Másfél évtizedes garancia

A szegedi kajak-kenu vb-n Kozmann Györggyel a C2 1000 méteres futamban győztes Kolonics György immár kétszeres olimpiai és tizennégyszeres világbajnok, ám ugyanolyan lelkesedéssel és fegyelemmel készül, mintha az első aranyérmét szeretné megszerezni. Ha van titka, akkor ez az egyik, egyedi technikája a másik, a harmadik részben tőle független. A kajak-kenu – jó értelemben vett amatőr jellege miatt – szerinte veszélyesen nincs megfertőzve a doppinggal, még ha egy-egy gyanús eset mindig akad is.

2006. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szegeden is pusztított a vihar vasárnap este?
– Igen, de nem természeti, hanem emberi. Mire vasárnap este odaértünk a szokásos bankett helyszínére, a helyiség már be volt zárva. A részleteket nem ismerem, néhány külföldi versenyző állítólag a kelleténél felszabadultabban ünnepelt.
– A világbajnokság legfölényesebb győzelmét aratták kenu kettesben ezer méteren. Minek köszönhetően eveztek akkor olyan jól?
– Mi egyértelműen a világbajnokságra időzítettük a formánkat, éppen ezért a kelleténél nem estünk jobban kétségbe amiatt, hogy az Eb-n egyik számban sem kerültünk fel a dobogóra. Persze nem tudhattuk, hogy a többiek hogyan terveztek. Valóban jól elkaptuk a fonalat, pedig én állítólag még sokat nézelődtem is oldalra. Talán azért, mert nem akartam hinni a szememnek, hogy senkit nem látok.
– Az ezer méteren nyújtott teljesítményük után nem érte meglepetésként, hogy ötszázon egy hajóval kikaptak az oroszoktól.
– Nem, tudtam előre, hogy az oroszok ki fognak lógni a mezőnyből.
– Egyik emberük, a 2003-ban doppingolás miatt eltiltott Uljegin teljes mértékben gyanú fölött áll?
– Mit mondjak erre? Két évre eltiltották, megbűnhődött.
– Ez már-már felmentés.
– Pedig nem annak szántam, de attól én még nem fogok gyorsabban kenuzni, ha örökké Uljeginnal foglalkozom.
– Tapasztalatai alapján menynyire fertőzött doppinggal a kajak-kenu?
– Akadnak esetek, mint Uljeginé, avagy a világbajnok kajakosé, az ausztrál Baggaleyé, amelyek azt mutatják, a dopping a kajak-kenuban is jelen van. Ám nem hinném, hogy tömegesen. S nem azért, mert a kajak-kenusok szentek, hanem mert nem éri meg. Ebben a sportágban nincs akkora pénz, hogy érdemes lenne túl sokat kockáztatni.
– Kijelenthetjük, hogy aki hoszszú évek óta az élmezőnyhöz tartozik, az mentesül a vád alól?
– Ezt a védelmemben mondja? Nem szorulok rá, soha semmiféle tiltott szert nem szedtem. Az egészségem annál sokkal többet ér. De kétségtelen, a régi harcosok – mint például kenuban Dittmer és Doktor – tisztaságában én sem kételkedem.
– Kereken másfél évtizede tartozik az élmezőnyhöz, hiszen először 1991-ben jutott ki világbajnokságra. Mi a titka?
– Most dicsérjem vagy kiadjam magamat? Mindenre igyekszem nagyon tudatosan odafigyelni, s a technikám sokak szerint megfelelő.
– Mondjuk inkább úgy: egyedi.
– Ez így túlzás. Annyi azért talán igaz, hogy a miénkhez hasonló alacsony csapásszámmal senki nem tud ilyen gyorsan haladni.
– Ez hogyan lehetséges?
– Anélkül, hogy elvesznék a szakmai részletekben, mi csípőből is nagy erőt kifejtünk. Ezt hívja a szakzsargon „kocsizásnak”.
– Korábban hosszú évekig Horváth Csabával térdelt egy hajóban, most pedig Kozmann Györggyel. Mi a különbség kettejük között?
– A számok nyelvén könnyen megfogalmazható: Csabával tizenkét világbajnoki címet szereztem, ebből hatot párosban, Gyurival még csak kettőnél, illetve egynél tartunk. Mégse mondhatom azt, hogy Csaba volt a jobb. Lehetetlen az összehasonlítás, mert régen fahajóban eveztünk, most műanyagban, ami más technikát igényel, ma nagyobb a konkurencia, s nemcsak a társakon, hanem rajtam is múlik a közös teljesítmény.
– Tényleg bogaras ember, a rigolyái miatt edzenek például külön Kozmann-nal?
– Azt nem cáfolom, hogy bogaras lennék, de nem ezért készülünk külön. Gyurinak Szabó Attila, nekem pedig Ludasi Róbert az edzőm, amiből egyikünk sem akar engedni. Jobb lenne, ha egész évben együtt edzenénk, de így is kihozzuk az optimális megoldást.
– A Szegeden szerzett aranyérem kötelezi arra, hogy Pekingig folytassa?
– Fordítva: ha nem nyertem volna Szegeden, akkor lenne kötelező Pekingig csinálnom. Ám valószínűleg így sem hagyom abba. Az Eb után még nagyon messzinek tűnt az olimpia, a vb-vel azonban egész közel került.
– Mennyi pihenést engedélyez magának az olimpiai felkészülés megkezdése előtt?
– Másfél hét múlva lesz a sárkányhajó Európa-bajnokság, s a fiúk engem is bevettek a csapatba. Azt nem állítom, hogy keményen edzek, de néhány közös gyakorlásra azért szükség van. Utána végre elmegyek nyaralni, de mozgás nélkül olyankor sem bírom ki. Szeptember vége felé pedig csatlakozom a többiekhez, én is újra vízre szállok.
– Ha egyszer végleg abbahagyja, mi lesz önnel kenuzás nélkül?
– Magam is nehezen tudom elképzelni. Két diplomám van: TF-es szakedzői és külkereskedelmi. A kettőt ötvözve akár maradhatnék is a sportág közelében. Ám ennél többet erről egyelőre nem tudok mondani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.