Eszébe jutott a tavalyi voloszi Eb Amszterdamban a döntő előtt? A 2005-ös debreceni győzelme után címvédőként indult, a selejtezőben ott is a legmagasabb pontszámot kapta, ám végül csak negyedik lett.
– Ez a rossz emlék nekem is beugrott, és pszichésen nem is tett jót. Éppen ezért igyekeztem gyorsan elhessegetni magamtól. Szerencsére azóta voltak olyan Világkupa-versenyeim, amikor megnyertem a selejtezőt, és aztán a döntőben is tudtam teljesíteni. S ezekből erőt meríthettem.
– Szüksége is volt rá, hiszen az edzője, Kovács István nem lehetett ott az Eb-n. Ez mekkora hátrány volt?
– Kokó bácsi tényleg nagyon hiányzott. A külföldi versenyeimen is ott van mellettem, de most a felkészülés utolsó hetében hasnyálmirigy-gyulladással bevitték a tatabányai kórházba, és jelenleg is ott fekszik. Sokkal boldogabb lettem volna, ha az eredményhirdetésnél együtt örülhetünk.
– Amikor meglátta a pontszámát, mennyire volt biztos abban, hogy elég lesz az aranyéremhez? A selejtezőben kapott 16,175 után a 15,800 afféle határeset, ennyit akár más is kaphatott volna. S öten még hátravoltak.
– Nem tagadom, kicsit izgultam. Vagyis nem is olyan kicsit… Csupán akkor nyugodtam meg, amikor az utolsó srác, a horvát Ude rontott, s így bizonyossá vált, hogy ő sem előzhet meg. De a fair play szellemében természetesen csak akkor kezdtem örülni, amikor kiírták a pontszámát, és hivatalossá vált, hogy én vagyok az Európa-bajnok.
– Most mennyi pihenőt kap?
– Szerdán dől el, akkor megyek le Tatabányára Kokó bácsihoz megbeszélni, hogyan tovább. Az biztos, hogy a jövő hét végén már indulok a genti Világkupán, aztán itthon a főiskolai bajnokságon, május utolsó hétvégéjén pedig az országos bajnokságon. Utána talán lesz két hét pihenőm.
– Júliusban a sanghaji Világkupán is elindul?
– Ezt még nem tudom, mint ahogy azt se, hogy a bangkoki Universiadén ott leszek-e. Az év fő versenye szeptember elején a stuttgarti vb, amit meg kell nyernem ahhoz, hogy jövőre elindulhassak a pekingi olimpián. Tény, a vb előtt nem lenne szerencsés, ha sokat utazgatnék, és taktikailag az se, ha a kínai versenyzőkkel éppen Sanghajban találkoznék.
– Az olimpiai bajnok Teng Haj-bint a cottbusi világkupán legyőzte, ám az első számú riválisa a világbajnok Hsziao Csün. Róla mit tud, milyen erősségű a gyakorlata?
– Abszolút semmit nem tudunk róla, úgy tűnik, őt rejtegetik a kínaiak. Viszont lehet, hogy Gentben felbukkan, tavaly legalábbis erre a versenyre átjött Európába. Nem bánnám, ha most is indulna, magam is kíváncsi vagyok, hogy az idei gyakorlatommal mire jutok ellene.
– Tavaly 6,4 volt, idén 6,7 a gyakorlatának kiinduló pontszáma, ami egyszersmind jelzi az erősségét. Mennyi lesz jövőre, s hol a határ?
– Azt majd a vb dönti el. A 6,7-hez egy tizedet különösebb nehézség nélkül most is hozzátehetnék. Ez kondiból nem vesz ki többet belőlem, igaz, kicsit rizikósabbá teszi a gyakorlatomat. Majd meglátjuk, hogy erre szükség lesz-e Stuttgartban. S ha ott nyernék, akkor az olimpiára teljesen új gyakorlatot állítanánk össze.
– A nagy újítások közepette mekkora a veszély, s ezt most szó szerint is vehetjük, hogy átesik a ló túlsó oldalára? A talán leglátványosabb elemnek számító ollókból kézállásba lendülni kívülről felettébb rizikósnak tűnik.
– Időbe is telt, amíg megtanultam. Napi öt órát edzem, három és felet, négyet a lovon töltök. Ebben a kézállásos elemben éppen megfelelő lendületet kell venni, illetve ha ez kevés, akkor a mozdulat végén a lábaimmal még tudok egy kicsit kavarni, hogy fellendüljek.
– Ezt a mástól nem látott elemet nem nevezik el önről?
– Folyamatban van, s mondanom se kell, milyen nagy dicsőség lenne bekerülni abba a körbe, ahol többek között Magyar Zoltán, Borkai Zsolt, s még sok más nagy újító található, akikről elemeket neveztek el.
– Ha már benne vagyunk a sporttörténelemben, azt tudja, hogy legutóbb melyik magyar tornász volt legalább kétszeres Európa-bajnok?
– Fogalmam sincs. Csak azt tudom, hogy lólengésben előttem Guczoghy György nyert Eb-t.
– És ő háromszor is, mint ahogy korábban Magyar Zoltán. Az utánuk következő olimpiai bajnokainknak, Ónodi Henriettának, Borkai Zsoltnak és Csollány Szilveszternek csak egy Eb-aranya van, Borkai ráadásul nem is lovon nyert, hanem nyújtón.
– A három Eb-arany nekem is összejöhet, de az olimpiai és a világbajnoki győzelem már sokkal nehezebb ügy.
– Nem tartja igazságtalannak az olimpiai kvalifikációs rendszert?
– Kétségkívül sok sportágban jóval könnyebb kijutni az olimpiára, úszásban például elég szintidőt teljesíteni. Ami bennünket illet, csapatban sajnos nem tudtuk megszerezni a kvótát, így számomra egyetlen lehetőség maradt. De az athéni olimpia előtt még ez se volt, akkor a világbajnokok nem kaptak kvótát, szóval inkább nem panaszkodom, elfogadom a helyzetet.
– Hány olimpia fér bele a pályafutásába?
– Ha minden jól megy, és a szervezetem is bírja, akkor a 2012-es londoni olimpia még biztosan beleférne. S talán még az utána következő is. Ám ezt csak a jövő dönti el. A stuttgarti vb mindenesetre mérvadó lesz, mennyire visel meg lelkileg, ha nem sikerülne megnyernem, és így lemaradnék Pekingről. Persze ezzel most úgy vagyok, mint az Eb előtt, csak a pozitív dolgokra próbálok gondolni, arra, hogy ott leszek az olimpián. S a mostani győzelemből mindenképpen erőt meríthetek.
Meghalt Csáji Attila