Négy napot kellett várni az első magyar döntősre (és Kerékjártó Tamás személyében mindjárt a másodikra is) az úszó vb-n, de megérte: Cseh László 200 vegyesen remek versenyzéssel, 1:56.92 perces Európa-rekorddal – saját 1:57.61-es idejét megjavítva – bronzérmet nyert, Kerékjártó pedig 1:59.57-cel hatodik lett. Cseh végig a harmadik helyen haladt az amerikaiak, Phelps és a második Ryan Lochte mögött, akik olyan benyomást keltenek, mintha más közegben mozognának. Klasszisunk sem hozzájuk mérte magát tegnapi nyilatkozatában, ezért roppant elégedetten mondta: „Fantasztikus az időm, nagyon örülök az új Európa-csúcsomnak. Nem figyeltem a többiekre, bár láttam, hogy Lochte elment mellettem mellen, én a saját tempómat úsztam. Holtpont egyszer sem volt. Hogy mire lehet következtetni a 400 vegyes előtt a mostani, 200-as Európa-rekordomból? Arra, hogy nagyon jó formában vagyok.” Ami vitathatatlan, mint ahogy az is: ez sem garancia 400 vegyesen a győzelemre. Sőt, talán a világcsúcs sem, mert Phelps egyelőre képtelen azon kívül úszni. De a 4x200-as amerikai női gyorsváltó is világrekordot javított, Leila Vaziri pedig 50 háton állította be a csúcsot.
A legbámulatosabb és legelgondolkodtatóbb talán az, hogy egy-egy emberfeletti teljesítmény után a célba érkezőn a fáradtság, az oxigénhiányos állapot, a merevség halvány jele sem észlelhető. A japán Kitadzsima is agyonverte a mezőnyt a 200 mell elődöntőjében, majd a felszínre bukkanva azonnal mosolyogni kezdett, egyetlen mélyebb levegővétel nélkül. Mi viszont kapkodtuk a fejünket, hogy a futamában ötödik Gyurta Dániel mire megy összesítésben, de az athéni olimpia ezüstérmese, a tavaly rövid pályás Európa-bajnok 2:12.31-gyel hetedikként kvalifikálta magát a mai döntőbe.
Lemaradtak viszont a fináléról női pólósaink, mert hosszabbítás után 10-9-re kikaptak az Egyesült Államoktól. Az első három negyedben látottak alapján még az is bravúr, hogy sikerült késleltetni a véget, hiszen az „amik” félidőben 6-3-ra, ezután 7-3-ra, az utolsó játékrész előtt pedig 8-5-re vezettek. Ahogy bejött a Kanada elleni negyeddöntőben Brávik Henrietta becserélése Horváth Patrícia helyére, sokáig olyan rossz döntésnek tűnt, hogy tegnap ő kezdhetett a kapuban. Alig volt kint a vízből, a sarokra tartó labdákra ezért hiába nyújtózkodott, a másik oldalon viszont kollégája, Armstrong, ha kellett, derékig kitempózta magát, és mert a fizikálisan roppant erős bekkek többször látótávolon kívülre tolták lövőinket, sokáig remény sem látszott az egyenlítésre. Aztán nekidurálták magukat a mieink, 3-0-s hajrával 8-8-ra mentették a meccset, így következhetett a hosszabbítás, éppen mint két éve, Montrealban, a döntőben. Akkor magyar győzelem született, és bár az ötgólos Primász Ágnes a vezetést most is megszerezte, a tengerentúliak fordítottak, visszavágtak, és 10-9-re diadalmaskodtak. „Úgy kellett volna játszanunk mindvégig, mint ahogyan a negyedik negyedben” – summázott Stieber Mercedes csapatkapitány, kétszeres világbajnok, aki háromszoros – legalábbis egyelőre – nem lesz. Pekingi utazó viszont lehet, ha a szombati bronzmeccset az oroszok ellen sikerül megnyerni, mert az első három helyezett máris kijut az olimpiára.
Eredmények. Úszás, férfiak, 200 m vegyes, világbajnok: Michael Phelps (Egyesült Államok) 1:54.98 perc – világcsúcs, …3. Cseh László 1:56.92 – Európa-csúcs, …6. Kerékjártó Tamás 1:59.57. 100 m gyors: Filippo Magnini (Olaszország) és Brent Hayden (Kanada) 48.43-48.43. Nők, 200 m pillangó: Jessicah Schipper (Ausztrália) 2:06.39. 50 m hát: Leila Vaziri (Egyesült Államok) 28.16 – világcsúcs-beállítás. 4x200 m gyorsváltó: Egyesült Államok (7:50.09) – világcsúcs.
Vízilabda, női elődöntők: Egyesült Államok–Magyarország 10-9 (hosszabbítás után), Ausztrália–Oroszország 12-9.
Őrizetbe vettek egy férfit Ukrajnában, több ország iskoláit fenyegette e-mailben
