vagyunk, és a vízilabda sokszor kelti szárazföldi sportág benyomását. Játékosaink nem keresnek máris mentségeket, Stieber Mercédesz például amondó: „Hosszú pályafutásom során egyetlen tétmérkőzésre emlékszem, amelyen kikaptunk Kanadától, de ez még az 1991-es vb elődöntője volt.” Tíz évre rá, a fukuokai vb hasonló fázisában ellenben a magyar válogatott kerekedett felül 4-3-ra, most ráadásul már az olaszok sincsenek versenyben, akik ebben az évezredben a legtöbb bosszúságot okozták nekünk.
Körülbelül eddig jutottunk a hétfői események felidézésében, amikor az időeltolódás miatt különösen hosszúra nyúlt nap után, már félálomban bekapcsoltuk a tévét, és hirtelen azt hittük, televízió helyett víziót látunk: a kanadai adó Besenyei Pétert, a magyar műrepülőt mutatta és méltatta hosszasan, miközben Montrealban javában zajlik a világbajnokság. Amelynek magyar résztvevői akár Besenyei után is eredhetnek – mert a határ vízről felszállva is a csillagos ég.



Eredmények. Úszás. Férfiak, 50 m pillangó: 1. Roland Schoeman (Dél-afrikai Köztársaság) 22,96 mp – világcsúcs (eddigi: Schoeman, 23.01, 2005. 07. 24., Montreal); 100 m mell: 1. Brendan Hansen (Egyesült Államok) 59,37 mp. Nők, 100 m pillangó: 1. Jess Schipper (Ausztrália) 57,23 mp; 200 m vegyes: 1. Katie Hoff (Egyesült Államok) 2:10,41 p,… 8. Jakabos Zsuzsanna 2:16,09. Vízilabda. Nők, negyeddöntők: Magyarország–Németország 10-4, Oroszország–Olaszország 7-5, Kanada– Görögország 8-6 (hosszabbítás után), Egyesült Államok–Ausztrália 8-5.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.