Varsó az UEFA bátorságában bízik

Egy éve még az olaszoknak adtam volna a legtöbb esélyt, a bemutatkozásokat látva azonban korántsem tűnnek olyan erősnek, mint azt hittük. Úgy gondolom, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) valamelyik közép-európai pályázat mellett dönt. Magyarországgal és Horvátországgal szemben Lengyelország és Ukrajna mellett szól, hogy dinamikus, fiatal és sokat ígérő, közel százmilliós piac, nyilatkozta lapunknak Piotr Gawron, a lengyel–ukrán Euro 2012 pályázat varsói irodájának vezetője.

2007. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredetileg a tavalyi év végére tervezte kihirdetni az UEFA, hogy melyik ország(ok) rendezheti(k) a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokságot. A döntést áprilisra halasztották. Örülnek-e a néhány hónapos csúszásnak? Sok még a tennivalójuk?
– Mi már az eredeti időpontra elkészültünk az összes szükséges okmánnyal, a halasztással viszont új lehetőségekhez jutunk. Így például a közszolgálati tévécsatornán még több információt közölhetünk a pályázatunkról, még jobban fel tudunk készülni az információs kampányra. Ennek része volt, hogy nemrégiben több ezer drukker segítségével a világ leghosszabb szurkolói sálját kötöttük. Egyébként úgy vélem, a csúszás egyetlen okra, az UEFA-n belüli mozgásokra, a vezetőség választására vezethető vissza.
– Említette az információs kampány fontosságát. Lengyelországban talán nem tartja elégségesnek a pályázat támogatottságát?
– Szó sincs erről, hiszen ezt a projektet a lengyelek 98, az ukránoknak pedig 100 százaléka támogatja. Ez azt jelenti, hogy kétszázalékos lemaradásban vagyunk. De ami a legfontosabb, a helyi választásoknál minden velünk együttműködő város polgármestere nyert, s az összes párt támogatja a pályázatot.
– Mit tart a pályázatuk erősségének?
– Ez nagyon hosszú lista lenne, a leglényegesebb eleme azonban, hogy Lengyelország és Ukrajna együtt közel százmilliós, dinamikusan fejlődő piacot jelent. Ukrajnában a GDP növekedése 11-14 százalék, míg Lengyelországban 7, s Európában ezek kiváló mutatók. Szerintünk döntő jelentősége lehet annak, hogy a beruházók komoly perspektívát látnak a lengyel és az ukrán piacban. Ehhez járul, hogy Ukrajna a sportban nagyhatalom, mi is köztudottan sportszeretők vagyunk, míg Magyarországon láthatóan végleg letűnt egy nagy generáció és utána nagy az űr. A mi promóciónk egyébként a jövőre, a 10–12 éves korosztályra épül. Jelzi ezt a plakátunkon szereplő 12 éves, vörös hajú, pattanásos arcú fiú is. Alapvetően abban különbözünk a másik két versenyben maradt pályázattól, hogy az Európa-bajnokságot elsősorban nagy társadalmi, nemzeti és üzleti eseménynek tekintjük, és csak utána sporteseménynek. Elismerve, hogy Horvátország és Magyarország esetében is hasonló a helyzet, abból indulunk ki, hogy Ukrajnának Lengyelországon keresztül vezet az útja Európa felé.
– Ez kétségtelenül így van, azonban meglehetősen problematikusnak tűnik, hogy a lengyel és ukrán helyszínek között hatalmasak a távolságok. Ezenkívül talán némi óvatosság, bizalmatlanság is tapasztalható Nyugaton az ukrajnai utazásokkal szemben…
– A XXI. században élünk, és a légitársaságok 10 euróért képesek Londonból bármelyik ukrajnai városba szállítani egy embert. Ami pedig a repterek és a szállodák kapacitását illeti, mindegyik rendező város képes azt 400 százalékkal emelni.
– Azt hiszem, főként Ukrajna kapcsán nem is a befogadóképesség nagysága, hanem az ismeretlennel szembeni bizalmatlanság a döntő, s ez Olaszország mellett Budapest és Zágráb felé billentheti a mérleg nyelvét…
– Ez így igaz, szerintem azonban éppen ez a mi ajánlatunk egyik legvonzóbb oldala. Gondolja csak meg, hányszor járhatott Olaszországban egy fociszurkoló? Látszólagos gyengeségünk tehát éppen az egyik erősségünk. Ne felejtsük el, Európának e részén a legutolsó ilyen nagyszabású rendezvény a nem túl jó hírű moszkvai olimpia volt. Ha tehát az UEFA Kelet-Közép-Európa felé akar nyitni, akkor eljött a mi időnk.
– Mindez azonban csak akkor áll, ha az UEFA-ban van kellő bátorság, de ha a döntéshozók kényelmesen a biztosra akarnak menni, akkor az olaszok lehetnek a befutók…
– Megmondom őszintén, ha Olaszország miniszterelnöke Silvio Berlusconi lenne, 100 százalékig biztosra venném, hogy Olaszország rendezi az Eb-t. Most azonban más a helyzet. S az is szempont, hogy az UEFA szponzorai, a nagy cégek számára a mi gyengeségeink nagyon is jó üzletet jelenthetnek. Olaszország ugyanis ilyen értelemben lényegében telített, míg mi nagy és lehetőségekben bővelkedő piacot jelentünk.
– Politikai okokból érthető a magyar–horvát és a lengyel–ukrán párosítás is. E kettő között az dönthet, hogy Közép- vagy Kelet-Közép-Európa perspektivikusabb és szimpatikusabb-e az UEFA-nak. Sok problémát meg lehetett volna azonban spórolni, ha mondjuk Magyarország és Lengyelország, két uniós tagállam próbálkozott volna közösen megrendezni az Eb-t…
– Nem kell egymást meggyőznünk arról, hogy e két ország milyen közel áll egymáshoz. Nem beszélve arról, hogy a lengyel szövetség elnöke folyékonyan beszél magyarul. Mi azonban akkor kezdtünk hozzá ehhez a projekthez, amikor a magyarok már a horvátok mellett döntöttek. Mi először pályázunk, s bár az olimpiát előkészítő londoni stábból is kaptunk segítséget, nem rendelkezünk olyan tapasztalatokkal, mint a magyarok vagy a horvátok, akiket a legnagyobb konkurenseinknek tekintünk. Annak ellenére, hogy tisztában vagyunk vele, az UEFA részéről nagy bátorságot igényel bármelyik közép-európai projekt melletti döntés. Elég volt látni ehhez a felügyelők budapesti és varsói vizitjét, látni lehetett ugyanis rajtuk, hogy ismeretlen földre jöttek, amiről nem sokat tudnak. Ne felejtsük azonban el, hogy az UEFA már hozott egy bátor döntést, amikor az unió akkor legszegényebb országának ítélte a rendezést. Portugáliának akkor a későbbiek közül egy stadionja volt és mindössze 36 kilométernyi autópályával rendelkezett. Ha a 2012-es Európa-bajnokság Zágrábban vagy Varsóban kezdődik, az mindenképpen Európa e részének a nagy győzelmét jelenti majd. Mi azonban már így is győztünk, hiszen a kormány három új stadion, a varsói, wroclawi és a poznani építéséről, illetve bővítéséről már az eredményhirdetéstől függetlenül döntött. Az is nagyon fontos, hogy sok-sok barátot szereztünk Ukrajnában, ami a jövőre nézve nem kevésbé értékes, mint ha megnyerjük a pályázatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.