Kovács és Janics: tripla dupla Poznanból

Kajak-kenu Az elmúlt évekhez képest valamivel halványabb eredménnyel zárta a tegnap véget ért idei Európa-bajnokságot Poznanban a magyar kajak-kenu válogatott. Ezúttal csak 6 arany jutott a mieinknek, igaz, az éremkollekciót 7 ezüst és 2 bronz is színesítette, ez az éremtáblázaton Németország mögött a második helyet jelenti. Az olimpiai számokra vetítve 2 arany, 5 ezüst és 1 bronz a magyarok mérlege – ez Athénban 3-1-2 volt. A várakozásoknak megfelelően Kovács Katalin és Janics Natasa kiemelkedett a mezőnyből, a kajak kettesek versenyét mindhárom távon megnyerték. A másik „ötkarikás” győzelem Vereckei Ákos nevéhez fűződik ötszáz méteren. Hatodik helyezésével viszont egyértelműen csalódást okozott kétszeres olimpiai bajnok férfi kajak négyesünk.

2005. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezer méteren hagyományosan gyengébben szerepelnek a magyar kajak-kenusok, mint ötszázon, ezért is volt kellemes meglepetés, hogy mielőtt a három négyes futamot elindították, máris három ezüstérmet összelapátoltak versenyzőink. Benkő Zoltán második helyezése a „királyi” K1-en bravúr, ebben a számban világversenyen utoljára Vereckei Ákos nyert érmet, még 1999-ben győzött. A Kökény, Kucsera duó esélyesként érkezett az Eb-re, s ha nem engedi el annyira a román hajót fél távig, nyerhetett is volna. Kozmann György és Kolonics György kipróbált harcos, nekik dukált a második hely. Az olimpián bronzérmes kenus, Vajda Attila ezúttal épp hogy lemaradt a dobogóról, Benedek Dalmát talán lámpaláza akadályozta meg ugyanebben.
A szombati eredmények taglalását erőszakoltan kettéválasztottuk a négyesekére és a többiekére. Ugyanez a megosztás az elmúlt években is indokolt volt, s a négyesekhez képest a többiek tényleg csak többiek voltak. Női és kenus kvartettünk rendre győzött, de férfi kajakosaink is csak ritkán adták a dobogós helyezéseknél alább. Idén fordult a kocka. A nőktől és a kenusoktól előzetesen sem reméltünk érmet – nem úgy a kétszeres olimpiai bajnok férfi kajakosoktól. Akik azonban csak hatodikként értek célba. Kísért a múlt, mondhatnánk, hiszen a fiúk négy éve a sydneyi arannyal a tarsolyban szintén csak hatodikok lettek. Abból a kudarcból gyorsan tanultak, hiszen a vb-n már ezüstérmet szereztek, ráadásul Vereckei nélkül, aki akkor kikívánkozott a hajóból.
Öröm az ürömben, hogy ilyen perpatvar idén nem várható, pedig Vereckei tegnap az ötszáz méteren aratott győzelmével bebizonyította, nem miatta kapott léket a hajó. „A négyes eredménye nem kizárólag az egyéni teljesítményeken múlik, de bizonyos szint alá nem szabad süllyedni. Mi most ebbe a zónába jutottunk, amit korrigálni kell” – kezdte a legjobb hazai „szólista”, majd amikor rákérdeztünk, mit ért a „korrigálni” alatt, így folytatta: „Nem akarom megbontani a hajót, de nem elég óhajtani a sikert, tenni is kell érte.” Vereckei nem személyeskedett, de ha azt tekintjük, hogy a kajak kettesek ötszáz méteres számában a Kucserával párban elért bronzzal Kammerer Zoltán is hozta a kötelezőt, akkor egyértelmű, hogy Storcz Botondnak és Horváth Gábornak kell javulnia.
Vereckei egyéni számában új és régi erényét egyesítve nyert. Nagyszerűen rajtolt, majd a hajrában lerázta az addig vele lépést tartó riválisait, közöttük Janics Natasa bátyját, a horvát színekben versenyző Stjepan Janicsot.
Kovács Katalin és Janics Natasa még rajta is túltett: mindhárom távon megnyerte a kajak kettesek versenyét. Ehhez hasonló triplázásra a magyar kajak-kenu sportból utoljára az 1995-ös duisburgi világbajnokságon volt példa, sőt Horváth Csaba és Kolonics György akkor ráadásként két aranyat még kenu négyesben is összelapátolt. A kosarasnyelven újabb tripla duplára vélhetően nem kell tíz évet várnunk, csupán egy hónapot, a zágrábi vb-ig… Kovács Katalintól meg is kérdeztük, nem lesz unalmas újra móresre tanítaniuk a világot? „Nem, nagyon élveztük a versenyzést. Egyedül az ezer métertől tartottunk kicsit, de végül azt is simán nyertük. A győzelmeket sohasem lehet megunni” – hangzott a boldog válasz.
A 200-as döntőkben javítottak a mieink, Kovácsék mellett egyesben Szabó Szilvia, valamint a férfi kajak négyes is nyert.



Győztesek és magyar helyezések. 1000 m. Férfiak: K1: 1. Veras-Larsen (Norvégia), 2. Benkő Zoltán, K2: 1. Anghel, Sevici (Románia), 2. Kökény Roland, Kucsera Gábor, K4: 1. Szlovákia, … 6. Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor, C1: 1. Dittmer (Németország), … 4. Vajda Attila, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), 2. Kozmann György, Kolonics György, C4: 1. Németország, … 6. Hüttner Csaba, Fürdök Gábor, Tóth Márton, Sáfrán Mihály. Nők: K1: 1. Wagner-Augustin (Németország), … 5. Benedek Dalma, K2: 1. Kovács Katalin, Janics Natasa, K4: 1. Lengyelország, … 6. Szakállas Éva, Rasztotzky Eszter, Faldum Bereniké, Keresztesi Alexandra. 500 m. Férfiak: K1: Vereckei, K2: 1. Rauhe, Wieskötter (Németország), … 3. Kammerer, Kucsera, K4: 1. Fehéroroszország, … 4. Sík Márton, Csamangó Attila, Bethlenfalvi István, Bozsik Gábor, C1: 1. Opaljev (Oroszország), … 6. Kolonics, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), … 8. Kovács Gergely, Bozsik Attila, C4: 1. Románia, … 6. Hüttner, Fürdök, Joób Márton, Sarudi Pál. Nők: K1: 1. Reinhardt (Németország), 2. Viski Erzsébet, K2: 1. Kovács, Janics, K4: 1. Németország, 2. Paksy Tímea, Szabó Szilvia, Benedek, Bóta Kinga. 200 m. Férfiak: K1: 1. Perez (Spanyolország), 2. Boros Gergely, K2: 1. Twardowski, Wysocki (Lengyelország), Sík és Csamangó nem jutott döntőbe, K4: 1. Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Gyertyános Gergely, C1: 1. Opaljev (Oroszország), Kolonics nem jutott döntőbe, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), … 3. Kovács, Bozsik, C4: 1. Csehország, … 7. Buzál Miklós, Végh Attila, Vasali László, Joób. Nők: K1: 1. Szabó, K2: 1. Kovács, Janics, K4: 1. Németország, 2. Paksy, Viski, Patyi Melinda, Fazekas Krisztina.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.