Megtartani a nemzeti értéket

Sportkórház a bajok ellen, a bajnokok mellett! Lehet, hogy idejétmúlt már e szlogen, mert a magyar egészségügy reformnak hívott drasztikus átalakítása kapcsán az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI), közkeletű nevén a Sportkórház nem került fel a szaktárca kiemelt intézményeket tartalmazó 31-es listájára. Kedden Molnár Lajos egészségügyi miniszter tartott értekezletet az országos intézetek vezetőinek, köztük dr. Berkes Istvánnak, a tervezet szerint feldarabolásra ítélt Sportkórház főigazgatójának. Döntés jövő hét végére várható.

2006. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dr. Berkes István főigazgató 2000 januárja óta irányítja a Sportkórházat, ahol 1974 óta dolgozik, így a sportegészségügy legtöbb problémája ismert előtte. Ám „felülről” érkeznek az újabbak, például a jelenlegi reformtervezetnek hívott, drasztikus átalakítás, amely szerint az OSEI nem került fel a kiemelt egészségügyi intézmények 31-es listájára.
– Milyen döntés született a keddi minisztériumi értekezleten a Sportkórház sorsával kapcsolatban? – fordultunk dr. Berkes Istvánhoz.
– Molnár Lajos miniszter úr valamennyi országos intézet vezetőjét összehívta, és vázolta a reformelképzeléseit, valamint az intézetekkel kapcsolatos jövőképét. Ezt a koncepciót írásban is megkaptuk, most tanulmányozzuk, és kialakítjuk az álláspontunkat. Abban biztosak vagyunk, a magyar népegészségügy, az egészségnevelés és nem utolsósorban a versenysport érdekében a jövőben is meg kell tartani, és természetesen továbbfejleszteni a most működő sportegészségügyi rendszert, mert az nemzeti érték.
– Amelyben kulcsszerepet játszik a Sportkórház. Tényleg veszélyben forog a léte?
– Egyelőre konkrétumokat nem tudok mondani, hiszen most véleményezzük a tervezetet, s jövő héten küldjük vissza a minisztériumnak. Nyilván az is számít, hogy a közelmúltban komoly beruházások indultak nálunk, az új tömb jelenleg hatvanszázalékos állapotban van.
– Igaz, hogy a Sportkórház eleve fel sem kerülhetett volna a kedvezményezettek listájára, mert nincs meg a szükséges számú osztálya?
– Ez nem kizárólagos feltétel, az viszont igaz, tervezünk együttműködést más intézményekkel, hogy megfeleljünk minden kívánalomnak.
– Tavaly az OSEI kapta meg Az év kórháza kitüntető címet. Számít ez valamit?
– Ez egy internetes közvélemény-kutatás volt, amely jelezte, hogy kórházunk igen népszerű, teljesítménye pedig kiemelkedő a mögötte álló ötvenöt év minden tapasztalatával.
– Most optimistább, mint múlt héten volt, amikor a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége előtt hallatott „segélykiáltást”?
– Eddig is optimista voltam, most is, s azóta legalább megtudtunk konkrétumokat a tervezetről. Úgy gondolom, az eredményeink mellettünk szólnak.

Kompromisszumos megoldás mellett a MOB. A Sportkórház ügyében Kamuti Jenő, a MOB főtitkára már csak azért is a legmegfelelőbb véleményalkotó az olimpiai bizottság részéről, mert maga is sebész, ráadásul 1996–2002 között a MÁV-kórház igazgatójaként dolgozott. Mint mondta, konkrét végrehajtási utasításról még nem tud, s egyetért azzal, hogy az egészségügy átalakítása kényszer. Ám nem mindegy, mennyi idő alatt, mekkora átszervezéssel. Szerinte a Sportkórház ha nem is egy komplett intézmény, de egy speciális intézet szintjén meg kell maradjon. Szűk két évvel az olimpia előtt ez biztonságérzetet és hátteret adna a játékokra készülő sportolóknak, „lehetne hová hazamenni”, fogalmazott. Kamuti úgy véli, mindenképpen kell találni egy kompromisszumos megoldást, amelyben négy nagyon fontos terület, a jelenlegi sportorvosi hálózat, a tudományos kutatás, a sportsebészet és a speciális sportrehabilitáció nem sérül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.