Balog: Meg kell erősíteni az ORÖ szerepét

Miniszteri szintre került a romaintegráció ügye, ezért szorosabb és jobb hatásfokú lesz az együttműködés a romákat képviselő szervezettel – mondta az emberierőforrás-miniszter vasárnap Lakiteleken.

WL
2012. 05. 20. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán hangsúlyozta, hogy hazai és nemzetközi szinten is meg kell erősíteni az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) szerepét, az állammal való partnerségét, mert abból sikeresebb dolgok lesznek, mintha egyéni akciókat kezdeményeznek valakik.

„Titeket több mint 130 ezer ember választott meg” – mondta a miniszter az ORÖ Kormányzati cselekvés a keretmegállapodás óta címmel rendezett tanácskozásán, amelyet az Orbán Viktor miniszterelnök és Farkas Flórián ORÖ-elnök által aláírt megállapodás évfordulóján tartottak a Lakitelek Népfőiskolán.

Balog Zoltán szerint nagy harc folyik azért, hogy ki is képviselje a magyarországi cigányságot, mert a média világában, a közpolitika világában, valamint a nemzetközi színtéren is tudatosan kétségbe vonják az ORÖ szerepét.

Akik a cigányság nevében nyilatkoznak, azok nem önkormányzati képviselők, hanem „mindenfajta civil szervezetek” és mások, „akik veszik maguknak a bátorságot, és a ti nevetekben beszélnek, anélkül hogy veletek ezt megvitatták volna” – mondta a roma önkormányzat tagjai előtt a miniszter. Hozzátette, hogy nem akarja azokat a civil szervezeteket bántani, amelyek jelentős szakmai munkát végeznek. A megválasztott Országos Roma Önkormányzat a kormány első számú partnere, szögezte le.

Mint mondta, arról még nem készült angol nyelvű tanulmány, hogy Magyarország azon kevés országok közé tartozik, ahol alulról építkező kisebbségi képviseleti rendszer működik, arról viszont már igen, hogy ez a kisebbségi rendszer korrupt és alkalmatlan.

Először Magyarországon

Nagy eredménynek nevezte, hogy egy év alatt sikerült elérni azt, hogy a roma kultúrát és a magyarországi cigányság ügyét kötelezően tanítsák az általános iskolában és a középiskola első két osztályában is. Ez először fordul elő Magyarországon – emelte ki.

Helyesnek tartja, hogy a diákoknak tanulniuk kell az etnikai hátterű vagy annak nevezett konfliktusok kezelését. „Pontosan tudjuk, hogy amit sokszor etnikai konfliktusnak tekintenek, annak semmi köze az etnikai konfliktushoz, hanem az a mélyszegénységben élők közötti ellentét” – fogalmazott Balog Zoltán.

A megállapodás óta aláírt időszakkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy nem szeretne olyan „sikersztorit” bemutatni és olyan listát felsorolni, amely szerint minden rendben van, mert szerinte ez nem lenne igaz. A legnagyobb akadálynak a bürokráciát tartja, és ennek az a következménye, hogy lassabban haladnak az ügyek. A fontos azonban az, hogy „előremegyünk, és olyan dolgoknak a kapujában vagyunk az egyéves évfordulón, amelyek a következő hónapokban konkrét előrelépést fognak jelenteni” – fűzte hozzá. Beszámolt arról, hogy jelenleg 24 olyan európai uniós program van, amelyben a döntésekben szerepet játszik az ORÖ.

Hangsúlyozta: egy törvénymódosítás értelmében létre lehet hozni azt az országos foglalkoztatóhálózati rendszert, amelyre szüksége van a magyarországi cigányságnak.

Meghatározza a következő húsz évet

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke köszöntőjében kiemelte, hogy Balog Zoltán miniszteri kinevezése utáni első hivatalos útja Lakitelekre, az ORÖ által szervezett konferenciára vezetett. Hangsúlyozta: „meg fogjuk tenni azokat a lépéseket, amelyek a közös boldogulásunkhoz vezetnek”.

Farkas Flórián, az ORÖ elnöke a keretmegállapodás óta eltelt egy évet olyan befektetésnek nevezte, amely meghatározza az ország következő húsz évét. „Az ORÖ túl van azokon a nehézségeken, amelyeket az előző vezetés okozott köztartozások és egyéb kifizetetlen számlák hátrahagyásával” – mondta a szervezet elnöke. Megfogalmazása szerint az új romapolitika szerkezete készen áll, és szakmaiságra, felkészültségre, erkölcsiségre épül.

Az egy éve aláírt keretmegállapodás egyik fő célja, hogy 2015-ig legalább százezer munkanélküli romát vonjanak be a munkaerőpiacra. Célul tűzték ki emellett, hogy legalább tízezer cigány fiatal érettségit adót képzésben vehessen részt, és legalább ötezer tehetséges roma fiatalnak adódjon lehetőség, hogy felsőfokú oktatásban vegyen részt, és be tudja fejezni a tanulmányait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.