Nem viszi magával az utcanévtábláját

A S Z T A L I T E N I S Z Asztaliteniszben ő maga a velünk élő történelem, és nem csak azért, mert páratlan karrierjét még a Tolnai Vörös Lobogó nevű egyesületben kezdte. Bátorfi Csilla már 17 évesen, 1986-ban egyéni Európa-bajnok lett, aztán még nyolc Eb-aranyat nyert, a német Langweiddel háromszor volt BEK-győztes, és az Augsburg melletti kisvárosban utcát neveztek el róla. S bár a Bundesligában játékos-edzőként az idén is remek a mérlege, úgy érzi, eljött a váltás ideje: nyártól az olasz női válogatott edzője lesz.

2007. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Langweid az idén is bejutott a Bajnokok Ligája elődöntőjébe, a Bundesligában a második helyen áll, anyagilag mégis megrendült a helyzete. Mi történt?
– Áttételesen az a baj, hogy az Augsburg futballcsapata feljutott a Bundesliga másodosztályába. Már nem pingpong-, hanem fociőrület van nálunk, és a szponzorokat is ez kerítette a hatalmába. Tavaly is akadtak gondjaink, most viszont az egyesület már a tartalékait éli fel, és a Langweid mindig fair volt, soha nem rizikózott. Lehet, hogy jön egy megmentő, de a vezetők nem akartak hitegetni bennünket; azt mondták, ha valakinek jobb ajánlata van, az nyugodtan fogadja el.
– Akkor is elmenne Olaszországba, ha a Langweidben marad a stabil háttér?
– Valószínűleg igen. Tizenöt év után már nekem is szükségszerű volt a váltás, és talán a csapatnak is. Másrészt nagy kihívás, hogy az olasz válogatott egyik edzője lehetek, és az egyik éljátékos, Stefanova felkészítéséért külön felelősséggel tartozom. Július 1-jétől új korszak kezdődik az életemben.
– Az ütőt sem kellene feltétlenül letennie. A Bundesliga honlapján azt találtam, hogy az idei szezonban egyéniben tizenhat győzelme és öt veresége van, és ezzel a mutatóval csapata legjobbja, hajszállal Tóth Krisztinát is megelőzi. A párosuk pedig tizenkét mérkőzésből tizenegyet megnyert.
– A statisztikából nem derül ki, de elárulom, hogy ezeken a csapattalálkozókon Kriszti úgymond „fent” játszik, vagyis erősebb ellenfelekkel. Persze, örülök, hogy nekem is elég jól megy a játék, és a Bundesligában még biztosan megállnám a helyem egy ideig. Ám fogalmazzunk úgy, az én szintemen tulajdonképpen már akkor visszavonultam, amikor lemondtam a válogatottságról.
– Pár éve, egy önről írt könyvben úgy fogalmazott, hogy nincs különösebb hiányérzete a pályafutását illetően. Ezt tartja most is?
– Tulajdonképpen igen, és őszintén mondhatom, elégedett vagyok azzal, amit elértem. Úgy gondolom, hogy kihoztam magamból a maximumot.
– Ha a sok siker közül néhányat kiemelhetne, melyek lennének azok?
– Hármat említek: az első Eb-aranyamat, amit egyéniben nyertem, párosban a sydneyi olimpiai negyedik helyünket Krisztivel, a langweidi évekből pedig az első, 1997-es BEK-győzelmünket. Akkor a döntőben egyébként éppen a Statisztikát vertük meg, ami nagyon nagy szenzáció volt, nem mi számítottunk az esélyesnek.
– A sydneyi bronzmeccsen egészen drámai körülmények között maradtak alul egy koreai párossal szemben, a döntő szettet 21-19-re elveszítve. Emiatt nincs néha álmatlan éjszakája?
– Az nincs, elég sok nagy csatát megéltem már. De ha valami hiányérzetem van, az mégiscsak az olimpiai érem, mert ez tényleg megkoronázása lehetett volna a karrieremnek.
– Annak mi lehet a magyarázata, hogy a kilenc Eb-aranya közül csak egy született egyéniben, a legelső? Holott például a TOP 12 viadalt háromszor is megnyerte.
– Jó kérdés… Talán túlságosan nyomasztott, hogy már 17 évesen sikerült győznöm, de mondhatnám, hogy a csapatversenyeken sokszor „kijátszottam” magam, ott veretlen maradtam, és az egyénire fejben elfáradtam. Nem tudom… Így alakult. Jobb lett volna többször megnyerni az egyénit, de azért így is szép, amit elértem.
– Ejtsünk még szót arról az 1997-es BEK-győzelemről is, mert azután neveztek el egy kis utcát önről Langweidben. Messze lakik a Bátorfi Csilla Wegtől?
– Langweid nem nagy település, itt minden közel van.
– S a nyáron Olaszországba egészen pontosan hova költözik majd?
– Verona mellé, Castelgoffredóba, ott található az olaszok nagy pingpongközpontja.
– Visz magával emlékbe egy utcanévtáblát?
– Ááá, dehogy. Már csak azért sem, mert nem végleg költözöm el, a langweidi lakásomat megtartom. Túl sok minden köt már ide.
– A kötődés még erősebb is lehetne. Ahogy jó néhány kínai játékos, úgy bizonyára ön is megkaphatta volna a német állampolgárságot.
– Ez soha nem fordult meg a fejemben. Én mindig a magyar színekben akartam játszani, a tizenöt év alatt annak pedig még csak utána se néztem, hogy a kettős állampolgárság miként működik.

Tóth: Kroppach. Az ötszörös Európa-bajnok Tóth Krisztina sem marad Langweidben. Bár hívta a francia Montpellier, a következő szezonban is a Bundesligában szerepel, egy másik német élcsapat, a Kroppach színeiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.