A szavazás során 11-en adtak le igen voksot, míg a két jobbikos képviselő, Jámbor Nándor és Korondi Miklós szavazott nemmel.
A tavaly tavaszi gyöngyöspatai eseményekkel foglalkozó eseti parlamenti bizottság március végén fogadta el jelentését. Az anyag a Jobbikot, az LMP-t, a hozzájuk köthető szervezeteket és Richard Field amerikai üzletembert is elmarasztalja.
Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának hétfői ülésén a fideszes Kocsis Máté, a jelentés előadója azt mondta, hogy az eseti bizottság 282 napig működött, ülésein húsz szervezetet, illetve magánszemélyt hallgatott meg, miközben közel másfél folyóméternyi iratot tanulmányozott át. Emlékeztetett arra, hogy korábban meghallgatták Balajti László altábornagyot, az Alkotmányvédelmi Hivatal akkori főigazgatóját és Hellebrandt László dandártábornokot, az Információs Hivatal főigazgató-helyettesét. Hozzátette, hogy ez a bizottsági ülés titkos minősítést kapott, aminek feloldását ő maga kérte egy levélben, de ezt Balajti László nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva elutasította.
Tasnádi László, a Belügyminisztérium kabinetfőnöke azt mondta, hogy a tárca és a kormány is úgy látja, hogy az eseti bizottság teljes mértékben kivizsgálta az eseménysorozatot. A bizottsági jelentésben foglaltak abszolút objektívek, szakmailag helytállóak, ezért javasolják annak elfogadását – tette hozzá.
Harangozó Tamás (MSZP) közölte: ha nem hozzák nyilvánosságra, hogy a titkosszolgálati vezetők milyen válaszokat adtak a bizottság határozati javaslatában megfogalmazott felvetésekre, akkor a jelentés a magyar közvélemény „szervezett, tervezett manipulálása és félrevezetése”. A képviselő azt mondta, hogy például, amikor az LMP szerepvállalásáról vagy a „húsvéti utaztatás nevezetű tákolmány, kreálmányról” van szó, a Fidesz arra is használja a jelentést, hogy nem létező szellemekkel kergetőzzön.
Jámbor Nándor (Jobbik) nem tartotta objektívnak a jelentést, mert meglátása szerint abban külső szemlélők és vizsgálódók formáltak véleményt. Hangsúlyozta, hogy az időközi önkormányzati választáson a gyöngyöspataiak a Jobbik jelöltjét választották polgármesternek. Szavai szerint innen kezdve minden külső vizsgálódás csak politikai célokat szolgál.
Az elhangzottakra reagáló Kocsis Máté azt mondta, hogy a bizottsági munkában részt vevő jobbikos képviselő szerint az LMP-re vonatkozó részek igazak és helytállóak, míg az LMP-s szerint a Jobbikra vonatkozó részek igazak és helytállóak. Harangozó Tamásnak válaszolva közölte, ő azt tartja manipulatívnak, ahogy a tavaly tavaszi eseményeket a hazai és nemzetközi sajtóban kommunikálták.