A hisztériázó Oszkó hasznot húzott a Malév csődjéből?

Pénzügyminiszteri munkáját követően egy évvel vállalt szerepet annál a Wizz Airnél Oszkó Péter, amely 2010-ben följelentette a Malévet.

Kovács András
2012. 02. 09. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazgatósági munkám során semmilyen összefüggésben nem kerültek szóba a Malévvel kapcsolatos ügyek – mondta el Oszkó Péter az MNO-nak annak kapcsán, hogy 2011 áprilisa óta a Wizz Air igazgatóságának a tagja. Az igazgatótanácsi üléseken szóba sem került a magyar légitársaság helyzete – tette hozzá. Oszkó szólt arról is, hogy 2011-ben több jelölt közül őt választotta ki a légitársaság, mivel ő rendelkezett a legjobb ismeretekkel a régióról.

A volt pénzügyminiszter kiemelte, a feladatot egy évvel azután vállalta, hogy véget ért miniszteri munkája. Oszkó elmondta, hogy emellett még három cég igazgatóságának a tagja. Annak kapcsán, hogy miért most került nyilvánosságra a neve a Wizz Airrel összefüggésben, Oszkó úgy fogalmazott, egy piacszerzési harc folyik, amelyben a részt vevő felek minden eszközt bevetnek.

A Wizz Air tette a följelentést

A Ryanair légitársaság csütörtöki budapesti tájékoztatóján osztotta ki az újságíróknak azt a dokumentumot, amelyből az is kiderült, hogy Oszkó Péter tavaly áprilisban csatlakozott a Wizz Air igazgatóságához. Mint ismert, 2010 végén a korábbi Malév-vezérigazgató, Váradi József által vezetett Wizz Air feljelentése alapján az Európai Bizottság 2010. december 21-én kelt határozatával hivatalos vizsgálati eljárást indított a Malév Zrt.-t érintő, feltételezetten az Európai Unió szabályaiba ütköző állami támogatási intézkedések ügyében.

Az EB 2012. január 9-én döntött az állami támogatás ügyében, és megállapította, hogy a magyar nemzeti légitársaság számára 2007 és 2010 között a privatizációval és a visszaállamosítással összefüggésben nyújtott finanszírozás jogellenes állami támogatásnak minősül, mivel a Malév nem volt képes ilyen finanszírozáshoz jutni a piacról a magyar hatóságok által nyújtott feltételek mellett. Az állam által nyújtott támogatás összege közel 100 milliárd forintot tett ki.

„Mélyen hallgatott”

Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője szerint, „most már érthető, miért hisztériázott Oszkó a Malév csődje körül kialakult vitában”. Mára bebizonyosodott, hogy nem elég, hogy a cég visszaállamosításánál sorozatosan olyan döntéseket hoztak, melyek nyomán az Európai Bizottság határozata ellehetetlenítette a Malév működését, kiderült az is, hogy csaknem egy éve „a Malévet feljelentő cég igazgatósági tagja, amit mélyen elhallgatott” – hangsúlyozta Selmeczi. A szóvivő véleménye szerint Oszkó így „közvetlenül is hasznot húzott a nemzeti érdek elárulásából”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.