Sikerév mint ugródeszka az olimpiára

„Előfordulhat, hogy a lányok sikerének az árnyékában fogunk meghúzódni.”

2011. 11. 24. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A közelmúltból 1999, aztán 2001, 2006, esetleg 2009 kiváló idénynek számított a magyar öttusában. Ebbe a sorozatba 2011 is beleillik?
– Mindenképpen, hiszen nagyon hosszú versenyszakaszú, sikeres éven jutottunk túl. A felnőttek az érmek mellett szereztek négy olimpiai kvótát, de biztos vagyok benne, hogy még Gyenesei Leila, Demeter Bence és Tibolya Péter is kivívja majd a jogot, csak hogy legyen min gondolkodunk a két-két hely betöltése kapcsán. A vb-n és az Eb-n jól szerepeltünk, de a junior és az ifjúsági korosztályban is, látszik, hogy a mai menők mögött nagyon tehetséges utánpótlás áll. Amely minőségi, de szűk, ezért hivatalos tervként – veréssel fenyegetve – ösztönzőket dolgoztunk ki a szakosztályok számára, hogy tömegesítsenek. Ugyanis a miénk egy ellenféligényes sportág, viszont a középmezőny gyakorlatilag megszűnt. Mondjuk, ezzel nem vagyunk egyedül.

– Mégis mi magyarázza az idei kiugró eredményességet? Az új szabályok 2009-es bevezetésekor mi, magyarok, még a hagyományok védelmében berzenkedtünk a kombinációs számtól.
– Azóta viszont megemésztettük a kombájnt és stabilan jó teljesítményt tudunk benne nyújtani. Ez még Mojszejev kivételével az oroszokra, vagy a korábban villogó csehekre, Svobodára és Polivkára sem jellemző. A mieink stabilitása mögött az áll, hogy nálunk erős a sportág általános színvonala, más országokban nem feltétlenül menedzselnek több embert.

– 2010 mégis az átlagnál rosszabbul sikerült, 2011 viszont jobban. Miért?
– 2008 környékén többen visszavonultak, Balogh Gábor, Horváth Viktor, Kállai Ákos, Fülep Sanyi, s 2009-re a jó eredmények láttán az a kényszerképzetünk támadhatott, hogy megvalósult az őrségváltás. De nem, mostanra értek be, ebből a szempontból jókor jött a pofon tavaly Csengtuban a vb-n.

– Eddig mindkét nemnek van két-két kvótája a londoni olimpiára, épp annyi, amennyi egy nemzetnek lehetséges, de ön is jelezte, hogy továbbiakat vár. Hogyan zajlik a válogatás, van világos sémája?
– Én és az élet döntöm el többé-kevésbé elfogadható elvek alapján, ki indul majd Londonban. Előttünk van egy év, s arra is gondolni kell, hogy a társaságnak az olimpia után is együtt kell maradnia, dolgoznia, sértődés nem eshet. Az ideiek mellett számítanak a jövő évi vb és a Világkupa-versenyek eredményei. Természetesen már most is van elképzelésem, mai állás szerint például a mostani idényben a felnőttek és a juniorok között is kiválóan szereplő Kovács Saci ott van a csapatban, s reméljük, jövőre még jobb lesz. A cél egyértelműen a jó ötkarikás szereplés, a vb-t és az olimpiai előtt durván egy hónappal rendezendő Eb-t is ennek rendeljük alá. Lehet, hogy ezeken elkezdünk takarékoskodni a versenyzőkkel, mondjuk, váltóban nem a legjobbakat indítjuk el.

– Mi a londoni célkitűzés?
– A szokásos, a fiúknál éremszerzés, a lányoknál a dobogó közelébe kerülni. Bár az idei eredményeket, Kovács Saci vb- és Tóth Adri Eb-ezüstjét figyelembe véve előfordulhat, hogy a lányok sikerének az árnyékában fogunk meghúzódni.

– A 2011-es Év sportolója-választáson hová várja az öttusázókat?
– Ott kell lenniük az élbolyban, ez nekik is fontos elismerés lenne. A női és a férfi csapat, valamint egész éves eredménye alapján Kovács Saci esélyes a dobogóra.

– S a szövetségi kapitányoknál Pálvölgyi Miklós?
– Arról nem is beszélve...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.