Azt írja a brit The Guardian vadregényes módon Felcsútról keltezett tudósítása, hogy két független magyar „médiavizsgálat” szerint is 6 milliárdot fordítottak a cégek tavaly a futball támogatására a TAO-rendszer keretében, és elképesztő, hogy ennek az összegnek majdnem a fele egyedül „Orbán falujába áramlott”. A cikk ezzel a kijelentéssel alapozza meg az egész írás hangulatát, jóllehet a fenti mondatnak természetesen semmi köze a valósághoz – közölte honlapján a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA).
A portál kiemeli, hogy nem kell különösebb vizsgálatokat tartani az adatok kiderítéséhez, lévén minden információ nyilvános a TAO-programban: még a The Guardian által idézett, nem éppen a Puskás-akadémiát elismerő cikkeiről híres Átlátszó.hu is 21 milliárdos TAO-pénzről beszél a futballban a program első évében. Azóta pontos adat van arról, hogy 33,5 milliárdot költhetett el összesen 1320 (!) sportszervezet a TAO-programnak köszönhetően öt sportágban, ami 25,6 milliárdos társasági adóból érkező pénzt jelent az önrészen túl, s a futball részesedése valóban 21 milliárdhoz lehetett közel.
A felcsúti Puskás-akadémia a nyilvános források szerint 2,8 milliárdot vehetett fel a program első évében, vagyis az összes sportra fordított TAO kevesebb mint tíz százalékát, a futballra fordított társasági adó mintegy 13 százalékát. Ami ugye mégsem „majdnem a fele” az összes pénznek – írja az akadémia honlapja.
A PFLA válaszából az is kiderül, hogy ez az összeg nagyjából arányos az elmúlt öt-hat év beruházásaival, hiszen a Puskás-akadémia hosszú évek óta fejleszt magánadományokból, több száz milliós beruházásokat végrehajtva. Továbbá hozzáteszik, hogy a mostani stadionépítés az intézmény eddigi legnagyobb beruházása, de „a tervezése már hét éve kezdődött, s a Puskás-akadémia már a kormányváltáskor is az ország legnagyobb futballközpontja volt, pedig 2010 előtt semmilyen központi segítségre nem számíthattak az akadémiák”.