Szeged a viszonyítási pont

K A J A K - K E N U Az előző két olimpián, Sydneyben és Athénban a teljes magyar csapat megítélését jelentősen befolyásolta kajak-kenusaink szereplése. A tavalyi világbajnokság alapján e helyzet Pekingben sem fog megváltozni. Az olimpiai számokban megszerzett hat szegedi arany megismétlésének még a reménye is önámítás, háromban azonban csupán a női szakágra alapozva is bízhatunk. Bár még csak 2007-et írunk, annak is a legelejét, a sportágban már mindenki Pekingre készül – ez évnyitó sorozatunk kajak-kenuval foglalkozó írásából is érződik. A legfontosabb szempontokról Angyal Zoltán szövetségi kapitányt kérdeztük, aki a siker érdekében megváltoztatta az immár több évtizedes válogatási rendszert.

2007. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé leegyszerűsítve az új rendszert, idén nem a válogatókon kerülnek ki a legjobbak, és alakul ki a csapat, hanem azt előre kijelölte, s a különféle versenyek azt a célt szolgálják, hogy kiderüljön, a kiválasztottak érdemesek-e a bizalomra. Mi indokolta az új felfogást?
– Amikor 2004-ben nekivágtunk a négyéves ciklusnak, arra kellett törekednünk, hogy 2006-ra lényegében kialakuljon a pekingi társaság. A tavalyi világbajnokság engem arról győzött meg, hogy a jelentős többség megtalálta a helyét, az ott indult egységek Pekingben jó eséllyel vehetik fel a küzdelmet. Ám ebben a válogatottban is akad kockázat. A húzóemberek közül jó néhányan igencsak meghaladták a harminc évet, nem szabad őket túlhajszolni. Arra törekedtünk, hogy az év során minél kevesebbszer kelljen csúcsformában versenyezniük, s lehetőség szerint már az idei világbajnokságon megszerezzük a szükséges számú kvótát az olimpiára. Ezért a tavalyi vb-csapat tagjainak nem kell részt venniük a hazai válogatókon, ha a szegedi Világkupán (Vk) és az Európa-bajnokságon is az első három között végeznek. Ám ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy kívülről ne lehetne bekerülni e keretbe. A Vk-t megelőző első hazai válogató győztesei B egységként szintén indulhatnak Szegeden, s ha ott legyőzik a védett A egységet, akkor máris átvehetik a kedvezményt.
– Néhány problémás esetre előre borítékolhatóan lehet számítani. Szembetűnik, hogy ugyanolyan előnyt élvez az, aki világbajnok lett Szegeden, mint aki még a döntőbe sem jutott el. Nem túlzás például Benkő Zoltánt ekkora előnyben részesíteni Vereckei Ákossal szemben?
– Ezen én is gondolkoztam, de egy-két ember miatt hiba lett volna az egész, szerintem valamennyi versenyző érdekét szolgáló rendszert elvetni. A férfi kajak egyesben itthon Benkő és Vereckei különversenyére lehet számítani. Ha Ákosnak két héttel a Világkupa előtt gondot jelent a hazai győzelem, akkor a nemzetközi mezőnyben nem számíthat babérokra. S mivel négyesben ő is védettséget élvez, nem okoz elviselhetetlen terhet neki, hogy a szólóban rajthoz álljon.
– Ugyanez az eset áll fenn női egyesben is. Ahol Benedek Dalma élvez védettséget, de várhatóan Kovács Katalin és Janics Natasa idén már nem mond le az egyéni indulásról.
– A válaszom is ugyanaz. Sőt, a válogató nekik jó kis bemelegítés. Ha pedig egyesben vissza akarnak térni, akkor úgyis meg kell küzdeniük egymással, s ezen jobb minél hamarabb túlesni.
– Kovács és Janics idén is több számot fog halmozni, de nem úgy, mint tavaly. Előfordulhat, hogy az olimpiai távon, ötszáz méteren egyikük mindhárom egységben kivívja a helyét. Ön nem korlátozná ezt a terhelést?
– Nincs rá okom. Ők már tényleg többször bizonyítottak, ráadásul a világbajnokságon a négyes döntője szombaton, az egyesé és a kettesé pedig vasárnap lesz.
– Az előzetes csapatkijelöléssel egyúttal mintha arra késztetné a versenyzőket, hogy a tavalyi számaikban induljanak. Az újabb ötleteket, mint például Kammererét, miszerint kacérkodik vele, hogy visszaül a négyesbe, nem támogatja?
– Nem tagadom, valóban úgy látom, a csapat szempontjából az az előnyös, ha zömében megmaradnak a tavaly kialakult egységek. A férfi kajakos szakágat nézve most minden hajónk erős. Ha Kammerer és Kucsera mondjuk Benkővel és Vereckeivel alkotna négyest, akkor az egyesek és a kettesek nagyon sebezhetők lennének. Megtiltani, persze, ennek ellenére nem tudok semmiféle új próbálkozást, csak meggyőzni az érintetteket, hogy a szegedi eredményekre alapozzanak. Azok ugyanis azt mutatják, jó irányban haladunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.