Szétesőben a férfi négyes?

Az olimpiát követő év, miként a legtöbb sportágban, a kajak-kenuban is a kísérletezés éve. A magyar csapat ezt különösebb kockázat nélkül teheti meg, hiszen klasszisai szinte biztosan megfelelő számban szállítják a kívánatos szerepléshez szükséges érmeket. A ma Zágrábban az előfutamokkal kezdődő világbajnokságon ráadásul már kiforrottabb egységek kezdik meg a versenyeket, mint az egy hónappal ezelőtti Európa-bajnokságon. Talán éppen az ottani eredmények (hat arany, hét ezüst, két bronz) meghaladása a cél, a két évvel ezelőtti, számunkra a legsikeresebb vb-szereplés (10-1-3) felülmúlása ugyanis csodaszámba menne.

2005. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csakúgy, mint a közelmúltban mindig, legutóbb a júliusi poznani Eb-n is, a női szakág van kellemesebb helyzetben. Kovács Katalin és Janics Natasa Zágrábba is három aranyérem reményében utazott el, a négyesek pedig csak jobban teljesíthetnek, mint egy hónapja. Ezer méteren egy cserével újra összeáll a 2001 és 2003 között a vb-ken verhetetlen, tavaly az olimpián 500 méteren pedig második helyezett egység. A hajót Kovács Katalin helyett Paksy Tímea sztrókolja, szó se róla, egyszerre könnyű és nehéz örökség. Paksy egyébként erre az esztendőre a négyesekre szakosodott, s ha jól végzi a dolgát, a következő években valószínűleg kirobbanthatatlan lesz a „vezért” megillető első beülőből. A lányokat elsősorban ötszáz méteren – itt Viskit Benedek helyettesíti – fűti a revánsvágy, s nemcsak az olimpia, hanem az Eb miatt is.
A kenusoknál az jelenti a legfontosabb változást, hogy Kolonics György nemcsak ezer, hanem ötszáz méteren is párosban indul Kozmann Györggyel – legalább egy érem reményében. Ugyanez érvényes a szólista Vajda Attilára is.
A legnagyobb kétségek kétszeres olimpiai bajnok férfi kajak négyesünk szerepléséhez fűződnek. Kammererék az Eb-n szinte lemásolták négy évvel ezelőtti produkciójukat, az akkori ötödik helyezésüket hatodikra rontották. Miközben mindenki győzelmet várt tőlük. Megint csak a múltra hivatkozva, 2001-ben a világbajnokságra összekapták magukat, Vereckei Ákos nélkül is ezüstérmesek lettek. Az összeállítást tekintve az idén nem is bomlott meg az egység, így elvileg jogos a remény az újabb feltámadásra. Ezt igazolja, hogy Angyal Zoltán szövetségi kapitány tegnap immár a helyszínen így nyilatkozott: „Az Eb óta más szellemben, összefogottabban készültek a fiúk, és ez az eredményeiken is meglátszik. Tőlük is dobogó közeli helyezésre számítok.”
A valóság ezzel szemben nem ennyire derűs. Az Európa-bajnokság után kimondva-kimondatlanul Storcz Botondot és Horváth Gábort tették meg bűnbaknak, mondván, Vereckei Ákos egyesben győzelmével, Kammerer Zoltán pedig kettesben harmadik helyével bizonyított. Horváthot kérdeztem arról, hogy mi várható a világbajnokságon.
– Realista vagyok – kezdte tömören. – Ha minden tökéletesen összevág, akkor talán dobogós helyen végezhetünk.
– Hogyan? Angyal Zoltán is azt mondta, hogy az Eb óta jobbak az eredményeik.
– Persze, mi is bizakodunk, de mint említettem, realista vagyok. Az Eb óta négyesben összesen egy pályát mentünk, azaz nincs mire alapoznunk a javulást.
– S miért csak egyet?
– Egész röviden azért, mert nincs meg az egység.
– Éppen ennek az ellenkezője a köztudomású. Megkomolyodtak, az újabb olimpiai győzelem összekovácsolta önöket, nincs személyeskedés, s ezek eredményeként az idén fel sem merült, hogy változtassanak az összeállításon.
– Pedig talán az segített volna. Véletlenül sem akarom kétségbe vonni, hogy Vereckei Ákosnak helye van a hajóban, de a huzavona, ami közötte és edzőnk, az ő volt edzője, Sári Nándor között megy, egyértelműen árt az egységnek. Ha mi Szegeden edzőtáborozunk, akkor ő biztosan Dunavarsányban. Ha egyik héten miattunk nem sikerül egyeztetni a négyes edzést, akkor a következő héten miatta. Mindez azért furcsa, mert mi négyen egyébként most tényleg jól kijövünk egymással.
– Vereckei Ákos azt kifogásolta, hogy az ön és Storcz Botond egyéni eredménye is elmarad attól, ami kívánatos lenne. Így van?
– Szerintem én nem maradok el többel a tavalyi eredményemtől, mint Ákos. Botond tényleg gyengébb, s ezzel nem akarom bántani, amikor kellett, mindig nagyon összekapta magát. Persze fontosak az egyéni teljesítmények, de elsősorban a közös edzések hiányoznak. S ebben szerintem a kapitány is hibás. Ha nem kell egyesben, kettesben versenyeznünk a válogatón, hanem már tavasszal a négyesre készülhettünk volna, akkor most sokkal jobb lenne a helyzet. Valahogy úgy érzem, a kapitány a fiatalítást erőlteti.
– Vállalják a kihívást? Amikor az olimpia után a folytatás mellett döntöttek, mindannyian a 2006-os szegedi vb-t jelölték még célként. Az idei gyengébb szereplés elvileg még belefér.
– Ez így van, tényleg így gondoltuk. Most azonban úgy érzem, ebben az összeállításban utoljára a zágrábi világbajnokságon evezünk együtt.



A magyar csapat. 1000 m. Férfiak, K1: Benkő Zoltán; K2: Kökény Roland, Kucsera Gábor; K4: Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor. C1: Vajda Attila; C2: Kozmann György, Kolonics György; C4: Kronecker Gábor, Joób Márton, Sáfrán Mátyás, Balázs Gábor. Nők, K1: Benedek Dalma; K2: Kovács Katalin, Janics Natasa; K4: Paksy Tímea, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga. 500 m. Férfiak, K1: Vereckei; K2: Kammerer, Kucsera; K4: Benkő, Kökény, Storcz, Horváth. C1: Vajda; C2: Kozmann, Kolonics; C4: Kovács Gergely, Bozsik Attila, Joób, Sarudi Pál. Nők, K1: Viski; K2: Kovács, Janics; K4: Paksy, Benedek, Szabó Sz., Bóta. 200 m. Férfiak, K1: Boros Gergely; K2: Sík Márton, Csamangó Attila; K4: Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Gyertyános Gergely. C1: Kolonics; C2: Kovács, Bozsik; C4: Buzál Miklós, Végh Attila, Vasali László, Joób. Nők, K1: Szabó Sz.; K2: Kovács, Janics; K4: Paksy, Viski, Patyi Melinda, Szabó Gabriella.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.