Ma nem tudná legyőzni Orbánt + Videó

Az MSZP lakossági központjának vendégeként beszélt csütörtökön Medgyessy Péter, aki kísérletet tett néhány dolog megmagyarázására.

2012. 05. 24. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy a rettegés szintjét jelzi-e vagy sem, két méter magasra sem volt felhúzva a rács a Dob Köztársaság kapuján csütörtök este, és igencsak gyanakodva méricskéltek minden olyan arcot, amely nem ismerős az MSZP Piros Pont lakossági központja háza táján. A Hír TV munkatársai a kamerátlan MNO-nál rosszabbul jártak, őket alig akarták beengedni Medgyessy Péter és a Népszava-főszerkesztő Németh Péter talkshow-jára. Némi zavar támadt ugyanis a gépezetben, nem tudták eldönteni a szervezők, hogy a rendezvény nyilvános-e. (Hogy a viharba' ne lett volna nyilvános: egyrészt a Facebookon hirdették boldog-boldogtalannak, hogy „lehet menni”, másrészt élő netes közvetítést adnak egy ideje ezekről a remek Dob utcai találkozókról, meg nem erősített hírek szerint ötezren is nézték legutóbb, kár, hogy a helyszínen összesen 40-nél is kevesebben várták a volt kormányfőt.)


„Sokat dolgozott”, hogy kormányfő lehessen

Medgyessy végül 18.03-kor fel is ült a különleges színű függönyök közé derék harcostársa oldalára, miután gyönyörű luxuskocsijával beállt a két vörös székkel neki foglalt parkolóhelyre. A csevej felütése az volt, hogy Medgyessy Pétert a napokban éppen 10 esztendeje penderítette kormánypozícióba a nép. A két év után leköszönő politikus meg is ragadta a lehetőséget, hogy elmondja:

– Kaptam egy lehetőséget az élettől, hogy miniszterelnök legyek, sokat dolgoztam érte.

Az októberben 70. életévét betöltő pártonkívüli harci kedvét Németh Péter azzal a kérdéssel tesztelte: mivel tudná most legyőzni Orbán Viktort. Jött is az egyenes válasz: nem tudná, mert nem akar visszatérni, inkább sokat nézi a francia tévéadást, gyakran nagyobb örömet okoz az neki, mint a magyar. A titkát azért elárulta, szerinte annak idején „a másságával” tudta legyőzni a tévévitán Orbánt, a proteszt szavazatok segítették őt a kormány rúdjához.

Azt a kérdést sem kerülhette ki, hogy ki volna most alkalmas a mostani MSZP-ből kormányfőnek. „Mi Bajnait akarjuk” – vágott közbe a hallgatóság egy túlbuzgó tagja, így Medgyessynek először erre kellett reagálnia: – Nem tudom megmondani, hogy Bajnai Gordon jelenleg eléggé felkészült-e. Hogy ne szabaduljanak el a bekiabálások a következő „Mi a Ferikét akarjuk!” után, Németh Péter inkább visszaterelte a szót a mikrofonnal némi konfliktusban lévő Medgyessy felé, aki európai és világszintű apátiáról beszélt, illetve felidézte azt, hogy éppen a Népszavának adott 2001-es interjújában jelentkezett be a miniszterelnök-jelöltségi harcba.

Nem kíváncsiak a véleményére

– Most nem igazán érzékelem, hogy kíváncsiak a véleményemre. Pedig én jót akarok ennek az országnak – magyarázta Medgyessy, majd kissé árnyalta iménti álláspontját, és Bajnait az egyik lehetséges jelöltnek nevezte arra, hogy 2014-ben Orbán Viktor kihívója legyen.

Következett az önkritikai blokk, Medgyessy ugyanis ki van borulva a szocialistákra amiatt, hogy nem mentek el Áder János államfővé választására, miközben ő igen. „Szocialista barátainak” nem volt annyi eszük sem, hogy elmenjenek a Hír TV-be kifejteni az álláspontjukat, folytatta. Véleménye szerint sokkal egyenesebb, ha ezekben a folyamatokban részt vesznek és megfogalmazzák ellenvéleményüket. Tovább is menve azt is elmondta, Áder János frakcióvezető volt akkor, amikor ő miniszterelnök, és „Áder János nem viselkedett velem tisztességtelenül”. Kritika kettő: 2006-ban az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésekor ő – váltig állítja – azt képviselte, hogy Gyurcsány Ferencnek le kell mondania, akkor is, ha a média erről az álláspontjáról 2007-es legkorábbi forrással rendelkezhet. Medgyessy ezzel kapcsolatban három fő szabályra figyelmeztet: – Egy miniszterelnök sosem hazudhat; ha hazudik, sosem vallhatja be; ha kiderül, másnap már nem lehet miniszterelnök.

Arról, hogy ő magát jó miniszterelnöknek tartotta-e, azt mondta, szándék, törekvés és tisztesség tekintetében igen, mélyebben vizsgálva persze biztos sok hibát elkövetett ő is. A fő gondnak a 2002 és 2010 közti időszakból azt látja, hogy a baloldal nem tudott felmutatni egyetlen produktumot sem, amire büszke lehetne. A leginkább értékelhetőnek egyébként Bajnai ténykedését tartja.

Az SZDSZ korrupciós ügyeiről

Ha már ott volt, egyik legjelképesebb mondatáról („Az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel.”) is faggatta a beszélgetőtárs. Így válaszolt: – Én azt úgy értettem, hogy az ő házuk táján is vannak ilyen ügyek, de nem mehettem messzebb, nem tehettem följelentést, mert nem jutottam el odáig.

Gyorsan átevezett a kétharmad kritizálására, hisz az most slágertéma. Magára a kétharmados többségre azt mondta, az „az eredendő bűn”, de a falat nem fogják áttörni, mert „hátha megtámasztja azt a túloldalról néhány nemzetközi szervezet”. Mindazonáltal nem tartja jó érzésnek, hogy „az EU-hoz kell futni, ha meg akarjuk védeni az igazunkat”.

A társalgás vége felé megkérték a sajtó munkatársait, lassan pakoljanak, mert a közönségkérdésekre már nincs maradásuk.

Még azért kaptunk egy kis görögözést: megtudtuk, hogy Medgyessy Péter „a héják közé tartozik”, azok közé, akik azt mondják, Görögország kezét el kell engedni, de megérti a görögöket is, akik nagyon nehezen mondanak le szerzett, ám nem kiérdemelt jogaikról. Az eurót is hasonlóan kritizálta, annak bevezetésekor ugyanis „nem a veszekedésre készültek, hanem a nászéjszakára”. A csattanó pedig a sajtónyilvános rész befejezésére maradt; hogy mit üzen a szegényeknek. „Én lennék a kiválasztott – mondja –, ha tudnám.” De mivel nem tudja, így csak azt fejezheti ki, átérzi a helyzetüket. Közben a szép fekete autó hátrébb tolatott egy hellyel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.