Jakabos Zsuzsanna a 8. idővel jutott be a 200 vegyes döntőjébe, ott is a 8. pályára, ahonnan 8.-ként ért célba a hétfői – Európában kedd hajnali – fináléban. Ettől azonban még ne gondoljuk, hogy neki aztán tényleg minden nyolc. Épp ellenkezőleg, nagyon is bekezdett, pillangó után a 2., a hátat követően a 3. helyen fordult, csakhogy mellen viszszaesett 8.-nak, és ezen a pozíción már gyorson sem tudott javítani. Partra kerülve aztán közepes elégedettséggel nyugtázta az eredményt, miközben picit magát és mostoha úszásnemét is így kárhoztatta: „Úsztam felnőttvilágversenyen egy döntőt, láttam, milyen. A legjobbammal is 8. lettem volna, mert a mellúszásom olyan, amilyen. Tudom, hogy rendbe kell hoznom, dolgozunk is rajta, de a mell teljesen más, mint a többi úszásnem. Ki se kell próbálni, elég csak megnézni. Ez a kakukktojás.”
Annyiban Jakabos is az volt, hogy hétfőn egyedül ő szerepelt fináléban a magyarok közül, de Cseh László is maradandót alkotott, hiszen a 100 hát középdöntőjéből a 4. idővel, 54,52-es országos rekorddal tempózott tovább a keddi – otthon szerda hajnali – folytatásba. Flaskay Mihály az 50 mell időfutamaiban felmutatott 11. helyével becsapott a legjobb 16 közé. Hiába, aki itt babérra vágyik, annak napról napra túl kell nőnie önmagán. Férfi 50 pillangón például a dél-afrikai Roland Schoeman már a döntőbe is világcsúccsal robbant be, ott pedig 22,96-ra faragta tovább saját, alig egynapos remekművét. Pár perccel később a 100 női mell középdöntőjében a 17 éves amerikai Jessica Hardy is világrekordot repesztett 1:06,20-szal, az interjúszobában pedig sajátosan kommentálta tettét. „Ez életem legjobbja” – jelentette ki, ami világcsúcs esetében nem túl eredeti felismerés.
Azt hinnénk, vizes vb-ről lévén szó a tökéletes úszástudás alapkövetelmény, ám a német női pólósok többször cáfolták e tézist. Már Új-Zéland ellen is, bár akkor meg az ellenfél alulmúlta őket, de a magyarok ellen erre nem számíthattak. Kapitányuk előzetesen 11-3-as vereséget tippelt, így a 10-4-gyel akár elégedett is lehet. Még akkor is, ha a hétfői negyeddöntőben lányai 1-0-ra kisebb csoda folytán még vezettek, ám a mieink innen 6-1-re fordítottak, és 10-2 után akár a 11-3-at is simán hozták volna. Természetesen bőven elég volt a 10-4 is a négybe jutáshoz, ami a 2003-as barcelonai vb 5. es a tavalyi athéni olimpia 6. helyéhez képest máris előrelépes, de a társaság becsületére szóljon, meg sem kísérli eladni máris sikerként azt, ami még fokozható. Drávucz Rita ugyanis érdeklődésemre leszögezte: „Ennyit elvártunk magunktól, a németeket le kell győznünk. Szerencsénk volt, mert a legjobb nyolc között hét azonos tudású csapat található, mi pedig kifogtuk az egyetlen kivételt.”
A mai elődöntőben azonban már jönnek a kanadaiak, akik a görögökön hosszabbítás árán gyötörték túl magukat (a másik ágon a címvédő olaszokat verő oroszok és az ausztrálokat kipottyantó amerikaiak találkoznak), és a pillanatnyi erőviszonyok alapján a földkerekség minden országában favoritok lennének ellenük a magyarok – csakhogy éppen Montrealban vagyunk, és a vízilabda sokszor kelti szárazföldi sportág benyomását. Játékosaink nem keresnek máris mentségeket, Stieber Mercédesz például amondó: „Hosszú pályafutásom során egyetlen tétmérkőzésre emlékszem, amelyen kikaptunk Kanadától, de ez még az 1991-es vb elődöntője volt.” Tíz évre rá, a fukuokai vb hasonló fázisában ellenben a magyar válogatott kerekedett felül 4-3-ra, most ráadásul már az olaszok sincsenek versenyben, akik ebben az évezredben a legtöbb bosszúságot okozták nekünk.
Körülbelül eddig jutottunk a hétfői események felidézésében, amikor az időeltolódás miatt különösen hosszúra nyúlt nap után, már félálomban bekapcsoltuk a tévét, és hirtelen azt hittük, televízió helyett víziót látunk: a kanadai adó Besenyei Pétert, a magyar műrepülőt mutatta és méltatta hosszasan, miközben Montrealban javában zajlik a világbajnokság. Amelynek magyar résztvevői akár Besenyei után is eredhetnek – mert a határ vízről felszállva is a csillagos ég.
Eredmények. Úszás. Férfiak, 50 m pillangó: 1. Roland Schoeman (Dél-afrikai Köztársaság) 22,96 mp – világcsúcs (eddigi: Schoeman, 23.01, 2005. 07. 24., Montreal); 100 m mell: 1. Brendan Hansen (Egyesült Államok) 59,37 mp. Nők, 100 m pillangó: 1. Jess Schipper (Ausztrália) 57,23 mp; 200 m vegyes: 1. Katie Hoff (Egyesült Államok) 2:10,41 p,… 8. Jakabos Zsuzsanna 2:16,09. Vízilabda. Nők, negyeddöntők: Magyarország–Németország 10-4, Oroszország–Olaszország 7-5, Kanada– Görögország 8-6 (hosszabbítás után), Egyesült Államok–Ausztrália 8-5.