Csak látszólag nem zaklattak minket

2007. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fricz Tamás legutóbbi írásához (2007. febr. 3.) néhány megjegyzést fűzök. Azt írta, hogy a Kádár-rendszer „kizárta az embereket a politizálás lehetőségéből, cserébe viszont felkínálta nekik, hogy a magánéletükben nem zaklatja őket, sőt megteremti számukra a szerény egzisztenciális boldogulás minimális feltételeit.”
A magánéletünkben csak látszólag nem zaklattak bennünket. Bizony alaposan befolyásolták a mindennapi életünket, a közérzetünket, a magánéletünk minőségét. Bizonyos rétegeknek – ide tartoztam a feleségemmel együtt – a vallásgyakorlás tilos volt. Ellenkező esetben az állásunkat veszítettük volna el. Nem kevés családot zaklattak, zsaroltak, amiért gyermekeiket hittanra íratták be, vagy szerették volna beíratni. Még 1988-ban is jelentették a hittanra beiratkozottak adatait az illetékes pártszerveknek.
Hány értelmes, tisztességes fiatal azért nem kerülhetett be az egyetemre, mert osztályellenségnek titulálták a szüleit? Nagyon sokszor alaptalanul. Hány tehetséges fiatal került így vakvágányra? Vagy évekig parkolópályára? A felsőoktatási intézményeknek előírták, hogy hány egyházi iskolában érettségizett diákot vehetnek fel. A felvételi eredménye nem számított. Hány embert ért jogos sérelem? Milyen sohasem pótolható kárt okozott ez az országnak? Bizonyos párt- és KISZ-funkcionáriusoknak keretet szabtak, hogy azokon bárkit bejuttathattak a felsőoktatási intézményekbe. Hányan kerültek így be érdemtelenül? Milyen erkölcsi kárt okozott ez az országnak? Ugye ez nem numerus clausus?
A világbolondító téveszmét hirdető marxista egyetemre nem tudtak beiskolázni engem. De a munkaidő után szervezett politikai továbbképzésekre akaratom ellenére járnom kellett. A hazaárulás megemlékezésein – ápr. 4., nov. 7. – ott kellett lennem, május 1-jén a felvonulásról nem hiányozhattam. Magamban háborogtam, de jó képet kellett vágnom. Nem egyedül voltam így.
A 60-as években öt éven keresztül hiába kértünk lakást, nem kaptunk. A feleségemmel együtt helyiek voltunk. Bezzeg az elvtársak kaptak lakást, az ország bármely részéről is érkeztek. (Közben engem hívtak a KISZ Bizottságba. Nem is voltam tag. Ha elfogadtam volna, még ma sem tudnék a tükörbe nézni.) A feleségem szülei, testvérei révén rokoni segítséget kaptunk. A telküket megosztották, az építkezéshez tőlük kaptunk kölcsönt. Az államtól a beruházás nyolc százalékára kaptunk, hosszas utánjárás után ugyanennyit, de nem a hivatalos kétszázalékos kamatra, hanem ennek háromszorosáért, hatszázalékos uzsorakamatra. Tíz év alatt négy Trabant árát törlesztettük. Mindkettőnk fizetése 1600 Ft volt, a havi törlesztésünk 1423 Ft. Kitűnően éreztük magunkat.
Ezek után gondolom, érthető, mennyire becsülöm Kádár-rendszerét, és az azt kiszolgáló régi-új hatalmat.
Molnár János
nyugdíjas értelmiségi, Veszprém

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.