A válasz úgy szól: a tavalyi atlétikai világbajnokság aranyérmese 5 és 10 ezer méteren. Kétségtelen bravúr, ha valaki képes mindkét hosszú távon vb-t nyerni, de a labdarúgó-BL-diadalhoz vagy a tenisz férfi egyesének egy szezonon belüli három Grand Slam-elsőségéhez semmiképpen sem mérhető. Illetve sportértékben talán igen, de ismertségben, népszerűségben bizonyára nem.
Pedig a Laureus World Sports Awards díjat nem a lottón húzzák. Első körben a világ több mint 80 országának 400 vezető sportújságírója voksol, majd a negyvenegynéhány neves sportszemélyiségekből álló Laureus World Sports Academy állítja fel a végső sorrendet. Idén 47-en szavaztak, nyilván nem csak úgy bele a vakvilágba.
Vivian Cheruiyot sikerének innentől egyetlen magyarázata lehet: remélhetőleg csak átmenetileg, de kivesztek a szupersztár női sportolók. Hisz a tenisz világranglistát hosszú időn át vezethette a GS-versenyt még soha nem nyert Caroline Wozniacki, a tavaly nyári úszó-vb legeredményesebb szereplője lehetett az olasz Federica Pellegrini és a kolozsvári származású amerikai Rebecca Soni – azaz Sőni Rebeka –, és valljuk meg, bármelyikük végigsétálhatna úgy a budapesti Nagykörúton, hogy zavartalan marad a forgalom.
Sőt, ez igaz a 2000-es alapítás óta díjazott Annika Sörenstam golfozóra (2004) és talán Kelly Holmes atlétára (2005) is, míg Marion Jones, Jennifer Capriati, Serena Williams, Jelena Iszinbajeva és Justine Henin inkább az ellenpélda. Bár ha a férfi győzteseket lajstromozzuk – Rafael Nadal, Usain Bolt, Roger Federer, Michael Schumacher, Lance Armstrong, Tiger Woods – gyorsan kiderül, az a bizonyos olló nem 2012-ben nyílt ennyire szélesre.