Cseh Európa legjobbja és vb-harmadik

Ú S Z Á S , V Í Z I L A B D A Cseh László remek Európa-csúcsot úszott a 200 vegyes döntőjében, ezzel megszerezte a melbourne-i vizes vb első magyar érmét. Méghozzá bronzot, mert az aranyhoz az amerikaiak legyőzése és általában világrekord szükséges. Michael Phelps is repesztett megint egyet, három napon belül a harmadikat. Női pólócsapatunk is lehet még kontinensünk legjobbja, de világbajnok már nem, mert a tegnapi elődöntőben hosszabbítás után 10-9-re kikapott az Egyesült Államoktól, így szombaton a harmadik helyért Oroszországgal mérkőzik.

Munkatársunktól
2007. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy napot kellett várni az első magyar döntősre (és Kerékjártó Tamás személyében mindjárt a másodikra is) az úszó vb-n, de megérte: Cseh László 200 vegyesen remek versenyzéssel, 1:56.92 perces Európa-rekorddal – saját 1:57.61-es idejét megjavítva – bronzérmet nyert, Kerékjártó pedig 1:59.57-cel hatodik lett. Cseh végig a harmadik helyen haladt az amerikaiak, Phelps és a második Ryan Lochte mögött, akik olyan benyomást keltenek, mintha más közegben mozognának. Klasszisunk sem hozzájuk mérte magát tegnapi nyilatkozatában, ezért roppant elégedetten mondta: „Fantasztikus az időm, nagyon örülök az új Európa-csúcsomnak. Nem figyeltem a többiekre, bár láttam, hogy Lochte elment mellettem mellen, én a saját tempómat úsztam. Holtpont egyszer sem volt. Hogy mire lehet következtetni a 400 vegyes előtt a mostani, 200-as Európa-rekordomból? Arra, hogy nagyon jó formában vagyok.” Ami vitathatatlan, mint ahogy az is: ez sem garancia 400 vegyesen a győzelemre. Sőt, talán a világcsúcs sem, mert Phelps egyelőre képtelen azon kívül úszni. De a 4x200-as amerikai női gyorsváltó is világrekordot javított, Leila Vaziri pedig 50 háton állította be a csúcsot.
A legbámulatosabb és legelgondolkodtatóbb talán az, hogy egy-egy emberfeletti teljesítmény után a célba érkezőn a fáradtság, az oxigénhiányos állapot, a merevség halvány jele sem észlelhető. A japán Kitadzsima is agyonverte a mezőnyt a 200 mell elődöntőjében, majd a felszínre bukkanva azonnal mosolyogni kezdett, egyetlen mélyebb levegővétel nélkül. Mi viszont kapkodtuk a fejünket, hogy a futamában ötödik Gyurta Dániel mire megy összesítésben, de az athéni olimpia ezüstérmese, a tavaly rövid pályás Európa-bajnok 2:12.31-gyel hetedikként kvalifikálta magát a mai döntőbe.
Lemaradtak viszont a fináléról női pólósaink, mert hosszabbítás után 10-9-re kikaptak az Egyesült Államoktól. Az első három negyedben látottak alapján még az is bravúr, hogy sikerült késleltetni a véget, hiszen az „amik” félidőben 6-3-ra, ezután 7-3-ra, az utolsó játékrész előtt pedig 8-5-re vezettek. Ahogy bejött a Kanada elleni negyeddöntőben Brávik Henrietta becserélése Horváth Patrícia helyére, sokáig olyan rossz döntésnek tűnt, hogy tegnap ő kezdhetett a kapuban. Alig volt kint a vízből, a sarokra tartó labdákra ezért hiába nyújtózkodott, a másik oldalon viszont kollégája, Armstrong, ha kellett, derékig kitempózta magát, és mert a fizikálisan roppant erős bekkek többször látótávolon kívülre tolták lövőinket, sokáig remény sem látszott az egyenlítésre. Aztán nekidurálták magukat a mieink, 3-0-s hajrával 8-8-ra mentették a meccset, így következhetett a hosszabbítás, éppen mint két éve, Montrealban, a döntőben. Akkor magyar győzelem született, és bár az ötgólos Primász Ágnes a vezetést most is megszerezte, a tengerentúliak fordítottak, visszavágtak, és 10-9-re diadalmaskodtak. „Úgy kellett volna játszanunk mindvégig, mint ahogyan a negyedik negyedben” – summázott Stieber Mercedes csapatkapitány, kétszeres világbajnok, aki háromszoros – legalábbis egyelőre – nem lesz. Pekingi utazó viszont lehet, ha a szombati bronzmeccset az oroszok ellen sikerül megnyerni, mert az első három helyezett máris kijut az olimpiára.

Eredmények. Úszás, férfiak, 200 m vegyes, világbajnok: Michael Phelps (Egyesült Államok) 1:54.98 perc – világcsúcs, …3. Cseh László 1:56.92 – Európa-csúcs, …6. Kerékjártó Tamás 1:59.57. 100 m gyors: Filippo Magnini (Olaszország) és Brent Hayden (Kanada) 48.43-48.43. Nők, 200 m pillangó: Jessicah Schipper (Ausztrália) 2:06.39. 50 m hát: Leila Vaziri (Egyesült Államok) 28.16 – világcsúcs-beállítás. 4x200 m gyorsváltó: Egyesült Államok (7:50.09) – világcsúcs.
Vízilabda, női elődöntők: Egyesült Államok–Magyarország 10-9 (hosszabbítás után), Ausztrália–Oroszország 12-9.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.