Bírói tanulmány készül

A fiatalkorúak ügyeiben ítélkező bírákból álló munkacsoport tagjai vállalták, hogy augusztusra kidolgozzák észrevételeiket.

Kulcsár Anna
2012. 07. 24. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frech Ágnes az MNO-nak elmondta: az OBH-ban és az igazságügyi minisztériumban már tartottak egy-egy megbeszélést a tennivalókról. A fiatalkorúak ügyeiben ítélkező bírákból álló munkacsoport tagjai vállalták, hogy augusztusra kidolgozzák észrevételeiket. A büntető és a családjogi szakterület szempontrendszereit egyaránt körvonalazzák. A következő ülést, megbeszélést augusztus 28-ára tervezik, szeptember 15-éig pedig benyújtják javaslataikat az Országos Bíróság Hivatalhoz. Ebben a terv szerint részletezni fogják, esetleg hogyan kellene módosulniuk a jogszabályoknak, a bíróságok gyakorlatának és szemléletének. Megtudtuk: Frech Ágnest a tanúgondozással kapcsolatos munkacsoport vezetésére is felkérték. Az új szakmai grémiumok létrehozásáról az OBH elnökhelyettese, Hilbert Edit beszélt nemrég újságírók előtt.

Frech Ágnestől megkérdeztük azt is, mi a véleménye arról, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) még nem bírálta el a semmiségi törvényt, mely szerint érvényüket veszítenék azok az ítéletek, amelyeket a 2006-os őszi események után kizárólag rendőrök vallomása, jelentése alapján hoztak meg a büntető tanácsok. A Fővárosi Bíróság egykori kollégiumvezetője azt mondta: sajnálja, hogy az Ab határozata még várat magára. Szerinte a semmisségi törvény minden szabálya rossz, hiszen ugyanazon a bírósági szinten kellene megsemmisíteni a döntéseket, ahol azokat meghozták. Úgy vélte, ez ellenkezik az eljárási törvény szabályaival, az esetleges téves döntések orvoslására ugyanis a rendkívüli perorvoslat szolgálhat.

A büntető kollégium akkori vezetőjét 2010 szeptemberében egyébként meghallgatta a parlament jogsértéseket vizsgáló, Gulyás Gergely vezette bizottsága. Frech Ágnes a nyilvános ülésen azt mondta: a bírák nem folytattak koncepciós pereket, nem politikai megrendelésre dolgoztak a 2006-os őszi rendőri fellépést követő büntetőeljárásokban. Úgy látta: a rendőrséghez és az ügyészséghez hasonlóan a bíróság is felkészületlen volt, s az előzetes letartóztatásokat első fokon elrendelő bírákra nyomás nehezedett. Mint közölte: az eljáró bírók úgy érezték, a társadalmi rend helyreállításáért nekik is tenniük kell valamit.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.