Óriási a tét: kik döntenek az LMP-ről?

Bajnait kész lenne elfogadni az LMP egy része, míg Gyurcsánnyal nem vállalna közösséget a legkisebb parlamenti párt.

Kovács András
2012. 01. 28. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A baloldal egy tekintélyes részének „békén kell hagynia” az LMP-t. Ugyanakkor az ökopártnak is be kell látnia, hogy nem egy értelmiségi klub falai között van, ahol a bázisdemokrácia fontosságáról értekezik, hanem szavazóik professzionális politikusoktól professzionális politikát várnak el. Ennek színe nem egy MSZP-hez illesztett vörös, hanem vörös elemeket integrálni képes zöld” – olvashattuk Böcskei Balázs, a baloldalhoz köthető Intézet a Demokratikus Átalakulásért nevezetű szervezet igazgatójának a legfrissebb írásában.

Ez az „intelem” is egyértelműen alátámasztja az MNO azon értesülését, hogy a hétvégi pártkongresszuson a küzdelem a mostani távolságtartást és önálló pólusképzők között, valamint az ellenzéki pártok közötti szorosabb összefogást hirdetők között alakulhat ki. Információink szerint Schiffer András volt frakcióvezető lemondása mögött is ez a konfliktus húzódott meg. Az LMP „atyja” és helyettese, Karácsony Gergely között ebben az ügyben már korábban is volt összeütközés.

Gyurcsánnyal nem szövetkeznének

Ezt jól bizonyította Karácsony azon nyári kezdeményezése, hogy az LMP–MSZP–Jobbik alkosson technikai koalíciót a következő választáson, amelyet nem mindenki fogadott osztatlan örömmel. Majd ezt követően a II. kerületi időközi országgyűlési választáson is „félreértések” alakultak ki az esetleges visszalépésről, ami végül elmaradt, és Karácsony a második körben csupán 6,45 százalékot kapott.

A kialakult helyzetet csak bonyolítja Bajnai Gordon volt miniszterelnök „bejelentkezése” és háttérbeli szervezkedése egy esetleges ellenzéki összefogás kapcsán. Úgy tudjuk, Karácsony és köre szívesen részt venne egy ilyen együttműködésben, ha annak nem része a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíció. Ez természetesen sokaknak nem tetszik az ökopárton belül, de azt, melyik irányba dől el a mérleg nyelve, nem lehet tudni. Könnyen elképzelhető, hogy idővel a frakció „önállósítja” magát a párttól, mint az az SZDSZ esetében történt.

A különbségek maradnak

Az LMP hétvégi kongresszusa sok fontos kérdésben is döntést hozhat, eldőlhet többek között, hogy kit ajánl a párt új frakcióvezetőnek, milyen szervezeti modell szerint működik tovább, illetve hogy ki tölti be Kaufer Virág megüresedő helyét a képviselőcsoportban – nyilatkozta Bíró Nagy András, a Policy Solutions elemzője. Ezek fontos és valóban tovább nem halogatható kérdések, de a politikai stratégiát illető véleménykülönbségek ettől még megmaradnak – tette hozzá. Bíró Nagy szerint az „összefogás versus különutasság” dilemmája vélhetően még sokáig témát szolgáltat majd az LMP belső fórumain, és az sem világos, hogy amennyiben úgy dönt, az LMP képes-e egy hatékonyabb – akár társelnökök által vezetett – intézményi működést a gyakorlatban is megvalósítani.

A hétvégi kongresszus eredményétől függetlenül az utóbbi hetek nagy kárt okoztak az LMP-nek két ok miatt is. Egyrészt – vélekedett az elemző – Kaufer, Schiffer és Scheiring háttérbe vonulásával három fontos embert elvesztettek a frontvonalból. Az LMP nem áll olyan jól ismert politikusokból, hogy ez ne jelentsen nagy vérveszteséget. Másrészt a belső válság egy sikeresnek tűnő stratégiaváltás lendületét törte meg, és kérdés, hogy az emiatt is felerősödő belső viták után lehet-e azt ugyanolyan erőteljesen folytatni, mint 2011 végén – hangsúlyozta Bíró-Nagy.

Még nem kell egymás nyakába borulni

A Policy Solutions elemzője szerint a szövetségi politika terén nem csak fekete és fehér stratégiák között választhat az LMP. Az összefogás teljes elutasítása és a feltétel nélküli összeborulás között sok árnyalat elképzelhető. Olyan politikát vihet tovább az LMP, amellyel a párt önálló identitása is megmarad, de egyúttal nem is tesz olyan lépéseket, amelyek megnehezítik a későbbi együttműködést a többi baloldali erővel – teszi hozzá. Nem várható azonnali közeledés, és nincs is olyan kényszer, hogy az LMP-nek azonnal az MSZP és a Demokratikus Koalíció nyakába kellene borulnia. Az viszont különbség lehet a Schiffer András által fémjelzett időszakhoz képest, hogy kevésbé lesz jellemző a baloldali ellenzéki pártok hasonló erejű ostorozása, mint az „Új Ellenállás” kormánykritikája – zárta szavait Bíró Nagy András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.