Hány nyáron át táncolnak?

A román tornászok – fiúk és lányok számára egyaránt – továbbra is pályafutásuk befejezése után azonnal jogosultak az olimpiai és világbajnokoknak járó életjáradékra.

2011. 11. 25. 7:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lavinát Daniel Funeriu, a román oktatási, kutatási, ifjúsági és sportminisztérium vezetőjének bejelentése indította el. A kötelező takarékoskodás jegyében a tárca a sporttörvényt módosító javaslatot készített elő, amely harmincéves korra tolta volna ki a világversenyeken érmes sportolók életjáradékhoz való jogát. A javaslat legfőbb ütőkártyájának azok a „visszaélések” ígérkeztek, amelyek éppen a tornasportban jelentkeztek, és amelyeket a válogatott edzője, Mariana Bitang tett többször is szóvá.

Az első jelzések a 2000-es olimpia, de még inkább az egy évvel későbbi genti világbajnokság után érkeztek, amikor gyakorlatilag a teljes román női válogatott „nyugdíjba” vonult, akárcsak a Sydney-ben üstökösként berobbanó Diana Mocanu úszó. „A dolog erkölcsi korrektségét kérdőjeleztem meg – mondja ma Bitang –, sértette az igazságérzetemet, hogy egy-egy szeren érmet szerző tizenéves rögtön tartja a markát.” A tornászberkekből érkező hírek szerint ezt a véleményét a válogatott tagjai előtt sem tartotta titokban. „Azt mondta, nem érdemeljük meg ezt a pénzt, és nem is tudnánk mit kezdeni vele. Márpedig mi úgy ítéljük meg, hogy ugyanúgy megdolgoztunk érte, mint bármelyik más élsportoló. A bumeráng most visszatért” – idézte az egyik, névtelenül nyilatkozó tornászlányt a ProSport című sportnapilap.

A bumerángnak immár neve is van, hiszen a legismertebb aktív román tornászlány, a Londonban utolsó dobására készülő, huszonöt éves Catalina Ponor jelentette be: ha a miniszter nem vonja vissza indítványát, ő azonnal abbahagyja a sportolást, és benyújtja igényét az életjáradékra. „Nem engedhetem meg magamnak, hogy még jó néhány évig lemondjak erről a pénzről” – jelentette ki Athén háromszoros aranyérmese. Hasonló lépést helyezett kilátásba a 21 éves Sandra Izbasa, a 17 éves Ana Porgras és Amelia Racea, a 18 éves Diana Chelaru és a 16 esztendős Raluca Haidu is. Ilyen körülmények között a román női tornasportot csak Larisa Iordache képviselné Londonban.

A miniszter nem sokat késlekedett, sürgősen kilátogatott az izvorani-i olimpiai felkészülési táborba, és személyesen nyugtatta meg a tornászlányokat: módosítja korábbi módosító javaslatát. Ez utóbbi változat a tornászokat mentesíti a 30 éves korhatár hatálya alól, akárcsak azokat a sportolókat, akik sérülés miatt kényszerülnek pályafutásuk azonnali befejezésére. „Az életjáradéknak két célt kell szolgálnia: a sportolók arra való ösztönzését, hogy minél hosszabb ideig próbáljanak az élvonalban maradni, illetve munkájuk korrekt honorálását” – hangzott a miniszteri okfejtés.

Romániában 400 és 1850 eurónak megfelelő összeg között mozognak a sportolói életjáradékok – a legmagasabb kategóriába tartozik többek például Nadia Comaneci tornász, Kicsid Gábor kézilabdázó vagy Stefan Rusu birkózó. Az olimpiai kerettagságra esélyes sportolók két évvel a játékok előtt 150 és 250 euró közötti havi alapjuttatásban részesülnek, az olimpiai bizottság részéről további havi 250-580 eurós támogatás érkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.