„Az első fordulót Bartos Cs. István nyerte meg, a maga punk vagy nihilista vonulatával. Én azt gondolom, hogy ő is esélyes.” Mindezt Juhász Péter, a Milla szóvivője nyilatkozta az Indexnek a szervezet azon rendezvényén, amelyen alternatív köztársasági elnököt választottak: kis híján az önmeghatározása szerinti „vándorfilozófus, napszámos és katasztrófa-pödagógus” nyert.
Esélyes
A kezdeményezést maga Juhász jelentette be tavaly október 23-án, a Szabad sajtó útján tartott demonstrációjukon. A tisztségért bárki indulhatott, aki elküldött egy egyperces bemutatkozó videót magáról, választani pedig – először – online lehetett. A procedúra döntőjét csütörtök este rendezték a Merlinben, az állva maradt hét jelölttel. A legtöbb szavazatot a helyszínen is Bartos kapta, ám a szervezők úgy döntöttek, hogy a játékelméletből ismerős fogolydilemma szabályai szerint versenyeztetik a vándorfilozófust és Pityinger Dopeman Lászlót – ő kapta a második legtöbb voksot.
A fogolydilemma lényege a következő: elkülönítik a feleket, és külön-külön, de jelen esetben nem egy időben megkérdezik őket, hogy együttműködnek-e, vagy versengenek. Ha mindketten a versengést választják, akkor a harmadik nyer – így például Simándi Szelim politológushallgató lenne most nevető harmadikként az alternatív köztársasági elnök. Ha mindketten együttműködnek, akkor ketten mondtak volna beszédet március 15-én a Milla rendezvényén, Bartos és Pityinger. Ha viszont az egyikük verseng, a másik együttműködik, akkor nyer a vállalkozó szellemű induló. Mivel a műsorvezető először Pityingert kérdezte, aki némi gondolkodás és a helyszíni beszámolók szerint eredménytelen közönségszavaztatás után a versengést választotta, Bartos már nem nyerhetett, maximum döntetlenre hozhatta volna a meccset.
Bevállani
Ezért a Milla Facebook-oldalán többen odavágták a szervezők fejéhez, hogy csaltak, bundáztak, és persze demokratikus elkötelezettségüket is kétségbe vonták, kilátásba helyezve, hogy nem lesznek ott a 15-i megmozduláson. Valaki kapásból arra szólította fel az odaseregletteket, hogy ne utaljanak több pénzt a szervezetnek, egy bejegyzéssel később ugyanő már a Magyar Szolidaritás Mozgalom szombati tüntetésére hívta a csalódott millásokat. Az elnökválasztás blogoldalán pedig olyan vélemény jelent meg, hogy „Nem mertétek bevállalni. Persze, nem is akartátok. Olyan elnök kell nektek is, akit lehet irányítani.”
Bartos valóban öntörvényű figura, amelyet a szervezők úgy foglalnak össze, hogy „mostanában nagy sikert aratnak videós szereplései, egyedi megjelenésével, nem mindennapi stílusával, különös észjárásával és groteszk előadásmódjával nagy népszerűségre tett szert”. Valóban: számtalan felvétel kering róla az interneten, weboldalán pedig írásai, gondolatai is olvashatók. Már a bemutató filmben is látszik egy fotó, amint Bartos egy Sztálin-kép előtt áll.
Igazi kommunizmus
Persze elképzelhető, hogy ez csak afféle vicc vagy geg, mindenesetre weboldalán a Möster – „tanítványai” hívják így – leütések ezreit szánta arra, hogy kifejtse nézeteit például a kommunizmusról. „Lenin is még muslicafing volt és kezdetleges elméletű, igazán Sztálin mutatta meg, hogy mi is az igazi kommunizmus! Ebből kiindulva tehát: Sztálin, Rákosi, Ceausescu és Pol Pottól kezdődött el a kommunizmus valójában! Egészen Moslékfőző Bartosig elhúzódva!” Saját magát nevezi tehát moslékfőzőnek, állítása szerint ugyanis nyers húst, „véres beleket”, saját haját, férgeket, illetve kommersz röviditalokat és pillepalackos borokat fogyaszt. Rajongói rendre meg is lepik kedvencüket ilyesmivel, hogy felvételt készíthessenek róla, amelyek aztán olyan trash-reality oldalakon kötnek ki, amelyek ismertté tették például Szalacsi Sándort vagy „Polgár Jenőt”.
Egy ilyen felvételen mutatja be tetoválásait, például az alkarján Pol Potnak, a kambodzsai vörös khmerek vezetőjének a portréját, mellette kapott helyett Andrej Romanovics Csikatyilo, a 65 embert kivégző rosztovi rém neve, másik karjára Hannibal Lecter nevét varratta – egyébként hibásan. Térdén pedig Ta Mok – egy újabb vörös khmer – és Lenin neve szerepel. Egy másik felvételen Kim Dzsong Il észak-koreai diktátort gyászolja, sajnálván, hogy Magyarország nem sok szokást vett át tőle. Ezenkívül írásaiban gyalázza Ady Endrét, Petőfi Sándort és 1956-ot ellenforradalomnak nevezi.
Egy híve pedig, aki ugyancsak sajnálta, hogy Bartos nem nyert, az alábbi javaslatot tette közzé: „Kimegy a Möster is 15-én a bulira, Dopeman színpadának árnyékában szépen feláll valami összetákolt emelvényre és előadja, amit akar.” Nem először történne meg ez, ugyanis október 23-án Bartos már ácsolt magának egy kalodát a Milla rendezvénye mellett, igaz, jóformán senki se figyelt rá. Így nem sikerült kifürkészni, hogy ez az ember tényleg komolyan gondolja-e mindezeket, vagy minden egyes mozdulata csak egy több éve tartó médiahack.
Orbán Viktor fontos bejelentést tett