Kökény, az örök kitaszított

K A J A K - K E N U Kökény Rolandnál aligha akadt hányatottabb sorsú magyar kajakos az elmúlt esztendőkből. Hol az egyes indulás lehetőségétől fosztották meg, hol a négyesből, hol pedig a kettesből tessékelték ki. Noha Kucsera Gáborral tavaly egészen a vb-aranyig jutott K2 1000 méteren, így sem szolgált rá társa és edzője bizalmára. Az augusztus 17-én kezdődő szegedi világbajnokságon két kipróbált harcossal, Vereckei Ákossal és Horváth Gáborral, valamint Gyökös Lajossal újfent négyesben igyekszik ismételni, hogy aztán valószínűleg megint egyedül maradjon.

2006. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először 2000-ben jutott ki világversenyre, s a sydneyi olimpián a királyi számban, ezer egyesben csak kevéssel maradt le a döntőről. Ez előrevetítette keserű sorsát?
– Annyiban hadd pontosítsak, 1999-ben már ott voltam az Eb-n, igaz, a négyessel ötszáz méteren elért hetedik helyre nem lehetek különösebben büszke. Szó ami szó, kis szerencsével negyedik, ötödik is lehettem volna Sydneyben. A középfutamban úgy estem ki negyedikként, hogy a későbbi aranyérmes Holmann, a harmadik Brabams és a negyedik Kolganov előzött meg. Utóbbi csupán hajszálnyival, ráadásul – miként a felvételek tanúskodnak róla – úgy, hogy „vizezett” Holmann-nak.
– Idehaza 2001-ben kapta az első nagy pofont. Hiába vívta ki a jogot, mégsem indulhatott az Eb-n. Miért is nem?
– Megnyertem az első válogatót, ami a válogatási elvek alapján azt jelentette, hogy enyém az Eb. A másodikat elvesztettem Vereckei Ákossal szemben, így a vb-n ő indult volna. Ám Vereckei Ákos kitalálta, hogy ő már a kontinensbajnokságon is versenyezne egyesben. Így is lett. Aztán, mivel az olimpiai bajnok négyes leszerepelt, Ákos a vb-re is megtartotta az egyest. Én kényszerből kerültem a négyesbe, aminek ahogy a társak, én sem örültem. Szerencsére mégis összekaptuk magunkat, s ezüstéremmel bizonyítottuk, hogy Ákos nélkül is megy a hajó.
– Egy év múlva ezt már nem sikerült bebizonyítani.
– Valóban, a világbajnoki negyedik helyezést egyértelműen kudarcként éltük meg.
– A következő évben, 2003-ban Storcz Botond és Horváth Gábor „bűnhődött”, de a Kammerer, Kökény, Vereckei, Veréb összetételű egység sem tudott nyerni. Akkor éppen miért, pontosabban ki miatt?
– Az események azt mutatják, hogy miattam, hiszen 2004-re újra összeállt az olimpiai bajnok négyes, de én nem így éreztem.
– Indoklásként azt hallottam, hogy Storcz a hajrában képes újítani, ön viszont nem. Ezt önnel is közölték?
– Velem soha semmit, de tényleg! Az újságokból tudtam meg, hogy Kammerer, Storcz, Vereckei és Horváth újra egy hajóban evez.
– Kikérte magának?
– Nem lett volna értelme. Inkább igyekeztem más számban felkészülni az athéni olimpiára.
– Az egyesben elért hatodik hely siker, nemde?
– Igen az, de előrébb is végezhettem volna – párosban. Kucserával már akkor összeültünk, de a Benkő, Beé kettős megelőzött bennünket. Pedig szerintem mi nem adtuk volna fel az olimpiai döntőt.
– Az idei eset a legnagyobb csalódás, amikor szétesett Kucserával alkotott világbajnok párosuk?
– Én már tavaly, rögtön a vb után tudtam, hogy ez lesz belőle. Kucsera edzőnkkel, Sári Nándorral együtt azt feszegette, hogy jövőre egy emberrel kellene indulnia mindkét távon. Nem volt nehéz kitalálnom, hogy nem rám esik a választás. Nem is ez fájt, hanem a bujkálás. Idén tavaszig senki sem vállalta, hogy elém álljon, s azt mondja: bocs, Kökszi, így alakult…
– Mivel indokolták a döntést?
– Már télen azt hallgattam, hogy lazsálok, futás nélkül nem lehet felkészülni. Tavaly ugyanis kijött a gerincsérvem, és emiatt eltiltottak a futástól. Helyette azonban spinningeztem (a szobakerékpározás terjedőfélben lévő, angol neve – a szerk.), mindent rendesen végigcsináltam.
– Az eredmények azt mutatják, nem volt megalapozatlan edzőjük döntése. A Kammerer, Kucsera páros szárnyal, ön pedig egyesben nem tudta kiharcolni a részvételt.
– Azért, mert Sári Nándor leírt. Egyesben Benkő Zoltánt favorizálta, belekényszerített egy olyan négyesbe, amelyről a kezdet kezdetén kiderült, hogy nem fog menni. Ezért is döntöttünk úgy Horváth Gáborral az első válogató után, hogy másik csapatban, Séra Miklósnál folytatjuk.
– Az új négyesük mitől olyan jó?
– Először is, mindannyiunk szólóeredménye nagyon jó. Ezen felül elszántak vagyunk, meg akarjuk mutatni, hogy van még bennünk erő és akarat.
– Ha nyernek, ha nem, jövőre ismét ki kell valamit találnia, hiszen Horváth valószínűleg visszavonul, Vereckei pedig inkább az egyest erőlteti.
– Ha más nem marad, újra ráfekszem én is az egyesre, és Pekingben megjavítom athéni eredményemet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.