Érthetően nagy felzúdulást váltott ki, hogy az idei világbajnokságon a férfi kajak négyes küzdelem nélkül lemondott az éremszerzés esélyéről, s csupán végigcsónakázta az ezer métert a középfutamban. A négy sportoló azzal magyarázta tettét, hogy méltó eredmény elérésére úgysem lett volna esélyük, a B döntőben pedig nem akartak evezni, s így legalább Kammerer és Vereckei rá tudott pihenni a másnapi ötszázas döntőkre. Később Sári Nándor, Kammerer, Storcz és Horváth edzője azt állította, Vereckei ötlete volt a sportszerűtlen cselekedet, szavaiból továbbá azt lehetett kihámozni, az ő három tanítványa dacszövetséget köthet a bizonyítás szándékával. Októberrel elkezdődött a felkészülés az új idényre, így megkérdeztük tőle: tudja-e már, ki lehet a negyedik ember a hajóban?
– Több okból is korai, hogy a négyesről beszéljek – kezdte az edző. – Egyrészt még túl frissek a sebek. Sajnálom és szégyellem, ami Zágrábban történt, nehezen tudom megbocsátani. Másrészt amíg nem ismerem a válogatási elveket, addig felesleges a csapathajó kialakításán rágódni. Harmadrészt bár már három hete rendesen dolgozunk, Storcz és Horváth még nem jár le edzésre. Állítólag evezgetnek, de ez kevés, el kellene dönteniük, hogy vállalják-e a kemény munkát.
Sári helyzetértékelése alapján mindjárt nem is egy, hanem három ember kell a négyesbe. Bár a két „öreget”, a 30 éves Storczot és a 33 éves Horváthot már csak amiatt sem szabad leírni, mert a szerződésük jövő nyárig, azaz a hazai rendezésű világbajnokságig szól, amit egyikük sem hagyna ki szívesen. Kettejük közül Horváth fogalmazott egyértelműbben:
– Októbertől elvállaltam, hogy én leszek a Honvéd szakosztály-igazgatója. Kár is lenne tagadnom, készülök a civil életre, de ezt az évet még szeretném teljes erőbedobással végigcsinálni. Most, az induláskor természetesen sok munka szakadt a nyakamba, de ha kapok segítséget, a kajakozás és az igazgatóság összeegyeztethető. Ha pedig mégsem, akkor most még egyértelműen a kajakozás élvez előnyt. Szeretnék ott lenni a szegedi vb-n. Azt most még nem merném kijelenteni, hogy melyik számban, de persze a négyes elől nem zárkóznék el.
Arra a kérdésre, hogy dacból hárman újra összeállnak-e, így válaszolt: – Dacból? Dehogy. Ahhoz mindenki túl erős személyiség ebben a csapatban. Legfeljebb ha az eredményeink kikényszerítik.
Storcz még Horváthnál is kevesebb fogódzót adott a folytatást illetően:
– Egy jó hajóba szerintem még Vereckei is beszállna. Egyébként pedig mindenki tiszta lappal indul. Nem hinném, hogy a pályafutásomat egy kisiklott év alapján ítélné meg bárki is.
Kammerernek és Vereckeinek határozottabb elképzelése van a jövőről. Igaz, az életük más területen jelentős változáson megy keresztül ezekben a napokban. Kammerer, miként a bulvársajtó beszámolt róla, a közelmúltban költözött el végleg otthonról, feleségétől és kisfiától, és egy modell mellett keresi a boldogságot; Vereckei pedig a hét végén köt házasságot kedvesével. Nem szorosan a témához tartozik, de a négy bajnok viszonyát azért jellemzi, hogy csak Kammerer és Horváth hivatalos a menyegzőre.
– Már szeptemberben nagy elszántsággal megkezdtem a munkát – evezett biztos vizekre Kammerer. – A tavalyi, az olimpiát követő év sajnos törvényszerűen gyengébbre sikerült, de én már most Pekingre készülök. Továbbra is szeretnék vezérevezős lenni egy ütőképes négyesben, amelyben a régiből szerintem legfeljebb ketten kapunk helyet.
Abba a találgatásba, hogy rajta kívül ki lehet a másik régi-új tag, a háromszoros olimpiai bajnok nem kívánt belemenni. Vereckei Ákos azonban mindjárt szűkítette a kört:
– A tavalyi feltételekkel nincs értelme a négyest erőltetni. Jövőre ezer méteren is egyesben szeretnék kijutni a világversenyekre. Bár továbbra is az ötszáz a fő számom, a hosszabb távon, úgy érzem, most ritkább a mezőny. Az a Benkő Zoltán, akit itthon magabiztosan legyőztem, az Eb-n második, a vb-n pedig negyedik lett.
Tömör összegzésként megerősíthetjük, a kajak-kenu tényleg egyéni sportág.
A spanyol képviselő keményen nekiment Von der Leyennek + videó
