Dr. Berkes István főigazgató 2000 januárja óta irányítja a Sportkórházat, ahol 1974 óta dolgozik, így a sportegészségügy legtöbb problémája ismert előtte. Ám „felülről” érkeznek az újabbak, például a jelenlegi reformtervezetnek hívott, drasztikus átalakítás, amely szerint az OSEI nem került fel a kiemelt egészségügyi intézmények 31-es listájára.
– Milyen döntés született a keddi minisztériumi értekezleten a Sportkórház sorsával kapcsolatban? – fordultunk dr. Berkes Istvánhoz.
– Molnár Lajos miniszter úr valamennyi országos intézet vezetőjét összehívta, és vázolta a reformelképzeléseit, valamint az intézetekkel kapcsolatos jövőképét. Ezt a koncepciót írásban is megkaptuk, most tanulmányozzuk, és kialakítjuk az álláspontunkat. Abban biztosak vagyunk, a magyar népegészségügy, az egészségnevelés és nem utolsósorban a versenysport érdekében a jövőben is meg kell tartani, és természetesen továbbfejleszteni a most működő sportegészségügyi rendszert, mert az nemzeti érték.
– Amelyben kulcsszerepet játszik a Sportkórház. Tényleg veszélyben forog a léte?
– Egyelőre konkrétumokat nem tudok mondani, hiszen most véleményezzük a tervezetet, s jövő héten küldjük vissza a minisztériumnak. Nyilván az is számít, hogy a közelmúltban komoly beruházások indultak nálunk, az új tömb jelenleg hatvanszázalékos állapotban van.
– Igaz, hogy a Sportkórház eleve fel sem kerülhetett volna a kedvezményezettek listájára, mert nincs meg a szükséges számú osztálya?
– Ez nem kizárólagos feltétel, az viszont igaz, tervezünk együttműködést más intézményekkel, hogy megfeleljünk minden kívánalomnak.
– Tavaly az OSEI kapta meg Az év kórháza kitüntető címet. Számít ez valamit?
– Ez egy internetes közvélemény-kutatás volt, amely jelezte, hogy kórházunk igen népszerű, teljesítménye pedig kiemelkedő a mögötte álló ötvenöt év minden tapasztalatával.
– Most optimistább, mint múlt héten volt, amikor a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége előtt hallatott „segélykiáltást”?
– Eddig is optimista voltam, most is, s azóta legalább megtudtunk konkrétumokat a tervezetről. Úgy gondolom, az eredményeink mellettünk szólnak.
Kompromisszumos megoldás mellett a MOB. A Sportkórház ügyében Kamuti Jenő, a MOB főtitkára már csak azért is a legmegfelelőbb véleményalkotó az olimpiai bizottság részéről, mert maga is sebész, ráadásul 1996–2002 között a MÁV-kórház igazgatójaként dolgozott. Mint mondta, konkrét végrehajtási utasításról még nem tud, s egyetért azzal, hogy az egészségügy átalakítása kényszer. Ám nem mindegy, mennyi idő alatt, mekkora átszervezéssel. Szerinte a Sportkórház ha nem is egy komplett intézmény, de egy speciális intézet szintjén meg kell maradjon. Szűk két évvel az olimpia előtt ez biztonságérzetet és hátteret adna a játékokra készülő sportolóknak, „lehetne hová hazamenni”, fogalmazott. Kamuti úgy véli, mindenképpen kell találni egy kompromisszumos megoldást, amelyben négy nagyon fontos terület, a jelenlegi sportorvosi hálózat, a tudományos kutatás, a sportsebészet és a speciális sportrehabilitáció nem sérül.
Az Egyesült Államokban terjeszkedik Tiborcz István cége
