A lavinát Daniel Funeriu, a román oktatási, kutatási, ifjúsági és sportminisztérium vezetőjének bejelentése indította el. A kötelező takarékoskodás jegyében a tárca a sporttörvényt módosító javaslatot készített elő, amely harmincéves korra tolta volna ki a világversenyeken érmes sportolók életjáradékhoz való jogát. A javaslat legfőbb ütőkártyájának azok a „visszaélések” ígérkeztek, amelyek éppen a tornasportban jelentkeztek, és amelyeket a válogatott edzője, Mariana Bitang tett többször is szóvá.
Az első jelzések a 2000-es olimpia, de még inkább az egy évvel későbbi genti világbajnokság után érkeztek, amikor gyakorlatilag a teljes román női válogatott „nyugdíjba” vonult, akárcsak a Sydney-ben üstökösként berobbanó Diana Mocanu úszó. „A dolog erkölcsi korrektségét kérdőjeleztem meg – mondja ma Bitang –, sértette az igazságérzetemet, hogy egy-egy szeren érmet szerző tizenéves rögtön tartja a markát.” A tornászberkekből érkező hírek szerint ezt a véleményét a válogatott tagjai előtt sem tartotta titokban. „Azt mondta, nem érdemeljük meg ezt a pénzt, és nem is tudnánk mit kezdeni vele. Márpedig mi úgy ítéljük meg, hogy ugyanúgy megdolgoztunk érte, mint bármelyik más élsportoló. A bumeráng most visszatért” – idézte az egyik, névtelenül nyilatkozó tornászlányt a ProSport című sportnapilap.
A bumerángnak immár neve is van, hiszen a legismertebb aktív román tornászlány, a Londonban utolsó dobására készülő, huszonöt éves Catalina Ponor jelentette be: ha a miniszter nem vonja vissza indítványát, ő azonnal abbahagyja a sportolást, és benyújtja igényét az életjáradékra. „Nem engedhetem meg magamnak, hogy még jó néhány évig lemondjak erről a pénzről” – jelentette ki Athén háromszoros aranyérmese. Hasonló lépést helyezett kilátásba a 21 éves Sandra Izbasa, a 17 éves Ana Porgras és Amelia Racea, a 18 éves Diana Chelaru és a 16 esztendős Raluca Haidu is. Ilyen körülmények között a román női tornasportot csak Larisa Iordache képviselné Londonban.
A miniszter nem sokat késlekedett, sürgősen kilátogatott az izvorani-i olimpiai felkészülési táborba, és személyesen nyugtatta meg a tornászlányokat: módosítja korábbi módosító javaslatát. Ez utóbbi változat a tornászokat mentesíti a 30 éves korhatár hatálya alól, akárcsak azokat a sportolókat, akik sérülés miatt kényszerülnek pályafutásuk azonnali befejezésére. „Az életjáradéknak két célt kell szolgálnia: a sportolók arra való ösztönzését, hogy minél hosszabb ideig próbáljanak az élvonalban maradni, illetve munkájuk korrekt honorálását” – hangzott a miniszteri okfejtés.
Romániában 400 és 1850 eurónak megfelelő összeg között mozognak a sportolói életjáradékok – a legmagasabb kategóriába tartozik többek például Nadia Comaneci tornász, Kicsid Gábor kézilabdázó vagy Stefan Rusu birkózó. Az olimpiai kerettagságra esélyes sportolók két évvel a játékok előtt 150 és 250 euró közötti havi alapjuttatásban részesülnek, az olimpiai bizottság részéről további havi 250-580 eurós támogatás érkezik.
Megkapta az ukázt az általános iskolai történelemtanár a kijevi gazdáitól
