Rögös úton Melbourne-be

Más esetben nem is emlékezünk rá. Ki kellene keresni, hogy melyek voltak azok a napok, amikor a magyar sportküldöttség útra kelt az olimpiai játékok egyik vagy másik színhelyére. Nem emlékezünk ezekre a napokra, mert nem fűződik hozzájuk semmi érdemleges. Egyetlen kivétel van: a fél évszázaddal ezelőtti melbourne-i olimpia.

Kő András
2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kérdés az volt: érdemes-e, szabad-e, kötelező-e kimenni. Ezek a kérdések fogalmazódtak meg szurkolóban, családtagban, sportolóban. Kimenjenek-e a világ végére, amikor az ország vérzik, és történelme nehéz óráit éli, vagy tegyék a dolgukat itthon? Nehéz döntés volt, az érdem talán Nagy Imréé, a forradalom miniszterelnökéé. (Lényegében az olimpia kezdetétől – november 23-ától – már Snagovban volt, s vélhetőleg itt értesülhetett a rendelkezésére bocsátott újságokból a magyar sportolók sikereiről.)
Ma már elmondhatjuk: jó döntés volt. Még ha sokan kint maradtak is, s velük együtt kétszázezer magyar. Még ha a november 4-i, második szovjet beavatkozás miatt bojkottálta is a játékokat Svájc, Hollandia és Spanyolország.
Érdekes, hogy a három ország nemrégiben megkeresett NOB-tagja, illetve Spanyolország esetében Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság exelnöke ma azt mondja: rosszul döntöttek, amikor arra az elhatározásra jutottak, hogy nem vesznek részt a melbourne-i olimpián. Az olimpiai ugyanis semmilyen más versenyhez nem hasonlítható játék és küzdelem a dicsőségért, a koszorúért.
Ma már örülünk, hogy sportolóink végül elutaztak Ausztrália földjére, de a döntés ellenére nem sok hiányzott ahhoz, hogy a küldöttség tervét keresztülhúzzák az események. A gondot az okozta, hogy a francia repülőgépek a forradalmi harcok miatt nem tudtak leszállni Ferihegyen. Prágában ellenben igen. A küldöttség így október 30-án, egy keddi napon, még a boldog órákban autóbuszszal kelt útra Prága felé – a vasutasok sztrájkoltak –, amikor már viszonylagos nyugalom volt az országban. (Viszont ekkor került sor a Köztársaság téri pártház ostromára.) Ez tehát az a nap, amely bevésődik az emlékezetbe. Hegyi Gyula, a sportküldöttség vezetője még így nyilatkozik: „Teljes mértékben együttérzünk a magyar fiatalsággal, és mostoha körülmények között, de még nagyobb akarattal szeretnénk dicsőséget szerezni szabad hazánknak…” Néhány héttel később már köpönyeget cserél.
A dráma Prágától hatvan kilométerre, a nymburki edzőtáborban következik be, ahol a magyar sportküldöttség a francia repülőgépeket várja. A dráma napja november 4-e. Nagy Imre híressé vált segélyhívó szavait ők is hallgatják, és utána valamennyien haza akarnak jönni – harcolni. Egyesek ideg-összeroppanást kapnak. Közben kiderül, hogy egyetlen nyugati követség sem hajlandó garanciát vállalni a magyarokért, ugyanis a francia légitársaság nem kapta meg a 150 ezer dolláros előleget, és ezért késlelteti a leszállást a prágai repülőtéren. A kutatás során most derült ki, hogy Nagy László, az OTSB pénzügyi osztályának akkori vezetője „elfelejtette” átutalni Prágába az utazási költségek dollárfedezetét. A magyarázat: korábban rajta volt a melbourne-i kiutazók listáján, de az utolsó pillanatban Kutas István, a sporthivatal egyik irányítója – valószínűleg Hegyi tudtával – kihúzta…
Végül a házigazdák úgy döntenek, hogy garanciát vállalnak a magyar sportküldöttségért, amely „nemkívánatos társaság Csehszlovákia földjén”.
Így utaznak el november 6-án és 7-én, de a nyugalmuk és a békéjük csak a hazaérkezéskor tér vissza.
Még egy intermezzo kötődik az elutazáshoz. A legnagyobb ellenállást Kutas István és Szepesi György személye váltotta ki. Amikor észrevették Kutast a komáromi hídnál, még magyar földön, Papp Laci és Klics Ferenc a buszból kiabáltak, hogy ha Kutas jön, ők közbelépnek. Egyértelmű volt, hogy nem akarták egyiküket sem. S ezt Hegyi Gyula is tudta, aki feltehetőleg ki akarta vinni Szepesi Györgyöt, a rádió tudósítóját. De a hangulat olyan volt, hogy nem lehetett. (Szepesire a Bethlen Oszkár által írott és október 24-én beolvasott szöveg miatt haragudtak a sportolók.) Kutas később úgy tett be Papp Lacinak, hogy ő is amellett volt: ne verekedhessen a világbajnoki címért…
Így esett az elutazás a melbourne-i olimpiára 1956. október 30-án, illetve november 6-án és 7-én.
A hazautazás sem volt egyszerűbb, de az már egy másik történet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.