A hazai pálya hátránya

Az előttünk álló hétvégén öt magyar női kézilabdacsapat hét kontinentális kupamérkőzést vív.

Ballai Attila
2011. 11. 03. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a sportágban persze nem egyedi a „két nap, két meccs” tempó, olimpián és vb-n is megesik az ilyesmi. Nem is az időpontokkal van a gond, hanem a helyszínekkel. A debreceniek, a csabaiak és a váciak programja ugyanis azért sűrűsödik, mert mindhármuk ellenfele – sorrendben a görög Patrasz, a macedón Vardar Szkopje és a fehérorosz BNTU Minszk – lemondott pályaválasztói jogáról. Persze legyinthetünk egyet, így jött ki, a macedónok és a fehéroroszok szegények, a görögöket fojtogatja a válság, minden árva fityinget kénytelenek megtakarítani. Csakhogy a KEK-ben tizenkét párból hat, az EHF-kupában pedig egyenesen tizenhatból tizenkettő játssza mindkét mérkőzését ugyanott, mert Európa második és harmadik számú klubtornáján tizennyolc egylet adta át önként a hazai pálya előnyét.

Labdarúgásban egyetlen ilyen példa is elképzelhetetlen lenne. Hisz akit fegyelmi vétség miatt semleges helyszínre száműznek, már az is leszámol minden illúziójával; na de hogy kétszer is vendégségbe menjen a riválisához? Nonszensz. Ha valaki kézilabdában mégis így határoz, annak alapvetően három oka lehet: vagy tudja, hogy mindenhol továbbjut, vagy sejti, hogy sehol, vagy költséget takarít meg az esélyvesztés árán is. Csakhogy a második és a harmadik kasztba tartozóknak szakmai vagy anyagi megfontolásokból nem is szabadna kilépniük a nemzetközi porondra. Mert így, hogy nyűgből, kényszerű kötelességből mégis ott vannak, de már esnének is ki, amint lehet, rombolják saját maguk, az európai kupák és a sportág presztízsét.

Tovább rontja a helyzetet, hogy nemcsak a koldusok, hanem a királyfiak, királylányok is gyakran menekülnek a rendezéstől. A KEK hat visszalépője között például megtalálható a norvég Bergen és Levanger, a holland Dalfsen és a spanyol Elda Prestigio is, miközben oroszok, szerbek és kolozsváriak veszik át a két hazai meccs pénzügyi terheit. Hogy mindezért ki okolható? Elsősorban valószínűleg a kontinentális szövetség, az EHF. Mert míg labdarúgásban az UEFA beéri már két európai kupával is, addig kézilabdában még négyet futtatnak egymás mellett. Igaz, a negyedikre, a Challenge Cupra a magyarok nem is nevezhetnek, mert annak a színvonala a tömbházbajnokságét súrolja.

Bár a hasonlat nem igazán pontos; még a tömbházbajnokságban is mindenki sokkal szívesebben játszik otthon, mintsem idegenben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.