Ezer méteren hagyományosan gyengébben szerepelnek a magyar kajak-kenusok, mint ötszázon, ezért is volt kellemes meglepetés, hogy mielőtt a három négyes futamot elindították, máris három ezüstérmet összelapátoltak versenyzőink. Benkő Zoltán második helyezése a „királyi” K1-en bravúr, ebben a számban világversenyen utoljára Vereckei Ákos nyert érmet, még 1999-ben győzött. A Kökény, Kucsera duó esélyesként érkezett az Eb-re, s ha nem engedi el annyira a román hajót fél távig, nyerhetett is volna. Kozmann György és Kolonics György kipróbált harcos, nekik dukált a második hely. Az olimpián bronzérmes kenus, Vajda Attila ezúttal épp hogy lemaradt a dobogóról, Benedek Dalmát talán lámpaláza akadályozta meg ugyanebben.
A szombati eredmények taglalását erőszakoltan kettéválasztottuk a négyesekére és a többiekére. Ugyanez a megosztás az elmúlt években is indokolt volt, s a négyesekhez képest a többiek tényleg csak többiek voltak. Női és kenus kvartettünk rendre győzött, de férfi kajakosaink is csak ritkán adták a dobogós helyezéseknél alább. Idén fordult a kocka. A nőktől és a kenusoktól előzetesen sem reméltünk érmet – nem úgy a kétszeres olimpiai bajnok férfi kajakosoktól. Akik azonban csak hatodikként értek célba. Kísért a múlt, mondhatnánk, hiszen a fiúk négy éve a sydneyi arannyal a tarsolyban szintén csak hatodikok lettek. Abból a kudarcból gyorsan tanultak, hiszen a vb-n már ezüstérmet szereztek, ráadásul Vereckei nélkül, aki akkor kikívánkozott a hajóból.
Öröm az ürömben, hogy ilyen perpatvar idén nem várható, pedig Vereckei tegnap az ötszáz méteren aratott győzelmével bebizonyította, nem miatta kapott léket a hajó. „A négyes eredménye nem kizárólag az egyéni teljesítményeken múlik, de bizonyos szint alá nem szabad süllyedni. Mi most ebbe a zónába jutottunk, amit korrigálni kell” – kezdte a legjobb hazai „szólista”, majd amikor rákérdeztünk, mit ért a „korrigálni” alatt, így folytatta: „Nem akarom megbontani a hajót, de nem elég óhajtani a sikert, tenni is kell érte.” Vereckei nem személyeskedett, de ha azt tekintjük, hogy a kajak kettesek ötszáz méteres számában a Kucserával párban elért bronzzal Kammerer Zoltán is hozta a kötelezőt, akkor egyértelmű, hogy Storcz Botondnak és Horváth Gábornak kell javulnia.
Vereckei egyéni számában új és régi erényét egyesítve nyert. Nagyszerűen rajtolt, majd a hajrában lerázta az addig vele lépést tartó riválisait, közöttük Janics Natasa bátyját, a horvát színekben versenyző Stjepan Janicsot.
Kovács Katalin és Janics Natasa még rajta is túltett: mindhárom távon megnyerte a kajak kettesek versenyét. Ehhez hasonló triplázásra a magyar kajak-kenu sportból utoljára az 1995-ös duisburgi világbajnokságon volt példa, sőt Horváth Csaba és Kolonics György akkor ráadásként két aranyat még kenu négyesben is összelapátolt. A kosarasnyelven újabb tripla duplára vélhetően nem kell tíz évet várnunk, csupán egy hónapot, a zágrábi vb-ig… Kovács Katalintól meg is kérdeztük, nem lesz unalmas újra móresre tanítaniuk a világot? „Nem, nagyon élveztük a versenyzést. Egyedül az ezer métertől tartottunk kicsit, de végül azt is simán nyertük. A győzelmeket sohasem lehet megunni” – hangzott a boldog válasz.
A 200-as döntőkben javítottak a mieink, Kovácsék mellett egyesben Szabó Szilvia, valamint a férfi kajak négyes is nyert.
Győztesek és magyar helyezések. 1000 m. Férfiak: K1: 1. Veras-Larsen (Norvégia), 2. Benkő Zoltán, K2: 1. Anghel, Sevici (Románia), 2. Kökény Roland, Kucsera Gábor, K4: 1. Szlovákia, … 6. Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor, C1: 1. Dittmer (Németország), … 4. Vajda Attila, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), 2. Kozmann György, Kolonics György, C4: 1. Németország, … 6. Hüttner Csaba, Fürdök Gábor, Tóth Márton, Sáfrán Mihály. Nők: K1: 1. Wagner-Augustin (Németország), … 5. Benedek Dalma, K2: 1. Kovács Katalin, Janics Natasa, K4: 1. Lengyelország, … 6. Szakállas Éva, Rasztotzky Eszter, Faldum Bereniké, Keresztesi Alexandra. 500 m. Férfiak: K1: Vereckei, K2: 1. Rauhe, Wieskötter (Németország), … 3. Kammerer, Kucsera, K4: 1. Fehéroroszország, … 4. Sík Márton, Csamangó Attila, Bethlenfalvi István, Bozsik Gábor, C1: 1. Opaljev (Oroszország), … 6. Kolonics, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), … 8. Kovács Gergely, Bozsik Attila, C4: 1. Románia, … 6. Hüttner, Fürdök, Joób Márton, Sarudi Pál. Nők: K1: 1. Reinhardt (Németország), 2. Viski Erzsébet, K2: 1. Kovács, Janics, K4: 1. Németország, 2. Paksy Tímea, Szabó Szilvia, Benedek, Bóta Kinga. 200 m. Férfiak: K1: 1. Perez (Spanyolország), 2. Boros Gergely, K2: 1. Twardowski, Wysocki (Lengyelország), Sík és Csamangó nem jutott döntőbe, K4: 1. Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Gyertyános Gergely, C1: 1. Opaljev (Oroszország), Kolonics nem jutott döntőbe, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), … 3. Kovács, Bozsik, C4: 1. Csehország, … 7. Buzál Miklós, Végh Attila, Vasali László, Joób. Nők: K1: 1. Szabó, K2: 1. Kovács, Janics, K4: 1. Németország, 2. Paksy, Viski, Patyi Melinda, Fazekas Krisztina.