Az arabok velünk is szórakoznak, de büntetlenül-e?

Két csapat visszalépett a vb-től, így reménykedtünk, míg vissza nem vonták visszalépésüket. Vajon megtehetik?

Ch. Gáll András
2014. 11. 20. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Férfiválogatottunk júniusban, Szlovénia ellen nyert állásból bukta el a vb-pótselejtezőt, így beletörődtünk, hogy a mieink nélkül zajlik a katari torna, és elfogadtuk, hogy a riói olimpiára mostantól egyetlen út vezet számunkra, méghozzá a 2016 januári Eb-n keresztül. A hazai vezérkar ennek tudatában, azaz nem tűzoltó munkára, hanem hosszabb távra szerződtetett új szövetségi kapitányt a Kielce világhírű klubedzője, Talant Dusebajev személyében.

Csakhogy a várható ütemtervet felborította egy, azaz két váratlan fejlemény: Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek is jelezte, hogy mégsem venne részt a vb-n – bár hivatalos indokként nem szerepelt, nyilvánvalóan a Katarral fennálló, feszült politikai viszonyuk miatt –, így hirtelen szabaddá vált két hely. Az általános esélylatolgatások szerint ezekre leginkább a Koreai Köztársaság (mint a rangsorban következő, de a vb-ről lemaradt ázsiai gárda), Ausztrália (visszamenőleges hatállyal penderítették ki a mezőnyből, ezzel kedvezve a helyükre beemelt németeknek), valamint Európából a magyar, szerb, izlandi hármas pályázhatott. Mivel hasonló esetekre a versenykiírás nem rendelkezik egyértelműen, számos szempontot mérlegelve születhet – azaz talán már csak születhetett volna – döntés.

Vetési Iván, a magyar szövetség elnöke is ebben a szellemben nyilvánult meg a kérdésben hétfő este, egy újságírók számára rendezett háttérbeszélgetésen. Kijelentette, szerinte Hasszan Musztafának, a nemzetközi szövetség (IHF) elnökének szava döntő lehet ebben a kérdésben is – mint egyébként mindenben –, majd azzal folytatta: „Az IHF tanácsa akkor tudja megvédeni a tekintélyét, ha a Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek visszalépésével megüresedett két hely feltöltésekor is ugyanazt az elvet alkalmazza, mint a németek esetében, vagyis a legutóbbi világbajnokságon elért eredményt venné figyelembe, ebben az esetben pedig Magyarország és Szerbia lenne a két beugró. Minden olyan eszközt megpróbáltunk bevetni a részvételünk érdekében, ami a fair play határán belül van.” Vetési szerint a nézettséget és a reklámértéket tekintve a magyar válogatott a legerősebb, ugyanakkor úgy fogalmazott, ha a kézilabda nem akar veszíteni a népszerűségéből, akkor a logikus döntés két ázsiai csapat behívása lenne.

Pedig ekkor még nem is tudhatta, hogy Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek megváltoztatja elhatározását, és jelzi: szeretné törölni a visszalépését. Kérdés, az IHF tanácsa ettől meghatódik-e, vagy érvényesíti azokat a szankciókat, amelyeket egyébként a világversenyektől visszalépőkkel szemben foganatosítanak. Péntek reggel 9-től, Bázelben mindez kiderül. Ettől persze még Bahrein és az Egyesült Arab Emírségek a január 15-i vb-rajtig párszor oda-vissza meggondolhatja magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.