Mesebeli olimpia

A pénteki nap legrangosabb hazai sportdiplomáciai eseménye az I. ifjúsági téli olimpiára utazó magyar sportolók eskütétele.

Ballai Attila
2012. 01. 06. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) legfiatalabb agyszüleménye az ifjúsági nyári olimpia kistestvére, ez utóbbinak először 2010 augusztusában Szingapúr adott otthont. 26 sportág 201 versenyszámának 3594 indulója látogatott el Ázsiába, csupán a miheztartás végett, Innsbruckban ugyanezek az adatok a következők: 7 sportág, 15 szakág, 63 versenyszám, 1058 sportoló. Köztük – a szingapúri 51-gyel szemben – 9 magyar, a nyári játékok 6 arany-, 4 ezüst- és 5 bronzérmes termésében pedig végképp ne reménykedjünk.

Már csak azért se, mert a 14-18 esztendősek seregszemléjén még érvényben maradt az évszázados Coubertin-i elv: itt tényleg nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos. Legalábbis a szervezők számára, nem véletlenül döntöttek úgy, hogy az eredményhirdetéseken a győztes nemzeti lobogója és himnusza helyett az olimpiai zászló kúszik fel az árbocra és az ötkarikás himnusz csendül fel. Mindez az egyes országok vetélkedésével szemben az együvé tartozás érzését szimbolizálja, e hangulathoz tökéletes helyszínnek ígérkezik a mesebeli tájat idéző, hófödte Tirol. A két pályázó közül Innsbruck 84:15-ös szavazati aránnyal „verte” a finn Kuopiót, ezzel a földkerekség első olyan települése, amely – az 1964-es és 1976-os téli játékok után – harmadik olimpiáját rendezheti. (A második ilyen város majd London lesz, de az nyári történet.)

A legtöbb sportoló, 81, mondhatni természetesen a házigazda és téli nagyhatalom Ausztriát képviseli, az oroszok 62, az amerikaiak 56 fővel érkeznek. Az ellenpólus India, Eritrea, Nepál és a Kajmán-szigetek 1-1 versenyzője, a 81 és az 1 mértani átlaga éppen 9, a magyar versenyzői létszám. Küldöttségünk összetétele a következő: alpesi sí – Kékesi Márton, Úry Zsuzsanna; biatlon – Panyik Dávid; jégkorong, skills challenge – Kovács Attila, Gasparics Fanni; rövid pályás gyorskorcsolya – Farkas Tamás, Tóth Tímea; sífutás – Bodnár Zénó; síugrás – Szilágyi Ákos. Ha ismeretlenül csengenek e nevek, nem kell restelkedni, másfél éve Szingapúrban sokan az első magyar győztest, az úszó Kapás Boglárkát sem tudták még hova tenni, aztán azóta hogy befutott, illetve beúszott!

Az ifjúsági téli olimpia leghíresebb alakjai úgyis a „NOB-nagykövetek”, például Lindsey Vonn vagy Benjamin Raich, esetleg a műkorcsolyázás felnőtt olimpiai bajnoka, a 21 esztendős koreai Kim, aki „kinevezésekor” kijelentette: „Boldog és büszke vagyok, mert az ifjúsági olimpia különleges esemény, megtiszteltetés, hogy részese lehetek. Mivel egészen kicsi koromban kezdtem a versenyzést, a résztvevőkkel megoszthatom élményeimet és tapasztalataimat, ezzel is segítve a fejlődésüket.”

A kedves Kim azért bizonyára nem lepődik meg túlságosan, ha Lindsey Vonnra valamivel még nála is többen lesznek kíváncsiak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.