Pekingi cél álszerénység nélkül

S P O R T L Ö V É S Z E T Mindeddig csupán két magyar versenyző, a sportlövő Sidi Péter és Gerebics Roland szerzett kvótát a 2008-as pekingi ötkarikás játékokra. Mint látszik, a sportág jól áll, kirakatembere, az athéni olimpiai bajnok, sydneyi bronzérmes Igaly Diána viszont rosszabbul, hiszen 2006 számára sok minden miatt kudarcnak bizonyult. Ám az idén a jelek szerint megoldódnak lőtérgondjai, s ő újra maximálisan a győzelemre koncentrálhat. Ez be szokott jönni.

2007. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sidi Péter a müncheni Világkupa kisöbű sportpuskás fekvő számának megnyerésével, Gerebics Roland pedig a zágrábi világbajnokság dupla trapos bronzérmével szerzett tavaly pekingi ötkarikás kvalifikációt, a magyarok közül elsőként. Ám a sportág ikonja, Athén olimpiai arany- és Sydney bronzérmese, Igaly Diána 2006-ban a zágrábi vb-n 22., a maribori Eb-n 12. lett, ez tőle és a kvótához is kevésnek bizonyult.
– Athén magyar olimpiai bajnokai közül legutóbb a birkózó Majoros Istvánról hallottunk, aki szilveszterkor jó pénzért K–1-ben verette meg magát Japánban. Ön nem tervez valami hasonló, bulváros jellegű nagy dobást, komoly bevételt hozó párbajt vagy bérvadászatot? – kérdeztük a skeetlövő klasszist.
– Röviden azt mondanám: nem. Hosszabban pedig azt, hogy amíg élversenyző vagyok, illetve annak tartom magam, addig biztosan nem megyek bele ilyesmibe, már csak lelki alkatomnál fogva sem. Maradok Igaly Diána, a sportoló, az édesanya, a feleség, anyukám lánya, szóval én magam.
– Most jöjjenek a komoly dolgok. 1998-ban és 2002-ben egyaránt megnyerte a vb-t, s így két évvel az aktuális olimpia előtt – ahol aztán kiválóan szerepelt – máris kvótát szerzett. 2006 ehhez képest maga a teljes csőd, nem úgy a sportágnak, amely már két kvalifikációval jelentkezett Pekingre.
– Utóbbi nagy dolog, borzasztóan örülök neki, a sportlövők bizonyították, hogy lehet rájuk számítani. Ami meg engem illet, tényleg megszokhattuk, hogy hamar kvótát szereztem, de ez nem bérelt hely. Én is emberből, mégpedig érzékeny emberből vagyok, s idegi-technikai sportról lévén szó, a tavalyi problémáim rányomták bélyegüket a teljesítményemre. Persze ha nincs gond a lőtérrel, és maximálisan tudok edzeni, sem biztos, hogy sikerül elérnem a célt. Hozzáteszem, nemcsak külső okok miatt, hanem rajtam is múlott, hogy az történt, ami. Ám bízom benne, hogy megoldódik a helyzet, a megszokott helyen és időben tudok majd készülni, másfél hónap múlva pedig már jönnek a kvalifikációs versenyek.
– Tavaly végigedzette a fél országot, igazi otthona nem volt. Most újra lesz?
– Kár lenne elkiabálni, de a budaörsi önkormányzat tagjaitól ígéretet kaptam erre. Nem taglalnám részletesen a tavalyi esetet, legyen elég annyi, hogy a közigazgatási hivatal jogellenesnek minősítette azt a nyári csendrendeleti határozatot, amely korlátozta lehetőségeimet. Erről még nem kaptam hivatalos értesítést, de ha megérkezik, viszszaállítják az eredeti állapotot, s újra tudok majd napi öt órát készülni, tíztől háromig. Eddig sem zavartam senkit, ezután sem fogok.
– Miért változott meg az önkormányzat magatartása?
– Mert ősszel megváltozott az összetétele is, így már sokkal segítőkészebb az irányomban. De kérem, senki se keressen e mögött politikát, jómagam politikamentes sportoló vagyok, aki Magyarországot képviseli a versenyeken, s ez így marad a pályafutásom végéig. Aki nem bánt, az már segít, bármelyik oldalon is áll.
– Szóval akkor ahogy megjön a hivatalos papír, irány a lőtér?
– Nem egészen, hiszen a hazai időjárás nem engedi ezt, évek óta januárban töltjük az aktív pihenőnket, ami igazából kényszerszünet. Ezúttal viszont tényleg pihenek, a párom a születésnapomra meglepett egy bő egyhetes közös nyaralással. Pontosabban teleléssel, mivel Magyarországon maradunk. Nem is tudom, mikor mentem így el utoljára szabadságra.
– S mikor kezdődik a szakmai munka? A múlt heti, 2007-es sportköltségvetést érintő megbeszélésen is elhangzott a neve a külföldi edzőtáborozások szükségessége kapcsán.
– Igen, úgy néz ki, kapunk ötszázezer forintot, amiből februárban el tudunk menni Lonatóba, és valószínűleg még egy helyre tréningezni jó körülmények között.
– Mindez mire lehet elég idén?
– Álszerény lennék, ha azt mondanám, nincs esélyem megszerezni a pekingi kvalifikációt. Ha szerencsém van, ehhez nem is kell megnyerni a négy Világkupa-verseny valamelyikét, az Eb-t vagy a vb-t, hiszen olyan is előttem végezhet, akinek már van kvótája.
– A magánéletbeli tervek menynyiben változtak?
– Ha a gyermekvállalásra gondol, az olimpia utáni évet erre szántuk, de nem jött össze. Most tudjuk, mi a helyzet, s nem mondtunk le róla. Ám a fő cél Peking.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.