A történet gyökerei nagyon messzire, 2004-ig nyúlnak vissza. Közismert, hogy Gyurkovics a 105 kg-os súlycsoportban a második helyen végzett az athéni olimpián, ám doppingvétség miatt megfosztották az ezüstérmétől. Ő mindvégig tagadta, hogy a vizeletmintájában kimutatott anabolikus szteroidot, az oxandrolont valaha is használta volna, az érmét azonban nem kapta vissza, s a kétéves eltiltást sem kerülhette el. Másfelől Aján Tamás ellentmondásos nyilatkozatokat adott az ügyben, a Magyar Olimpiai Bizottság előtt nem tudta tisztázni kényes szerepét, így kénytelen volt megválni főtitkári tisztségétől a MOB-ban.
Gyurkovics 2009-ben visszatért, s bár egyelőre elmarad a korábbi eredményeitől, az a célja, hogy kijusson Londonba. A teljesítménye alapján erre minden reménye megvan, ám az IWF még az athéni olimpiát megelőzően hozott határozatára hivatkozva – akit az olimpián doppingvétségen érnek, az ötkarikás játékon soha többet nem vehet részt – ezt nem engedélyezi.
Tiszta ügy – gondolhatnánk. Csak hogy a szóban forgó határozatot az MSSZ akkor nem kapta meg, jegyzőkönyvezéséről sincs kimutatás, így az érvényessége finoman szólva is kétséges. Továbbá a Nemzetközi Sportdöntő Bíróság (CAS) a közelmúltban megsemmisítette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azon rendelkezését, miszerint akit hat hónapnál hosszabb időre eltiltottak doppingolás miatt, az akkor sem vehet részt olimpián, ha a büntetése időközben lejár. A CAS az egy vétségért nem lehet két büntetést kiszabni elvre hivatkozva döntött így.
Nem kell jogi végzettség ahhoz, hogy felvessük, Gyurkovics is sokszorosan bűnhődne, ha nem indulhatna Londonban. A Magyar Olimpiai Bizottság támogatja a felkészülését, ám megkönnyítené a helyzetét, ha az IWF is áldását adná az indulására. A mai értesítést értelmezhetjük így is, ám azért akad még bökkenő.
A tavalyi súlyemelő-világbajnokságon a magyar férfiak csapatpontszámát ugyanis éppen arra hivatkozva törölték, hogy abba Gyurkovics eredménye nem számíthat bele. Ezzel a magyar férfiak gyakorlatilag elestek a csapatkvalifikáció lehetőségétől. A tavalyi eredmények újraszámolásának a bonyodalmát már senki sem vállalhatja, ráadásul a törölt csapateredmény miatt a vasárnap kezdődő idei vb-re csak két versenyzőnket, Gyurkovics mellett az ólomsúlyú Nagy Pétert nevezte az MSSZ. Maradt tehát az egyetlen egyéni kvóta megszerzésének menekülőútja.
Azaz az IWF mai döntésének nincs gyakorlati jelentősége. Nyitott kérdés, hogy azt meghátrálásként, békülő szándékként, netán elterelő hadműveletként kell-e értelmeznünk.
Gyurkovics mindenesetre készül, s továbbra is bízik abban, hogy az általa mélyen tisztelt Aján Tamás közbenjárásának köszönhetően az IWF nem csupán a lámpát állítja zöldre, hanem a sorompót is felnyitja.