Nusika

2007. 01. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehet, kissé sokat foglalkoztam a témával, de közelmúltbeli rémálmomban közintézmény voltam, s a „reform” örve alatt előbb részeimre szedtek, majd újra, máshogy összeraktak, végül egy postaládánkba dobott levél útján megszüntettek a költségminimalizás oltárán. Pedig becsszóra jól és rendeltetésszerűen működtem, eleget tettem házastársi és apai kötelességeimnek, elvégeztem a munkám, hiába… Verejtéktől csatakosan, mégis megkönnyebbülve ébredtem, ám az álmot a napi hírek nem engedték feledni. A napokban például az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium közleményben tudatta, hogy „a tárcához tartozó sport-szakállamtitkárság háttérintézményei – költségtakarékossági okokból – összevonásra kerültek, így a korábbi Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet, a Nemzeti Sportközpontok és a Nemzeti Sportmúzeum irányítása az év elejétől az új szervezet hatáskörébe tartozik.” Ezt ismerjük az élet más területéről, mint a megszüntetés – pardon, a reform – előszelét, de minden rosszat ellensúlyoz a trendi mozaiknév: NUSI, azaz Nemzeti Utánpótlás-nevelési és Sportszolgáltató Intézet.
Szóval költségtakarékosságból elvégeznek egy öszszevonást, aminek semmi értelme. A fű lenyírásának az egyre csökkenő területű állami tulajdonú sportpályákon vajmi kevés köze van az utánpótlás-neveléshez, a módszertani kutatáshoz vagy éppen a sporttörténeti kiállításokhoz. A sportmúzeum öt szakalkalmazottal működik évi húszmillió forintból, ezen kellene spórolni? A NUPI-n már lehet, főképpen a rajta keresztülfolyó milliárdos nagyságrendű pályázati és egyéb pénzeken. S ha valaki úgy gondolná, rosszmájú vagyok, jó tudnia, a hírek szerint a két intézmény részjogköreinek megmaradására ugyan ígéretet tettek, ám az ehhez szükséges önálló alszámla létesítését (hogy a pénzek ne keveredjenek) nem engedik. Vajon miért?
A NUSI-nak egyébként ifjabb Török Ottó lesz a főigazgatója, aki kellemes fiatalember. Ősszel beszéltem vele, ő volt az Olimpiai Központok vezetője, s ebbéli minőségében csodálkozott, hogy a Puskás-stadion hiányos gyepszőnyege nem felelt meg a magyar futballválogatottnak. Apja és nagybátyja (Török Ferenc) az öttusa olimpiai érmesei, és a hazai sportirányításból is kivették a részüket. Ráadásul az én apámmal játszottak, gyerekeskedtek együtt Csillaghegyen, szóval az új igazgató tényleg közel áll a szívemhez. Ettől még nem értem, hogy – mint azt a miniszteri közlemény tudatta – a Bánki Donát Műszaki Főiskolán szerzett diplomájával milyen tanácsokat ad majd a NUPI eddigi főigazgatójának, Szabó Tamás egyetemi magántanárnak vagy a sportmúzeumot vezető Szabó Lajos történész-kandidátusnak.
Ez persze legyen az ő dolga, az állami vezetésé pedig az, hogy a személyi és intézményi változtatásoknak értelmet adjon. Elbert Gábor szakállamtitkár szerint százmilliós összeget lehet spórolni ezzel az összevonással, amit kötve hiszünk. A költségtakarékosság ráadásul a sportirányítás más területein a jelek szerint nem olyan sürgős, sőt az óév utolsó napjaiban nevezte ki Lamperth Mónika miniszter asszony Ábrahám Attilát, a Nemzeti Sporthivatal volt elnökét a munkáját segítő sporttanácsadó testület élére. Ábrahám ezzel párhuzamosan visszavonta a NUSI főigazgatói posztjára benyújtott pályázatát… Ha Lamperth Mónikának tanácsra van szüksége, miért nem fordul a saját szakállamtitkárságához? Segítünk neki: 1054 Budapest, Hold utca 1., központi telefonszám: 301-9100.
A tanácsadó grémium további tagjait januárban nevezi ki a miniszter asszony. Kíváncsian várjuk, a költségtakarékosság jegyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.