Mint ismertette, a főváros előzetesen 15,1 milliárd forintos visszavételi árról egyezett meg a két külföldi befektetővel. Ha 90 napon belül nem jön létre a megállapodás, a főváros él a rendkívüli felmondás lehetőségével.
Tarlós István közlése szerint a főváros az 1997-ben kötött szerződésben előírt összeghez képest 1,4 milliárd forinttal kedvezőbb összegért juthat hozzá a társasághoz, s a városban maradhat a következő tíz évben kifizetendő mintegy 33 milliárd forintos menedzsmentdíj is.
Bírálat
A főpolgármester bírálta a témában megjelent egyik újságcikket, amely szerint háromszoros áron egyezett volna meg a vízművek visszavételéről. Álláspontja szerint ez éppen ellenkezője a történteknek, s súlyosan sérti az újságírásra vonatkozó passzusokat. Mint ismertette, a menedzsmentdíj és a szerződéses ár együtt mintegy 49 milliárd forintot tesz ki, vagyis csaknem harmada annak az összegnek, amely a szándéknyilatkozatban szerepel.
A zárt ülésen hozott határozat szerint a főváros megszüntetné a francia Suez Environnement céggel és a német RWE társasággal 1997-től fennálló szindikátusi és menedzsmentszerződést, valamint a részvényeket a fővárosra ruházná át. A megállapodás részleteit a pénzügyi forrás megjelölésével ismét a közgyűlés elé kell terjeszteni.
Tarlós István arról is beszámolt, hogy a visszavásárlás nem érinti a főváros költségvetését, az összeget részben maga a vízművek, részben más közszolgáltató cégek biztosítják. Hozzátette: az sem kizárt, hogy a társaság a saját jogán hitelt vesz fel.
A főpolgármester kitért arra is, hogy a külföldi felekkel csaknem fél éve egyeztetnek különféle szakemberek, jogászok, akadémikusok és Magyarország párizsi nagykövetének bevonásával.
Szocialista aggodalmak
Korábban a szocialisták aggodalmuknak adtak hangot a részvénycsomag visszaszerzése kapcsán, ugyanakkor az LMP és a Jobbik is helyeselte a döntést. Bővebben>>>
Szerdán dől el a BKV sorsa
A kormány a szerdai ülésén várhatóan dönt arról, hogy biztosítja a BKV jelenlegi, 63 milliárd forintos adósságállománya számára az állami garanciát – közölte Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester hétfőn. Ezt a fővárosnak és nem a BKV-nak nyújtják, mivel a kormány jelezte, csak Budapestnek ad állami garanciát. A közgyűlés hétfői rendkívüli ülése ezért arról döntött, hogy Budapest teljes garanciát vállal a BKV adósságállományára, illetve további 5 milliárd forint tulajdonosi támogatást nyújtanak a közlekedési cégnek.
Ezzel a lépéssel a BKV finanszírozási problémája a következő három évre megoldódik, a következő lépés a hosszú távú finanszírozás biztosítása lesz. Tarlós István ezzel kapcsolatban közölte, folytatódnak az erről szóló egyeztetések, a kormány előtt több tucat javaslat fekszik, de azokat a főpolgármester továbbra sem nevezte meg. Mint mondta, a kormány döntése után tájékoztatja majd a közvéleményt.
Hozzátette: április 15-ig meg kell egyezni a hosszú távú finanszírozásról, ezt követően feloldják a tavaly év végén zárolt 32 milliárdos normatívát, és megköthető lesz az új közszolgáltatási szerződés is, amely április végén jár le.
Kórházak, Károlyi-szobor és állatkert
A képviselők elnapolták a fővárosi fenntartású egészségügyi intézmények állami kézbe adásáról szóló megállapodás-tervezettel kapcsolatos döntést, arra hivatkozva, hogy célszerű ellenőrizni az átadás-átvételben érintett ingatlanok jegyzékét.
A közgyűlés tulajdonosi hozzájárulást adott a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotás Siófokon történő felállításához.
Támogatta a testület a Sziget Kft.-vel kötendő szerződéstervezetet is: ez alapján az óbudai fesztivál rendezője idén is 50 millió forint plusz áfa közterület-használati díjat fizethet Budapestnek. Döntöttek arról is, hogy pályázatot írnak ki a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatói posztjára. A jelenlegi intézményvezető, Persányi Miklós megbízása augusztus 31-én jár le.