Ezen még az IMF-delegáció tagjai is meglepődtek

Tarlós István főpolgármester tájékoztatást adott az IMF-küldöttségének Budapest közösségi közlekedéséről, illetve annak finanszírozásáról csütörtök délelőtt.

WL
2012. 07. 19. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejezte az egyeztetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság (EB) delegációja csütörtök délelőtt a budapesti Városházán. Tarlós István főpolgármester a körülbelül másfél órás megbeszélés utáni sajtótájékoztatón nem számolt be megegyezésről, inkább egyfajta tájékoztatásról, melynek keretében a fővárosi közösségi közlekedésről, illetve annak finanszírozásáról beszélt az IMF-delegációnak.

A főpolgármester beszámolt arról is, hogy a küldöttség meglepődött, hogy 50 éves HÉV-ek és 24 éves buszok közlekednek jelenleg a fővárosban. Tarlós felvetette a Demszky Gábor által korábban beígért dugódíj elhalasztásának lehetőségét, azonban a delegáció tagjai megjegyezték, erről ők most érdemben nem dönthetnek és nem ígérhetnek meg semmit.

A városvezető a találkozót követően újságíróknak elmondta, hogy a közösségi közlekedés középtávú finanszírozásához gondoskodni kell a behajtási díj pótlásáról, amelyet igyekeznek elsősorban a közigazgatás berkein belül megoldani, hogy se az üzleti szférának, se a lakosságnak ne jelentsen terhet.

A találkozón részt vett Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi képviseletének vezetője, és Barbara Kauffmann, az Európai Bizottság delegációjának vezetője is. A fővárost Tarlós István főpolgármester, három helyettese, Bagdy Gábor, György István és Szeneczey Balázs, továbbá Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója képviselte. A találkozón részt vettek a nemzetgazdasági tárca képviselői is. A felek megállapodtak abban, hogy tovább folytatják az egyeztetéseket.

Kirajzolódó álláspontok

Varga Mihály a Figyelő csütörtöki számában közölt interjújában elmondta, abban állapodtak meg az IMF-fel, hogy a tárgyalásokat menet közben nem kommentálják. Varga közölte, két–három nap múlva már jobban kirajzolódnak az álláspontok, mielőtt pedig a jövő héten elutazna a delegáció, még tartanak egy záró egyeztetést. A tárca nélküli miniszter a héten megkezdett hiteltárgyalások eddigi menetéről elmondta: tárgyilagos megbeszélés keretében ismertették, hogy 2013–14-re milyen makropályát várnak, s az IMF, az Európai Unió és az Európai Központi Bank képviselői is elmondták, hogyan látják a helyzetet.

A miniszter közlése szerint a IMF–EU-delegációnak összesen 50–55 találkozója lesz egy hét alatt különböző intézményekkel és a kormányzati hierarchia legkülönbözőbb képviselőivel. Arra a felvetésre, hogy a nemzetgazdasági minisztériumban kivel tárgyalnak majd az IMF–EU képviselői, mivel Matolcsy György miniszter éppen most ment szabadságra, kijelentette: több találkozó is lesz a tárca képviselőivel. „Úgy tudom egyébként, fennáll annak a lehetősége, hogy miniszteri találkozó is lesz” – fűzte hozzá.

Az IMF-fel kötendő mostani megállapodás nyilvánosságáról kijelentette: „Vannak olyan titkos záradékok is, amelyek soha nem kerülnek nyilvánosságra. Mi ellenben csak olyan megállapodást tudunk elfogadni, amelynek nincs semmilyen titkos része. Ha megvan a megállapodás, akkor nyilvánosságra fogjuk hozni.”

Az MSZP akasztaná a tárgyalásokat

A Fidesz szerint a szocialisták megpróbálják megakasztani a tárgyalási folyamatot az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal. A kormánypárti frakció ezt arra reagálva közölte, hogy az MSZP-s Tukacs István csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt: pártja szeretné, ha a kormányzat a politikai erőkkel és a szakmai szervezetekkel is megvitatná majd azt a szándéklevelet, amelyet a tárgyalások után akar elküldeni a valutaalapnak.

A Fidesz közleményében arra hívta fel Tukacs István figyelmét, hogy néhány évvel ezelőtt, amikor a Gyurcsány Ferenc vezette kabinet megegyezett az IMF-fel, „nemhogy a szándéklevelet, hanem magát a megállapodást is csak a Fidesz erőteljes nyomására tették nyilvánossá”.

A kormánypárti képviselőcsoport szerint a szocialisták a kettős mérce alkalmazásával próbálják megakasztani a tárgyalási folyamatot. Ennek oka – mint írták – vagy az MSZP gazdasági érzéketlensége, vagy szándékosan kárt akarnak okozni az országnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.